reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zirbitzkogel - najwyższy szczyt Alp Seetalskich

dodano: 2019-07-28 19:11 | aktualizacja: 2019-10-16 12:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zirbitzkogel serce Alpy Seetalskie, które odwiedziłam w czerwcu, pozostaną w mojej pamięci jako kraina różanecznika i krów rasy simentalskiej. Jednak szczególnie ciepło wspominać będę moment, kiedy ujrzałam na szlaku czerwone serce wymalowane jakby specjalnie dla mnie, a w głowie zaświtała mi dość osobliwa myśl, że moja miłość do gór znalazła właśnie odwzajemnienie.

Zirbitzkogel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Helmut-Erd-Schutzhaus jest dość ciekawym obiektem ze względu na swoje wysokie i malownicze położenie. Do tego budynek jest odnowiony i zadbany. Na jego dachu zainstalowano panele słoneczne, a na zachód od schroniska znajduje się niewielkie lądowisko dla helikopterów.
 
Schronisko Helmut-Erd-Schutzhaus tuż pod szczytem Zirbitzkogel
Antena na schronisku Zirbitzkogel-Schutzhaus

Schronisko Zirbitzkogel-Schutzhaus zostało otwarte w 1870 roku jako pierwsze schronienie ÖTK, który powstał rok wcześniej. Po zaledwie czterech miesiącach budowy, otwarcie odbyło się 9 października (obecny budynek pochodzi z 1896 roku). Obiekt ten jest najstarszym i drugim najwyżej położonym schroniskiem w Styrii, po Seethalerhütte (2740 m n.p.m.) na granicy z Górną Austrią.

Helmut-Erd-Schutzhaus oferuje nie tylko miejsca noclegowe, ale i pyszne posiłki. Lokalną ciekawostką wartą spróbowania jest Zirbenschnaps - likier na bazie szyszek sosny limby.
 
Pierwsza na szczycie! Pod krzyżem na Zirbitzkogel

Ze schroniska do szczytu Zirbitzkogel jest już tylko rzut beretem. Jest tam wbity duży, drewniany krzyż z 2018 roku opatrzony tablicą ku czci poległych bohaterów obu wojen światowych oraz ofiar gór, datowaną na 11 września 1949 roku. Nieopodal, na specjalnej podmurówce umieszczono granitową płytę ze wskazaniami kierunków i wysokości pobliskich szczytów.
 
Kamienna płyta na szczycie Zirbitzkogel

Wędrówkę na Zirbitzkogel odbyłam kilka dni przed nocą świętojańską, przez co na szczycie zaobserwowałam również stos drewna. Według lokalnej tradycji, w nocy z 23 na 24 czerwca na szczytach gór rozpalane są ogniska. Jest to niejako próba zasymilowania przez religię chrześcijańską pogańskich obrzędów (Noc Kupały, sobótka) związanych z przesileniem letnim i występowaniem wówczas najkrótszej nocy w roku.

Następnie swoje kroki skierowałam na południe - w kierunku Fuchskogel (2214 m n.p.m.). Ten 2,5 km odcinek pokonuje się w około 30 min. Aby wejść na szczyt, należy pod koniec trasy zboczyć w lewo, przechodząc przez ogrodzenie.
 
Droga pomiędzy Zirbitzkogel a Fuchskogel

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...
reklama