Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Strategia Cyberbezpieczeństwa to plan działania na kolejne pięć lat. Wskazuje kroki, które zwiększą poziom naszego bezpieczeństwa narodowego w przestrzeni wirtualnej. O co dokładnie chodzi? O minimalizowanie podatności na cyberzagrożenia, zwiększenie ochrony informacji w sektorach publicznym, militarnym i prywatnym, a także o efektywne zwalczanie skutków incydentów w sieci.
Cyberbezpieczeństwo – po pierwsze, drugie i..
Strategia przede wszystkim zakłada rozwój Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC), ale i m.in. rozbudowę systemu wymiany informacji, czy opracowanie Narodowych Standardów Cyberbezpieczeństwa.
Dokument zakłada również zwiększenie potencjału Polski w zakresie technologii cyberbezpieczeństwa oraz zbudowanie naszej silnej międzynarodowej pozycji w tym zakresie.
- Aktywna współpraca z innymi państwami na poziomie strategiczno-politycznym, operacyjnym i technicznym, przyczyni się do rozwoju naszego cyberbezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i globalnym – mówi Karol Okoński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Wśród zawartych w strategii propozycji znajdują się także m.in. rozbudowa zasobów przemysłowych i technologicznych oraz opracowanie mechanizmów współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.
Wiedza i dobre praktyki
Strategia przewiduje również rozwijanie świadomości społecznej w kierunku bezpiecznego korzystania z wirtualnej przestrzeni oraz zwiększenie kompetencji kadr odpowiedzialnych za kwestie cyberbezpieczeństwa.
Strategia zastąpi Krajowe Ramy Polityki Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017-2022. Nowy dokument – po konsultacjach - zostanie przyjęty w formie uchwały Rady Ministrów i obowiązywać będzie przez pięć lat. Koordynatorem wdrażania strategii jest Minister Cyfryzacji.
W ciągu pół roku od przyjęcia dokumentu Minister Cyfryzacji przedstawi Plan Działań na rzecz wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa.
Konsultacje publiczne dotyczących projektu Strategii potrwają do 16 sierpnia.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.