reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wiadomo, kiedy poleci Eutelsat 5 West B z Bajkonuru

dodano: 2019-08-10 10:44 | aktualizacja: 2019-08-11 22:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

EchoStar XXI Proton Start do komercyjnego wyniesienia satelity Eutelsat 5 West B rosyjskiej rakiety nośnej Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zaplanowano na 30 września 2019 r. Informację przekazał rzecznik rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.
 


Proton M Yamal 601


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz satelity Eutelsatu, który ma trafić na pozycję 5°W, na orbitę ma też trafić amerykański satelita serwisowy MEV 1 - Mission Extension Vehicle dla Northrop Grumman Innovation Systems.

MEV 1 został zbudowany dla operatora Intelsat przez Northrop Grumman Innovation Systems, wcześniej znaną jako Orbital ATK. Zadaniem MEV-1 będzie bezpieczne przechwycenie bardzo starego satelity telekomunikacyjnego Intelsat 901, który pracuje już od 18 lat i kończą mu się zapasy paliwa. Po połączeniu się z nim MEV 1 przejmie zadania związane z korygowaniem orbity i kontrolą lotu.

Satelita Intelsat 901 wart jest uratowania, bo podobno jego elektronika jest sprawna. Gdyby jednak te podzespoły w najbliższej przyszłości odmówiły posłuszeństwa, wówczas MEV 1 ściągnie satelitę z orbity geostacjonarnej na orbitę cmentarną.

Eutelsat 5 West B dołączy do floty komunikacyjnej Eutelsat na orbicie geostacjonarnej, zastępując na pozycji 5°W satelitę Eutelsat 5 West A świadczący usługi cyfrowe i telewizyjne, głównie na rynku francuskim, włoskim i algierskim.

W lipcu podano informację, że start rakiety Protona M został przełożony z sierpnia na wrzesień, ale nie podano dokładnej daty. Misja ta jest opóźniona od maja 2019 r.

Komercyjne starty rakiet Proton-M są przeprowadzane przez Centrum im. Chruszczowa na podstawie umów z International Launch Services (ILS). W sumie od 1996 do 2018 r. International Launch Services, dostawca usług wynoszenia ładunków startowych rakietami Proton na rynku zagranicznym, dokonał 96 komercyjnych startów tych rakiet. W 2019 r. wystrzelono trzy rakiety Proton M. Kolejne 3 starty mają odbyć się do końca roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...

Wskaźnik Opticum Red Sat Finder OPS ONE

Wskaźnik satelitarny z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i podświetleniem. Pomiar wyrażony procentowo....

49 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

420 zł Więcej...
reklama