reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zirbitzkogel - najwyższy szczyt Alp Seetalskich

dodano: 2019-07-28 19:11 | aktualizacja: 2019-10-16 12:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zirbitzkogel serce Alpy Seetalskie, które odwiedziłam w czerwcu, pozostaną w mojej pamięci jako kraina różanecznika i krów rasy simentalskiej. Jednak szczególnie ciepło wspominać będę moment, kiedy ujrzałam na szlaku czerwone serce wymalowane jakby specjalnie dla mnie, a w głowie zaświtała mi dość osobliwa myśl, że moja miłość do gór znalazła właśnie odwzajemnienie.

Zirbitzkogel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Helmut-Erd-Schutzhaus jest dość ciekawym obiektem ze względu na swoje wysokie i malownicze położenie. Do tego budynek jest odnowiony i zadbany. Na jego dachu zainstalowano panele słoneczne, a na zachód od schroniska znajduje się niewielkie lądowisko dla helikopterów.
 
Schronisko Helmut-Erd-Schutzhaus tuż pod szczytem Zirbitzkogel
Antena na schronisku Zirbitzkogel-Schutzhaus

Schronisko Zirbitzkogel-Schutzhaus zostało otwarte w 1870 roku jako pierwsze schronienie ÖTK, który powstał rok wcześniej. Po zaledwie czterech miesiącach budowy, otwarcie odbyło się 9 października (obecny budynek pochodzi z 1896 roku). Obiekt ten jest najstarszym i drugim najwyżej położonym schroniskiem w Styrii, po Seethalerhütte (2740 m n.p.m.) na granicy z Górną Austrią.

Helmut-Erd-Schutzhaus oferuje nie tylko miejsca noclegowe, ale i pyszne posiłki. Lokalną ciekawostką wartą spróbowania jest Zirbenschnaps - likier na bazie szyszek sosny limby.
 
Pierwsza na szczycie! Pod krzyżem na Zirbitzkogel

Ze schroniska do szczytu Zirbitzkogel jest już tylko rzut beretem. Jest tam wbity duży, drewniany krzyż z 2018 roku opatrzony tablicą ku czci poległych bohaterów obu wojen światowych oraz ofiar gór, datowaną na 11 września 1949 roku. Nieopodal, na specjalnej podmurówce umieszczono granitową płytę ze wskazaniami kierunków i wysokości pobliskich szczytów.
 
Kamienna płyta na szczycie Zirbitzkogel

Wędrówkę na Zirbitzkogel odbyłam kilka dni przed nocą świętojańską, przez co na szczycie zaobserwowałam również stos drewna. Według lokalnej tradycji, w nocy z 23 na 24 czerwca na szczytach gór rozpalane są ogniska. Jest to niejako próba zasymilowania przez religię chrześcijańską pogańskich obrzędów (Noc Kupały, sobótka) związanych z przesileniem letnim i występowaniem wówczas najkrótszej nocy w roku.

Następnie swoje kroki skierowałam na południe - w kierunku Fuchskogel (2214 m n.p.m.). Ten 2,5 km odcinek pokonuje się w około 30 min. Aby wejść na szczyt, należy pod koniec trasy zboczyć w lewo, przechodząc przez ogrodzenie.
 
Droga pomiędzy Zirbitzkogel a Fuchskogel

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...