reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Xi'an: tam, gdzie koniec Jedwabnego Szlaku [cz. 1]

dodano: 2019-07-16 18:29 | aktualizacja: 2021-06-11 09:06
autor: Justyna Sulisz (Janusz Sulisz) | źródło: podrozezantena.pl

Xi'an Chiny Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach. Jest jednym z najstarszych miast w Chinach i najstarszą z Czterech Wielkich Starożytnych Stolic, zajmując pozycję pod kilkoma najważniejszymi dynastiami w historii Chin. Xi'an jest punktem wyjścia czy też końcem Jedwabnego Szlaku i miejscem, gdzie odkryto słynną Terakotową Armię Cesarza Qin Shi Huanga. Co ciekawe Xi'an leży w pobliżu środka geometrycznego Chińskiej Republiki Ludowej.

Xi'an Chiny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kiedy tam pojechać?
Klimat w Xi'an jest umiarkowany i półpustynny. Temperatury wahają się przez cztery pory roku na dość umiarkowanym poziomie. Najlepszą porą na wizytę jest wiosna i jesień, bo jest nieco chłodniej, ale niezbyt zimno na zwiedzanie. Co ciekawe Xi'an znane jest również z burz pyłowych wiosną i wczesnym latem. Pora deszczowa występuje tam od lipca do września, choć nie ma zbyt wiele deszczu, więc ta pora nie odstrasza turystów.
 
Typowa ulica w Xi'an

Atrakcje Xi'an i okolicy
Ze względu na liczne zabytki miasta i mnóstwo starożytnych ruin oraz grobowców w okolicy, turystyka jest ważnym elementem lokalnej gospodarki, a region Xi'an jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Chinach.
 
Uwaga: jest jedna antena satelitarna na budynku!! to ogromna rzadkość!

W mieście znajduje się wiele ważnych zabytków, a niektóre są w trakcie realizacji projektów archeologicznych, takich jak Mauzoleum Qin Shi Huang i jego Armia Terakotowa. W mieście znajduje się kilka kurhanów, grobowców królów dynastii Zhou. Xi'an zawiera także około 800 królewskich mauzoleów i grobowców z dynastii Han, z których niektóre oferują setki rzeźbionych glinianych żołnierzy i pozostałości świątyń ofiarnych z epoki Han. Miasto ma liczne pagody dynastii Tang i jest znane ze swojego muzeum historii i lasu steli, które mieści się w XI-wiecznej świątyni konfucjańskiej zawierającej duże kamienne tablice z różnych dynastii.
 
Ulica w Xi'an

Najbardziej znane atrakcje w Xi'an:
  • Miasto otoczone jest dobrze zachowanym murem miejskim, który został odbudowany w XIV wieku podczas wczesnej dynastii Ming i opierał się na wewnętrznym cesarskim pałacu dynastii Tang.
  • Mauzoleum Qin Shi Huang i jego Terakotowa Armia znajdują się 40 km na wschód od centrum Xi'an (napiszemy o tym w cz. 2).
  • Bell Tower - Wieża Dzwonu,
  • Drum Tower - Wieża Bębna, obie wieże znajdują się w centralnej osi miasta.
  • Dzielnica muzułmańska w Xi'an, w której znajduje się Wielki Meczet w Xi'an.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

29 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...