reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rośnie liczba ataków hakerskich na bankowe konta i karty

dodano: 2019-07-26 21:08
autor: HP | źródło: Interia.pl/Cyber Attack Trends: 2019 Mid-Year Report.

wirus haker trojan keylogger svpeng Okazuje się, że liczba ataków hakerskich na bankowe konta i karty wzrosła o 50 proc. w ciągu ostatniego roku. Szczególnie wrążliwe są dane w postaci haseł do kont, numerów kont bankowych czy kodów Blik - mogą zostać przejęte przez niepowołane osoby. Zagrożenie ciągle rośnie. Wiele osób nie ma pojęcia o samym zagrożeniu, nie mówiąc o tym jak sobie poradzić z ew. atakami hakerskimi.

Wirus trojan haker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grozi to ogromnymi stratami nie tylko dla klientów indywidualnych, lecz dla również banków - zwracają uwagę analitycy firmy Check Point w najnowszym raporcie Cyber Attack Trends: 2019 Mid-Year Report.

O tym, że cyberprzestępcy w Środkowej Europie coraz śmielej atakują nasze konta zrobiło się głośno już w 2018 roku, kiedy to Związek Czeskich Banków informował we wrześniu ub.r. o zagrożeniu dla kilkudziesięciu tysięcy użytkowników smartfonów z systemem Android, którzy korzystają z bankowości internetowej. Łupem hakerów padły wówczas setki tysięcy euro. Hakerzy przy pomocy złośliwego oprogramowania wzięli na cel użytkowników w Czechach, Polsce oraz w krajach, w niemieckojęzycznych. 

Związek Czeskich Banków zalecił wówczas wszystkim instytucjom finansowym kontrolę płatności i przelewów z rachunków klientów oraz natychmiastowe wykasowanie przez klientów aplikacji QRecorder i używanie polecanej przez bank aplikacji zamiast autoryzacji dostępu do konta przez SMS.

W kwietniu 2019 roku w Polsce użytkownicy serwisu Facebook dowiedzieli się, że mogą być narażeni na atak w postaci próśb o przelew Blik od osób, które podają się za ich znajomych. Bank PKO Bank Polski opublikował na swojej stronie informacyjnej ostrzeżenie przed praktykami tego typu. Reakcji Związku Banków Polskich - takiej jak w Czechach - jednak nie było.

W lutym 2019 r. ofiarą ataków cyberprzestępców padli użytkownicy aplikacji Word Translator. Aplikacja została pobrana ze sklepu Google około 10 tys. razy. Hakerzy wzięli na cel głównie Polaków, Włochów i Czechów. Zdaniem ekspertów Polacy stanowili prawie połowę ofiar tego ataku. Po zainstalowaniu aplikacji Word Translator sprawdzał czy na telefonie użytkownika zainstalowane są aplikacje mobilne banków. Jeśli tak, translator łączył się z Internetem, by pobrać dodatek, który miał za zadanie zarejestrować loginy i hasła do bankowości internetowej użytkownika.

Hakerzy nadal opracowują nowe zestawy narzędzi i techniki, nakierowane głównie na zasoby firmowe przechowywane w infrastrukturze chmury, urządzenia mobilne osób fizycznych, zaufane aplikacje dostawców zewnętrznych, a nawet popularne platformy pocztowe.

Innym, rosnącym zagrożeniem jest email. Cyberprzestępcy wykorzystując scam e-mail, zaczęli stosować różne techniki ominięcia zabezpieczeń i filtrów antyspamowych, takich jak zakodowane wiadomości e-mail, obrazy wiadomości osadzone w treści wiadomości e-mail, a także złożony kod źródłowy, który miesza zwykłe litery tekstowe z kodem HTML. Takie metody umożliwiają oszustom na dotarcie do skrzynek odbiorczych celów za pomocą socjotechniki, w tym z personalizowaną pod ofiarę treścią.

Źródło: interia.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Banki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...