reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

dodano: 2019-07-18 14:34 | aktualizacja: 2019-07-24 23:32
autor: Jan Borejko | źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/ CSIRT NASK

FaceApp Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji -  to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć. Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników.

Telefon haker atak niebezpieczne cyberbezpieczeństwo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników.  

Po pierwsze – analiza i edukacja
I to właśnie ta kwestia będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach. 
 

Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK (to zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji – m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem. 

Dodatkowo, eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali - pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.) - dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży. 

- W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny.

Masz wątpliwości, zapytaj
Jak będzie działał? Każdy kto będzie miał jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa aplikacji będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne. 

Wystarczy, że zgłosi je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet ([email protected]), którzy odpowiedzą na jego pytania.

- Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Planujemy ponadto kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w sieci.

Już dziś mamy kilka rad, dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:
  • upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią Waszą prywatność,
  • instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień – zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji, 
  • pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,
  • każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności  - instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie,
  • suńcie aplikacje, z których nie korzystacie.
Pamiętajcie o tym na co dzień. Chrońcie swoją prywatność.

 
Od redakcji:

Zachęcamy do informowania o przypadkach piractwa i innych zagrożeniach na poziomie cyberbezpieczeństwa (banki, wirusy), a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoim przypadkiem - warto ostrzec innych. 

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

849 zł Więcej...

Karta USB Media-Tech DVB-T Stick MT4171

Karta do komputera Media-Tech DVB-T Stick MT4171 do odbioru cyfrowej...

59 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

280 zł Więcej...
reklama