reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Xi'an: tam, gdzie koniec Jedwabnego Szlaku [cz. 1]

dodano: 2019-07-16 18:29 | aktualizacja: 2021-06-11 09:06
autor: Justyna Sulisz (Janusz Sulisz) | źródło: podrozezantena.pl

Xi'an Chiny Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach. Jest jednym z najstarszych miast w Chinach i najstarszą z Czterech Wielkich Starożytnych Stolic, zajmując pozycję pod kilkoma najważniejszymi dynastiami w historii Chin. Xi'an jest punktem wyjścia czy też końcem Jedwabnego Szlaku i miejscem, gdzie odkryto słynną Terakotową Armię Cesarza Qin Shi Huanga. Co ciekawe Xi'an leży w pobliżu środka geometrycznego Chińskiej Republiki Ludowej.

Xi'an Chiny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Bell Tower - Wieża Dzwonu
Wieża Dzwonu to dzwonnica zbudowana w 1384 r. w czasach wczesnej dynastii Ming - jest symbolem miasta Xi'an. Podstawa wieży jest kwadratowa i zajmuje powierzchnię 1337 m2. Wieża jest ceglano-drewnianą konstrukcją i ma wysokość 36 m. To największa i najlepiej zachowana z wielu dzwonnic, które pozostały po starożytnych Chinach. Pierwotnie znajdowała się w świątyni Yingxiang, naprzeciwko Wieży Bębna, około 1 km od jej obecnej lokalizacji. W 1582 r. przeniesiono Wieżę Dzwonu na obecne miejsce. Oprócz przebudowy cokołu, konstrukcja wewnętrznej struktury jest oryginalna, jednak ogólna migracja tak wielkiego budynku przed 600 laty jest rzadkością w historii światowej architektury.
 
Bell Tower - Wieża Dzwonu po zmierzchu

Podczas rewolucji w 1911 r. Wieża Dzwonu została wykorzystana jako centrala telefoniczna. W 1927 r. Wieża została przekształcona w salę kinową, a w 1928 r. w planetarium. Podczas wojny chińsko-japońskiej była używany jako obserwatorium meteorologiczne, więzienie i tym podobne.10 października 1939 r. Wieża Dzwonu została zbombardowana przez japońskie samoloty i poważnie uszkodzona. Odbudowano ją w rok. Oficjalnie otwarta dla zwiedzających w 1984 r.

W tym okresie ludzie znali właściwy czas na podstawie sygnału z Wieży Bębnów. Dzwon uderzał o świcie, a o zachodzie słońca bito w bęben. Stąd określenie w Xi'an: „wieczorny bęben i poranny dzwon”, co sprawia, że Wieża Dzwonu i Wieża Bębnów przypominają parę bliźniaków.


Drum Tower - Wieża Bębnów
Powstała w 1380 r. w czasach dynastii Ming, kiedy rytm bębna był używany do utrzymania porządku publicznego w mieście Xi'an. Na jego sygnał mieszkańcy miasta mieli wrócić do domu, po czym żołnierze zaczynali patrolować ulice w nocy. W tym czasie bęben był używany do wysyłania ostrzeżeń w przypadku wojny i innych zagrożeń.

Wieża Bębnów była kilkakrotnie odnawiana od lat 50. XX wieku, ale w 1996 roku władze miejskie w Xi'an postanowiły zrobić ogromny bęben, aby rozwinąć przemysł turystyczny. Nowy bęben o średnicy 2,83 m ma 1,8 m wysokości i waży 1,5 t.
 
Drum Tower - Wieża Bębnów

Ozdobiony jest 1996 ćwiekami i czterema pierścieniami z brązu - te 1996 ćwieków symbolizuje rok 1996. Obecnie w Wieży Bębnów zachowało się 28 bębnów różnych rozmiarów, w tym 24 małe i 4 duże.

Każdy z bębnów wieży ozdobiony jest pięknymi, chińskimi literami, które symbolizują szczęście. Imponujący zestaw bębnów jest dostępny tylko do oglądania. Odwiedzający nie mogą dotykać żadnego z nich. Jednak przy głównym wejściu znajduje się dodatkowy bęben, za pomocą którego można robić zdjęcia za niewielką opłatą.

Wewnątrz Drum Tower znajduje się także muzeum bębnów, gdzie umieszczane są różne bębny, z których niektóre szacuje się na tysiące lat. Każdego dnia na tej wieży odbywa się pokaz perkusyjny. Ze szczytu wieży roztacza się panoramiczny widok na miasto Xi'an.

Wieża Bębnów wychodzi na Wieżę Dzwonu na Pl. Zhonggulou, w północnej części którego znajduje się słynna Dzielnica Muzułmańska, i wszystkie one są idealnym miejscem dla mieszkańców i turystów.

Koszt wejścia:
30 CNY na każdą z wież, bilet łączony na dwie wieże 50 CNY.
 
Tłum ludzi w dzielnicy muzułmańskiej

Inne atrakcje X'an i okolicy:
 • Las Stela słynie z licznych historycznych napisów
 • Świątynia Famen i jej wysoka pagoda położona 120 km na zachód od Xi'an
 • Świątynia Xi Ming
 • Świątynia Wolong na pasie Kaitong
 • Świątynia Xingjiao w Shaolin Yuan (gdzie leży Grobowiec Xuanzanga)
 • Świątynia Jianfu
 • Świątynia Niebieskiego Smoka
 • Świątynia Wangji
 • Neolityczna wioska Banpo znajduje się na obrzeżach miasta
 • Muzeum Historii Shaanxi ma dużą kolekcję artefaktów zarówno współczesnych, jak i starożytnych.
 • Góra Zhongnan
 • Mount Li
 • Huaqing Hot Springs, u stóp Mt. Li ma historię 6000 lat, sąsiadujący pałac Huaqing ma historię 3000 lat. Uznany za jeden z kilkuset słynnych ogrodów w Chinach, ma również status Narodowej Jednostki Ochrony Relikwii Kulturalnej i Narodowego Kluczowego Obszaru Krajobrazowego.
 • Daming Palace National Heritage Park, miejsce dawnej królewskiej rezydencji cesarzy dynastii Tang
Wejście do Guanzhong Academy

Xi’an - idealne miejsce na kolejny wypad i na zwiedzanie Mauzoleum Terakotowej Armii
Wybierając się do Mauzoleum Terakotowej Armii, warto zarezerwować sobie jeden dzień ekstra tylko na jego zwiedzanie. I o tym napiszemy w części drugiej o Xi'an - już wkrótce! A może napiszemy też o piramidach chińskich, czyli mało znanych budowlach w kształcie piramidy w Chinach, z których większość to starożytne mauzolea i kurhany zbudowane z myślą o pochowaniu szczątków kilku wczesnych cesarzy Chin i ich imperialnych krewnych. Około 38 z nich znajduje się około 25-35 km na północny zachód od Xi'an.
 
Ulica w Xi'an

Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników o nadsyłanie własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8610 Stealth DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8610 Stealth to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej...

129 zł Więcej...