reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

dodano: 2019-07-07 15:22 | aktualizacja: 2019-10-16 12:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zamek w Czorsztynie Czorsztyn Nad Jeziorem Czorsztyńskim, pomiędzy Pieninami i Gorcami, wnoszą się dwie średniowieczne warownie: zamek w Czorsztynie (a właściwie jego ruiny) i zamek w Niedzicy, zwany też zamkiem Dunajec. Ich bliskie położenie względem siebie sprawia, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla turystów. Dodatkowym walorem jest możliwość odbycia rejsu po jeziorze, a także zwiedzenia zapory i elektrowni wodnej Niedzica.

Zamek w Niedzicy Zamek w Czorsztynie Niedzica Czorsztyn


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Historia zamku w Niedzicy, znajdującego się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, w miejscowości Niedzica-Zamek, sięga XIV wieku, tak samo zresztą jak zamku czorsztyńskiego. Zamek Dunajec został wzniesiony na terytorium Węgier z inicjatywy rodu Berzeviczych. Początkowo pełnił funkcję strażnicy na granicy z Polską. Ta średniowieczna warownia przechodziła przez wiele rąk (zobacz historię zamku). W 1945 roku, w wyniku reformy rolnej, zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Dziś opiekuje się nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
 
Droga wiodąca na zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Niesamowita jest historia związana z testamentem Inków. Z zachowanych dokumentów wynika, że został on schowany na zamku w XVIII wieku, a mowa w nim była o skarbach ukrytych nie tylko na samym zamku, ale i o takich zatopionych w jeziorze Titicaca. W 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawił się Andrzej Benesz z Bochni, podający się za potomka Inków, który w obecności świadków wyciągnął ze schowka pod progiem zamku ołowianą tubę. Znajdował się w niej pęk rzemieni z węzłami i trzema złotymi blaszkami na końcach - testament Inków spisany pismem węzełkowym quipu, do dziś nierozszyfrowanym. Andrzej Benasz zmarł w 1975 roku w wypadku samochodowym, a tajemnica rzekomego skarbu Inków do dziś pozostaje zagadką.
 
Zamek w Niedzicy widoczny z zapory

Na zamku w Niedzicy kręcono zdjęcia do kilku filmów i seriali. Najbardziej znane to:
  • „Zemsta” z 1956 roku, na podstawie komedii Aleksandra Fredry, z kilkunastoletnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary;
  • film wojenny „Zwariowana noc” (1967), który opowiada historię trzech partyzantów znajdujących schronienie przed Niemcami w starym zamku - w rolach głównych Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor i Jerzy Karaszkiewicz;
  • seriale „Wakacje z duchami” (1970) i „Janosik” (1973);
  • dramat kostiumowy „Mazepa” z 1975 roku, w reżyserii Gustawa Holoubka, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego, opowiadający historię tragicznej miłości do dziewczyny o imieniu Amelia (w tej roli Magdalena Zawadzka).
Jedna z komnat zamku w Niedzicy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

69 zł Więcej...
reklama