reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

dodano: 2019-07-07 15:22 | aktualizacja: 2019-10-16 12:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zamek w Czorsztynie Czorsztyn Nad Jeziorem Czorsztyńskim, pomiędzy Pieninami i Gorcami, wnoszą się dwie średniowieczne warownie: zamek w Czorsztynie (a właściwie jego ruiny) i zamek w Niedzicy, zwany też zamkiem Dunajec. Ich bliskie położenie względem siebie sprawia, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla turystów. Dodatkowym walorem jest możliwość odbycia rejsu po jeziorze, a także zwiedzenia zapory i elektrowni wodnej Niedzica.

Zamek w Niedzicy Zamek w Czorsztynie Niedzica Czorsztyn


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Od 1951 roku prowadzono na zamku prace konserwatorskie. Co ciekawe ruiny tej średniowiecznej budowli zostały udostępnione do zwiedzania dopiero w 1996 roku, po częściowym odrestaurowaniu. Ten zabytkowy obiekt znajduje się obecnie pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.

Zwiedzać można ruiny zamku średniego i górnego, basztę Baranowskiego i Zieleniec. Wystawa w tzw. kuchni obejmuje historię zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. Natomiast w baszcie Baranowskiego można zobaczyć reprodukcje kart pocztowych pochodzących ze zbiorów PPN pt. „Z biegiem Dunajca - od Czorsztyna do Krościenka. Pieniny na dawnej widokówce”.
 
Lapidarium na zamku w Czorsztynie

Zamek jest czynny codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 9:00 - 18:00. W pozostałym czasie zwiedzanie jest możliwe oprócz poniedziałków i wybranych świąt w godz. 10:00 - 15:00. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie - bez przewodnika. Cena biletu normalnego: 6 zł. Kasa biletowa i zarazem sklepik z pamiątkami oraz płatny w sezonie letnim parking znajdują się około 5 min drogi od zamku (należy podążać zielonym szlakiem).

Ruiny zamku czorsztyńskiego są usytuowane na skale, około 50 m nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Szczególnie zachwyca widok, jaki rozciąga się z baszty Baranowskiego na zbiornik wodny i zaporę na Dunajcu, zamek niedzicki, Gorce i Pieniny, a przy dobrych warunkach atmosferycznych także na Tatry.

Warto zapoznać się z legendami związanymi z czorsztyńskim zamkiem.
 
Zamek w Niedzicy widoczny z czorsztyńskiego zamku
Po lewej taras zamku górnego
Panorama z tarasu zamku górnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...
reklama