reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nieudany start rakiety z Kourou [wideo]

dodano: 2019-07-11 11:46 | aktualizacja: 2019-07-11 12:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Vega-rakieta-arianespace-2019-360px.jpg 11 lipca 2019 o godz. 3:53 czasu polskiego nastąpił start lekkiej rakiety Vega PH z satelitą Falcon Eye 1 z kosmodromu  Kourou w Gujanie Francuskiej. Niestety już w 2. minucie lotu rakieta zboczyła z ustalonej trajektorii, po czym połączenie z nią zostało utracone. Start się nie powiódł.

Vega-rakieta-arianespace-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rzecznik prasowy ArianeSpace Luce Fabreguettes zgłosił utratę ładunku i przeprosił klientów. Obiecał też, że zacznie się sprawdzanie przyczyny wypadku - wkrótce podane zostaną przyczyny. Z informacji od Arianespace wiadomo, że około dwóch minut po wystrzeleniu rakiety Vega z kosmodromu w Gujanie Francuskiej pojawiła się anomalia -  zaraz po zapaleniu drugiego członu rakiety Zefiro 23 - prowadząc do przedwczesnego zakończenia misji.

Falcon Eye 1 - to wojskowy satelita obserwacyjny Falcon Eye dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Satelita miał być wykorzystywany także do celów cywilnych uzyskiwania danych przydatnych w planowaniu urbanistycznym, rolnictwie, do monitorowania granic i wybrzeża, a także do obserwacji zmian w środowisku. Satelita Falcon Eye to wysokiej jakości optyczny satelitarny z systemem obserwacji Ziemi dla Sił Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAEAF) produkowany przez Airbus Defence and Space jako główny wykonawca, a Thales Alenia Space jako współwykonawca.

Cały system opiera się na dwóch identycznych satelitach Falcon Eye1 i Falcon Eye2 na orbicie SSO - heliosynchronicznej na wysokości około 611 km. Falcon Eye2 zostanie wyniesiony jeszcze w tym roku, wykorzystując również rakietę Vega.

Masa startowa satelity wynosiła około 1197 kg.

Vega to lekka rakieta opracowana przez  Europejską Agencję Kosmiczną  (ESA) i  Włoską Agencję Kosmiczną (ASI). Rakieta nosi nazwę drugiej najjaśniejszej  gwiazdy na  półkuli północnej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

139 zł Więcej...

Konwerter Quad Fuba DEK 417 LTE

Markowy, poczwórny konwerter Universal LNB Quad Fuba z filtrem LTE....

175 zł Więcej...
reklama