reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak Apple podsłuchuje w ramach rozwoju Siri?

dodano: 2019-07-30 18:30 | aktualizacja: 2019-07-31 21:30
autor: HAPPLE | źródło: The Guardian

Siri-Apple-asystent-360px.jpg „The Guardian” powołując się na anonimowego pracownika firmy współpracującej z Apple poinformował, że kontrahenci firmy z jabłuszkiem otrzymują nagrania z rozmowami swoich klientów do analizy. Nagrania te mają być analizowane w ramach rozwoju Siri, czyli inteligentnego asystenta osobistego. Siri nasłuchuje otoczenie w oczekiwaniu na komendę „Hey Siri".

Siri-Apple-asystent-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Apple potwierdziło informacje „The Guardian” zaznaczając przy tym, że odsłuchania nagrań odbywają się z pełnym zachowaniem bezpieczeństwa i bez ujawniania danych użytkowników. Recenzenci zostali zobowiązani do przestrzegania surowych wymogów dot. poufności. Pytanie: czy to prawda i czemu służą te analizy?

Podobno analiza dotyczy mniej niż 1 proc. dziennych nagrań. Wiedząc, ze na świecie jest 500 mln urządzeń Apple, któore mogą być podsłuchiwane, to daje całkiem okazałą liczbę. Co więcej, okazuje się jednak, że często w nagraniach znajdują się bardzo wrażliwe informacje osobiste, co już może być problemem dla Apple. Przykładem może być fakt prywatne dyskusji między lekarzami i pacjentami, różne transakcje biznesowe czy rozmowy intymne między kochankami. Istotne jest to, że nagrania opatrzone są danymi użytkownika wskazującymi lokalizację, kontakt i dane aplikacji. W takim przypadku potwierdzenie kim jest użytkownik nie stanowiłoby problemu.

Asystent osobisty Siri bywa aktywowany omyłkowo, np. na hasło „wake word” czy na dźwięk zamka błyskawicznego. Apple nie jest jedyną firmą, która „podsłuchuje” użytkowników swoich produktów. Mowa jest o Amazonie z rozmowami z Alexy i Google, który próbował analizować nagrania z Google Asistant. Google jest najbardziej podejrzany o podsłuchiwanie telefonów na Androidzie, co można łatwo sprawdzić wielokrotnie wypowiadając to samo hasło, np. Volvo czy BMW, by potem na smartfonie otrzymywać reklamy akurat tych firm. Dziwne - nieprawdaż?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telkomy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Pilot uniwersalny Vu+ Bluetooth BT100 RCU (Ultimo 4K) / IR

Pilot uniwersalny dla tunerów 4K Vu+ Bluetooth (Ultimo 4K) /...

189 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8

Multiswitch Opticum 5/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

170 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...
reklama