reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Walka z nielegalnymi treściami dla telewizji IPTV

dodano: 2019-08-03 19:49
autor: HP | źródło: mediasat.info/BREIN/satkurier.pl

illegal stream streaming 360px.jpg Konsumenci coraz częściej przechodzą z drogich ofert telewizji kablowej lub platform satelitarnych na tańszą telewizję internetową, przy czym coraz częściej zdarza się, że nie odróżniają oficjalnej oferty od pirackiej. Abonenci tych „tanich operatorów internetowych” otrzymują tajemniczą, „czarną skrzyneczkę”, gdzie są już skonfigurowane wszystkie kanały i usługi. Klient jest zadowolony, bo płaci mniej, ale czasami nie zdaje sobie sprawy, że to są nielegalne treści.

Black-box-czaszka-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla holenderskiej grupy antypirackiej BREIN piractwo IPTV jest na porządku dziennym.
To własnie BREIN skutecznie ściga dziesiątki dostawców usług IPTV, którzy naruszają prawa autorskie. Jednak problem nie może zostać całkowicie rozwiązany z jednego prostego powodu, ponieważ dostawcy hostingu skradzionych treści, które ci tani operatorzy IPTV sprzedają w swoich boxach, odgrywają ważną rolę w tym całym systemie. To oni są węzłem, bez którego piraci nie mieliby szans nawet zaistnieć. To oni umieszczają treści w telewizji internetowej na swoich serwerach i dla dochodu przymykają oczy na ich pochodzenie. A roszczenia właścicieli praw autorskich po prostu kierują do swoich klientów, czyli de facto do piratów i udają, że zrobili wszystko co mogli, choć od samego początku dobrze wiedzieli, że to zwyczajne piractwo. 

Prezes BREIN, Tim Kuik przypomniał o kryminalnym charakterze problemu. Powiedział też, że rozważana jest możliwość poważnego śledztwa kryminalnego, w którym sąd oceni rolę właściciela hostingu (serwera) dla nielegalnych treści dla telewizji IPTV.
 
fot: Yahoo Sports


Organizacje i stowarzyszenia zaangażowane w przeciwdziałanie piractwu aktywnie ścigają dostawców nielegalnych usług IPTV, zmuszając ich do wzięcia pełnej odpowiedzialności za złamanie prawa.

- Ugoda jest zwykle warta kilkadziesiąt tysięcy euro, ale aby rozwiązać problem z infrastrukturą, potrzebne są lepsze zasoby i dochodzenia karne - uważa BREIN.

- Dostawcy usług hostingowych, którzy „osłaniają” piratów, przymykając na to oko, powinni być ścigani.


W związku z tym środki antypirackie powinny zostać wzmocnione poprzez zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności hostów usług IPTV, z jednej strony, a z drugiej strony przez dochodzenia kryminalne przeciwko potajemnym porywaczom treści licencjonowanych.

Co ciekawe Ukraina, która od lat była postrzegana jako kraj tolerujący piractwo, już teraz przewiduje odpowiedzialność administracyjną dostawców usług hostingowych za nieprzestrzeganie procedury ustawowej, która obejmuje również blokowanie nielegalnych usług na skutek odwołania się od posiadaczy praw.

Valery Zhaldak, dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu, komentuje:

- W pełni popieramy stanowisko holenderskich kolegów. Rzeczywiście, jeśli operator usługi hostingowej nie informuje prawidłowo o obecności nielegalnych treści na swoich platformach, jego brak działania można interpretować jako współudział i ułatwienie naruszenia praw własności intelektualnej. 


Valery Zhaldak zauważył, że od kwietnia 2017 r. Ukraina poczyniła znaczne postępy w tym kierunku. Zaczęła działać antypiracka część Ustawy Ukrainy „O prawie autorskim i prawach pokrewnych”, wprowadzono też zmiany do Kodeksu Ukrainy w sprawie wykroczeń administracyjnych: w tym wprowadzono i wzmocniono dodatkowe mechanizmy zwalczania piractwa internetowego odpowiedzialność administracyjna i prawna za rozpowszechnianie nielegalnych treści. Prawo skutecznie wprowadziło zasadę powiadamiania i usuwania w przypadku naruszeń sieci.

Skuteczne doświadczenia w wykorzystaniu prawa do powiadamiania i usuwania treści pirackich z serwerów są już w USA, UE i Wielkiej Brytanii.

- Ten mechanizm uwzględnia złożoność śledzenia przez firmy hostingowe co jest umieszczone na serwerach, a także zautomatyzowany (techniczny) charakter ich usług - wyjaśnia Valery Zhaldak.


- Na razie nie zobowiązuje się dostawców do monitorowania własnych platform w poszukiwaniu nielegalnych treści. W ten sposób firmy hostingowe otrzymały tak zwane „immunitety od odpowiedzialności” za nielegalne działania klientów pozbawionych skrupułów klientów rzadko spotyakny bywa przypadek, że dostawca hostingu nie jest świadomy nielegalności działań klienta. Ale jest on zobowiązany do niezwłocznego podjęcia środków w celu zablokowania nielegalnych treści, jeśli posiadacz prawa zgłosił naruszenie swoich praw autorskich (pokrewnych).

Departament Własności Intelektualnej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy aktywnie współpracuje zarówno ze społecznością internetową, jak i z właścicielami praw autorskich do treści audiowizualnych. Na początku tego roku Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu podpisało memorandum z przedstawicielami podmiotów praw autorskich - inicjatywą Clean Sky. Strony uzgodniły w nim synergię i konsolidację wysiłków państwa i społeczeństwa obywatelskiego w zakresie budowania skutecznego systemu ochrony prawnej własności intelektualnej na Ukrainie. Podjęto już środki zapobiegające naruszaniu praw autorskich w Internecie, włącznie z naruszeniami ze strony hostingu.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu współpracuje również z instytucjami międzynarodowymi, w szczególności z Biurem Przedstawiciela Handlowego USA, Ukraińsko-Amerykańską Radą Handlu i Inwestycji, Światową Organizacją Własności Intelektualnej i Komisją Europejską.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała „Listę nadzorczą podróbek i piractwa”: listę platform obrotu, w tym platform fizycznych, zlokalizowanych poza UE, o których wiadomo, że zarabiają na systemowym i znaczącym naruszeniu praw własności intelektualnej. Lista ta obejmuje m.in. rynek ukraiński: „7 kilometr” (Odessa) i „Barabaszowo” (Charków).

26 marca Parlament Europejski przyjął dwie nowe dyrektywy, które wpłynęły na przemysł audiowizualny:
- jeden dotyczący terytorialności, ustanawia nowe zasady nadawania („dyrektywa w sprawie emisji”);
- druga ustanawia nowe zasady ochrony praw własności intelektualnej dla jednolitego rynku cyfrowego (nowa „dyrektywa o prawach autorskich”).

Oba teksty mają wejść w życie po opublikowaniu w oficjalnym dokumencie UE (około września 2019 r.), po czym państwa członkowskie, w tym Polska będą miały dwuletni okres na ich wdrożenie do ustawodawstwa krajowego.

Katerina Fedorowa, szefowa inicjatywy Clear Sky, mówi:

- Dostawcy Internetu, którzy sprzedają dekodery z nielegalnym dostępem do treści, mogą oczywiście twierdzić, że po prostu tylko sprzedają urządzenia. Istotne jest jednak to, że nikt nie potrzebuje dekodera bez treści, a zatem sam usługodawca staje się „piratem” i tak naprawdę nie zarabia na nim pieniędzy. Chociaż z drugiej strony zarabia na siebie sam. Istnieje wiele opcji prowadzenia biznesu w telewizji IPTV (płatnej), zarówno niezależnie, jak i poprzez projekty partnerskie z OTT. Po co wspierać nielegalną usługę? 


Dobrze, że na samej Ukrainie pojawia się coraz więcej możliwości pozyskania legalnych treści. Są one już porównywalne pod względem cen z wątpliwej jakości lewymi dekoderami od pozbawionych skrupułów dostawców usług internetowych. Jeśli rynek pay-tv na Ukrainie stanie się rynkiem usług legalnych to Ukraina pokaże jest częścią europejskiej cywilizowanej przestrzeni, a nie krajem chaosu i arbitralności. Dochodzenia kryminalne dotyczące takich dostawców hostingu są kwestią czasu, ale na razie zmiana nielegalnego dostawcy filmów i programów telewizyjnych na licencjonowany jest kwestią tego, jak bardzo szanuje się sam widz i nie jest ważne czy on jest w Polsce, na Włoszech (60 proc. Włochów korzysta z pirackich treści) czy na Ukrainie.

Źródło: mediasat.info 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Quatro Televes

Jeden z najpewniejszych i sprawdzonych konwerterów Quatro firmowany przez hiszpańską...

89 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

280 zł Więcej...
reklama