reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosja nie zgodzi się na Internet z satelitów OneWeb

dodano: 2019-08-05 11:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Oneweb

OneWeb OneWeb chce objąć całą kule ziemską około 650 satelitami, aby zapewnić globalny zasięg szerokopasmowego Internetu. Jednak firma OneWeb potrzebuje pozwolenia od największych krajów na wysyłanie i odbieranie sygnałów z satelitów. Rosja odmówiła przyznania praw firmie OneWeb. Co dziwne, OneWeb użyje rosyjskich rakiet Sojuz 2.1b, aby uruchomić większość swojej floty satelitów. Jeden ze startów Sojuza z Bajkonuru ma odbyć się w grudniu 2019 r., kiedy to na orbitę ma trafić 32 satelity OneWeb.

OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma OneWeb zwróciła się do rosyjskiej państwowej komisji ds. częstotliwości radiowych o zatwierdzenie wykorzystania sygnałów OneWeb na terenie Federacji Rosyjskiej. Komisja odmówiła, a specjalistyczna firma Bleeping Computer twierdzi, że powodem może być obawa Rosji, że nie może kontrolować usług dostępu do Internetu z satelitów OneWeb.

Przypomnieć warto, że w maju prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która zobowiązuje cały rosyjski ruch internetowy do przechodzenia przez punkty kontrolowane przez rząd. To oznacza 100% kontrolę Internetu w Rosji. Od dawna krąży też plotka, że Rosjanie mogą w każdej chwili odłączyć się od światowego Internetu lub testowali wojskową wersję własnego Internetu.

Z drugiej strony  wiadomo, że jedna czwarta Rosjan nie ma dostępu do Internetu. Brak zgody Rosji na formalne działanie satelitów OneWeb może być jasnym znakiem, że władze tego kraju nadal chcą zacieśniać kontrolę dostępu do Internetu.

OneWeb ma już 6 satelitów na orbicie. W zeszłym miesiącu rozpoczęto masową produkcję satelitów w tempie dwóch w 1 dzień. Zastanawia fakt, ze Rosja z jednej strony pomaga OneWeb w wynoszeniu internetowych satelitów (2 kolejne starty Sojuza 2.1b z  OneWeb 3 i Onewb 4 planowane są na 2020 ), a z drugiej strony chce zabronić działania nad własnym terytorium. Zresztą takich firm z podobnymi planami (satelity lub balony) jest kilka, w tym także izraelska oraz kilka amerykańskich start-upów, więc Rosjanie wszystkich urzędowo nie zdołają zablokować.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 199 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Quad 6° Inverto IDLB-QUDM21

Sprawdzony monoblock Quad marki Inverto serii Black Premium (6 stopni...

199 zł Więcej...
reklama