reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nieudany start rakiety z Kourou [wideo]

dodano: 2019-07-11 11:46 | aktualizacja: 2019-07-11 12:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Vega-rakieta-arianespace-2019-360px.jpg 11 lipca 2019 o godz. 3:53 czasu polskiego nastąpił start lekkiej rakiety Vega PH z satelitą Falcon Eye 1 z kosmodromu  Kourou w Gujanie Francuskiej. Niestety już w 2. minucie lotu rakieta zboczyła z ustalonej trajektorii, po czym połączenie z nią zostało utracone. Start się nie powiódł.

Vega-rakieta-arianespace-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rzecznik prasowy ArianeSpace Luce Fabreguettes zgłosił utratę ładunku i przeprosił klientów. Obiecał też, że zacznie się sprawdzanie przyczyny wypadku - wkrótce podane zostaną przyczyny. Z informacji od Arianespace wiadomo, że około dwóch minut po wystrzeleniu rakiety Vega z kosmodromu w Gujanie Francuskiej pojawiła się anomalia -  zaraz po zapaleniu drugiego członu rakiety Zefiro 23 - prowadząc do przedwczesnego zakończenia misji.

Falcon Eye 1 - to wojskowy satelita obserwacyjny Falcon Eye dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Satelita miał być wykorzystywany także do celów cywilnych uzyskiwania danych przydatnych w planowaniu urbanistycznym, rolnictwie, do monitorowania granic i wybrzeża, a także do obserwacji zmian w środowisku. Satelita Falcon Eye to wysokiej jakości optyczny satelitarny z systemem obserwacji Ziemi dla Sił Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAEAF) produkowany przez Airbus Defence and Space jako główny wykonawca, a Thales Alenia Space jako współwykonawca.

Cały system opiera się na dwóch identycznych satelitach Falcon Eye1 i Falcon Eye2 na orbicie SSO - heliosynchronicznej na wysokości około 611 km. Falcon Eye2 zostanie wyniesiony jeszcze w tym roku, wykorzystując również rakietę Vega.

Masa startowa satelity wynosiła około 1197 kg.

Vega to lekka rakieta opracowana przez  Europejską Agencję Kosmiczną  (ESA) i  Włoską Agencję Kosmiczną (ASI). Rakieta nosi nazwę drugiej najjaśniejszej  gwiazdy na  półkuli północnej.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Quad Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

99 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Pilot uniwersalny Vu+ Bluetooth BT100 RCU (Ultimo 4K) / IR

Pilot uniwersalny dla tunerów 4K Vu+ Bluetooth (Ultimo 4K) /...

189 zł Więcej...
reklama