reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

dodano: 2019-07-07 15:22 | aktualizacja: 2019-10-16 12:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zamek w Czorsztynie Czorsztyn Nad Jeziorem Czorsztyńskim, pomiędzy Pieninami i Gorcami, wnoszą się dwie średniowieczne warownie: zamek w Czorsztynie (a właściwie jego ruiny) i zamek w Niedzicy, zwany też zamkiem Dunajec. Ich bliskie położenie względem siebie sprawia, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla turystów. Dodatkowym walorem jest możliwość odbycia rejsu po jeziorze, a także zwiedzenia zapory i elektrowni wodnej Niedzica.

Zamek w Niedzicy Zamek w Czorsztynie Niedzica Czorsztyn


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zapora Niedzica została wybudowana na rzece Dunajec w latach 1975-1997, by pełnić m.in. funkcję przeciwpowodziową oraz wykorzystać energetyczny potencjał wody. Jak czytamy na stronie niedzica.pl, jest to najwyższa w Polsce zapora ziemna z centralnym uszczelnieniem glinowym. Jej wysokość wynosi 56 m, a długość 404 m. Umieszczone w zaporze urządzenia upustowe umożliwiają zrzut wody w ilości ponad 2 tys. m3 na sekundę. Poniżej zapory Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się drugi, znacznie mniejszy Zbiornik Sromowski, pełniący rolę zbiornika wyrównawczego.
 
Zapora widoczna z zamku w Niedzicy

Poniżej zapory znajduje się elektrownia przepływowa, szczytowo-pompowa należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Jej budynek jest posadowiony 40 m pod ziemią i posiada siedem kondygnacji. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m.

Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel - galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory.
 
Zapora Niedzica z bliska

Korona zapory ma szerokość 7 m i jest udostępniana do ruchu pieszych oraz przejazdu pojazdów obsługi. Namalowano też tutaj w 2011 roku obraz 3D „Moc Żywiołów”. Przedstawia on zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu.

Informacje odnośnie opcji zwiedzania zapory i elektrowni Niedzica są dostępne pod tym adresem.
 
Zapora Niedzica

Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński) to sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu, powstały przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej. Może pomieścić 232 mln m3 wody. Maksymalna powierzchnia zalewu wynosi 12,26 km2, a jego głębokość w okolicach zapory może wynosić nawet 49,5 m.

Wyjątkową atrakcją jest możliwość odbycia rejsu widokowego po Jeziorze Czorsztyńskim statkiem o nazwie „Harnaś”, na którego pokładzie mieści się 130 osób. Rejs rozpoczyna się o pełnej godzinie i trwa około 50 min. Na statku „Harnaś” znajdują się dwa pokłady, toaleta oraz kawiarnia. Przystań znajduje się u stóp zamku Dunajec, z którego prowadzi bezpośrednio na przystań ścieżka spacerowa. Cena biletu normalnego wynosi 17 zł.
 
Statek Harnaś pływający po Jeziorze Czorsztyńskim

Inną atrakcją jest rejs pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica. Takie stałe rejsy wykonują statki „Dunajec” oraz „Halny”, które zabierają na swój pokład po około 100 osób każdy. Rejsy odbywają się co 20 minut. Bilet normalny kosztuje 7 zł (jedna strona) lub 14 zł (obydwie strony).
 
Statek Halny wykonujący stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica

Alternatywną opcją jest rejs gondolami „Czorsztynianki”. Przewidziano dwie trasy:
1. Trasa łącząca zamki w Czorsztynie i Niedzicy (kurs stały, odbywa się co 15 min z Czorsztyna lub Niedzicy) w cenie 7 zł za bilet normalny w jedną stronę.
2. Trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (rejs rusza z min. 8 osobami na pokładzie, czas rejsu to około 40 minut) w cenie 17 zł za bilet normalny.
Rejsy odbywają się z przystani Jędruś. Przewoźnik dysponuje łącznie 6 gondolami, które jednorazowo mogą zabrać 72 osoby.
 
Na zaporze Niedzica - w oddali zamek czorsztyński


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

79 zł Więcej...
reklama