reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Bohaterowie Morza Śródziemnego” na National Geographic

dodano: 2019-07-30 10:48
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Bohaterowie morza śródziemnego National Geographic W ciągu ostatnich 60 lat Morze Śródziemne uległo ogromnym przemianom. Niestety, na gorsze. Wskutek działań człowieka, jeden z najbogatszych morskich ekosystemów zamienił się w jeden z najbardziej zagrożonych. Manu San Felix, hiszpański fotograf podwodny, który znaczną część życia poświęcił podwodnym badaniom i obserwacjom, postawił sobie za cel walkę o ratowanie rzadkich i bezcennych dla ekosystemu gatunków, dla których Morze Śródziemne jest domem. 

Bohaterowie morza śródziemnego National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca – te nazwy pojawiają się w katalogach każdego biura podróży. Kojarzą się z błogim wypoczynkiem, pięknymi plażami, wspaniałą hiszpańską kuchnią i kąpielami w ciepłym Morzu Śródziemnym. Jednak ta rajska wizja okazuje się nieprawdziwa, gdy lepiej przyjrzymy się tamtejszym wybrzeżom oraz morskim głębinom. Fotograf Manu San Felix ogląda je z bardzo bliska od 30 lat. Jako odkrywca National Geographic, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą nie tylko z widzami kanału i czytelnikami magazynu, ale także z międzynarodowymi instytucjami. Był autorem raportu, dzięki któremu pierwszy obszar na Morzu Śródziemnym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli więc ktoś potrafi ocenić zmiany, jakie zachodzą w Morzu Śródziemnym na przestrzeni lat, to jest to właśnie Manu San Felix. Niestety, jego spostrzeżenia nie napawają optymizmem – morze pełne jest śmieci i ścieków, przez co fauna i flora wymierają w zastraszającym tempie.
 

Na szczęście Manu jest człowiekiem czynu i nie zamierza spokojnie patrzeć na ten dramatyczny proces. Fotograf opuszcza wyspę Formentera, na której mieszka i wyrusza w podróż po hiszpańskim wybrzeżu, by pokazać światu, że czas działać. Podczas tej wyprawy spotka na swej drodze wielu sprzymierzeńców, którym leży na sercu ochrona cennych ekosystemów. Wśród nich - postaci całkiem dobrze znane, jak Pierre Yves Cousteau, syn słynnego badacza mórz – Jacquesa Cousteau – który po ojcu odziedziczył miłość do morskiej toni i wielką troskę o środowisko naturalne. Wspólnie odwiedzą park przyrody Ses Salines – podmorski raj zlokalizowany między Ibizą i Formenterą. Choć jest to obszar chroniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w wielu miejscach dno morskie jest tu już całkowicie wyjałowione ze względu na niekontrolowane odprowadzanie ścieków.

Na swej drodze Manu spotka także uznanych ekspertów w dziedzinie ochrony mórz i oceanów, z którymi będzie próbował znaleźć rozwiązanie problemów narastających na obszarze Morza Śródziemnego. Posłucha także ludzi, którzy na co dzień są świadkami degradacji hiszpańskich wybrzeży, m.in. rybaka z Costa Brava, który opowie, jak ten rejon wyglądał 60 lat temu, kiedy nazwa „Dzikie Wybrzeże” o wiele lepiej oddawała jego charakter.  Choć “Bohaterowie Morza Śródziemnego” to film, który może przerażać, niesie on także dużą dawkę nadziei.

Morze należy do nas wszystkich. Musimy wyeliminować jego zanieczyszczenie i przywrócić w nim życie. Nie zamierzam się poddać. Wszyscy możemy się przyczynić do tego, by to się udało, ale musimy działać – teraz albo nigdy – mówi Manu San Félix.

„Bohaterowie Morza Śródziemnego” – premiera we wtorek 20 sierpnia o godz. 23:00 na kanale National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

325 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 249 zł Więcej...
reklama