reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czym jest DX-ing oraz jak zostać DX-erem?

dodano: 2019-07-17 12:34 | aktualizacja: 2019-07-24 21:46
autor: Piotr (Peyu) | źródło: satkurier.pl

Peyu Witam wszystkich Czytelników czasopisma i portalu SAT Kurier. Na wstępie chciałbym się przedstawić. Mam na imię Piotr, a na forach internetowych jestem znany pod nickiem Peyu. Chciałbym Wam opowiedzieć troszkę o tzw. DX-ingu satelitarnym - co to takiego i z czym się to je.

Peyu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czasy DX-ingu satelitarnego niestety pomału odchodzą do lamusa - wypierany jest przez internet. Coraz mniej młodych użytkowników jest już zainteresowanych tą formą spędzania wolnego czasu. Dlatego zdecydowałem się choć troszkę przedstawić Wam, czym jest DX-ing.

DX-ing to potoczna nazwa odnosząca się czynności polegającej na wyłapywaniu przekazów (feedów) - telewizyjnych lub radiowych. Oczywiście najważniejszym elementem w DX-ingu jest antena - im większa, tym lepsza. Nie mniej ważny jest sam LNB, dopasowany do rodzaju anteny.

Ja osobiście do szperania po orbicie używam i preferuję anteny paraboliczne. Koledzy z forum mają i parabole, i duże offsetowe anteny. Chcąc rozpocząć zabawę w szukanie feedów, można zacząć od mniejszych anten już od 90 cm, ale jak się złapie bakcyla, to apetyt na większą antenę rośnie cały czas. Ja swoją przygodę zacząłem od anteny 90 cm. Następnie przeskok na 150 cm. I tak do dnia dzisiejszego przez mój ogród przewinęły się dziesiątki anten.

Do przeszukiwania pasma Ku używam anteny 2 m poczciwego, starego producenta Żniniewicza (na zdjęciu poniżej po lewej stronie).
 

Antena jest napędzana siłownikiem 36" oraz 7" dla inklinacji, aby idealnie dostawiać, gdy korzystamy z satelitów, które lekko zmieniły swoje nachylenie względem orbity. LNB w tym przypadku to Inverto z portem C-120 i feedem Mifer pod parabolę.
 

Cały zestaw jest zintegrowany z silniczkiem wolnoobrotowym, aby idealnie ustawić skręt LNB, tzw. skew. Skrętem steruję z domu zasilaniem 5-12 V. Im mniejsze, tym silniczek wolniej obraca, choć i tak maksymalna prędkość to 3 obroty na minutę.
 

Drugą anteną, którą używam, jest antena 3 m, o ile się nie mylę węgierskiego producenta. Antena nie jest ruchoma ze względu na jej konstrukcję i masę. Wykorzystywana jest do odbioru z pozycji 28°E dla kanałów z wiązki UK. Na niej do precyzyjnego ustawienia również zastosowałem niestandardowy mechanizm. Tutaj również jest LNB Inverto z portem C-120 i feedem od anteny Famaval.
 

Trzecią anteną jest antena typu mesh (siatkowa) średnicy 3 m producenta Orbitron. Antena jest wykorzystywana do pasma C. Z tego pasma można pooglądać prawdziwe rodzynki telewizyjne, począwszy od Dalekiego Wschodu po Amerykę (czy to Południową, czy Północną). Do pasma C musimy zaopatrzyć się w nietypowy LNB.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje tv-sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...