reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zirbitzkogel - najwyższy szczyt Alp Seetalskich

dodano: 2019-07-28 19:11 | aktualizacja: 2019-10-16 12:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zirbitzkogel serce Alpy Seetalskie, które odwiedziłam w czerwcu, pozostaną w mojej pamięci jako kraina różanecznika i krów rasy simentalskiej. Jednak szczególnie ciepło wspominać będę moment, kiedy ujrzałam na szlaku czerwone serce wymalowane jakby specjalnie dla mnie, a w głowie zaświtała mi dość osobliwa myśl, że moja miłość do gór znalazła właśnie odwzajemnienie.

Zirbitzkogel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zaraz obok schroniska, za ogrodzeniem pasły się krowy, ale nie takie, jakie często można spotkać z Polsce, o umaszczeniu czarno-białym lub czerwonym, a beżowo- lub czerwono-białe. Nasze krasule to krowy mleczne - rasa holsztyno-fryzyjska. Natomiast popularną rasą mięsną jest u nas Limousine. Oczywiście dużo jest też mieszańców. W austriackich Alpach raczej nie spotkamy takiego bydła - tam króluje rasa Simental, ze szwajcarskim rodowodem. Warto dodać, że wizerunek krowy simentalskiej widnieje na opakowaniach czekolad Milka, z tym że - jak wiadomo - jest ona fioletowa.
 
Krowy pasące się niedaleko Waldheimhütte

Podejście na Zirbitzkogel spod Waldheimhütte zajęło mi około 2 godziny. Trasa jest bardzo łatwa i polecić ją można każdemu. Pierwszy odcinek to spacer szeroką drogą gruntową wiodącą przez las. Wzdłuż niej ciągną się druty kolczaste, a co jakiś czas stoją bramki. Wszystko po to, by uniemożliwić pasącym się w lesie krowom zbytnie oddalenie się od miejsca wypasu oraz by ułatwić turystom i zmotoryzowanym mieszkańcom poruszanie się szlakiem.
 
Drogowskaz pod Waldheimhütte
Droga gruntowa wiodąca przez las
Krowa pasąca się na leśnym zboczu

Przy drodze można też znaleźć kilka miejsc przeznaczonych na odpoczynek - są stoły i ławeczki. Jednym z takich miejsc jest kapliczka Maria in der Zirbe (w tłumaczeniu: Maria w sośnie limbie). Rzeczywiście w dziupli starego drzewa znajduje się figurka Matki Bożej, nad którą przybito tabliczkę ze słowami modlitwy (Dobra Matko, módl się za nami...).
 
Przydrożna kapliczka Maria in der Zirbe

Innym takim miejscem są okolice Türkenkreuz (Krzyża Turków) - drewnianego krzyża z wizerunkiem Jezusa, umieszczonego na kamiennej podstawie. Z opisu na znajdującej się tam tabliczce wynika, że w 1480 roku region Alp Seetalskich najechali Turcy osmańscy, a lokalni mieszkańcy zostali cudowanie uratowani przed rzezią w wyniku nagłego urwania się skały, co doprowadziło do strącenia Turków w przepaść. Prawdopodobnie jest to jeden z najwyższej położonych w Austrii „pomników” wyzwolenia spod jarzma tureckiego.
 
Türkenkreuz na skrzyżowaniu szlaków

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

10 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa MLog 6-69 HV dla MUX8 w pionie

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej MLog 6-69...

40 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

890 zł Więcej...
reklama