reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wiadomo, kiedy poleci Eutelsat 5 West B z Bajkonuru

dodano: 2019-08-10 10:44 | aktualizacja: 2019-08-11 22:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

EchoStar XXI Proton Start do komercyjnego wyniesienia satelity Eutelsat 5 West B rosyjskiej rakiety nośnej Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zaplanowano na 30 września 2019 r. Informację przekazał rzecznik rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.
 


Proton M Yamal 601


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz satelity Eutelsatu, który ma trafić na pozycję 5°W, na orbitę ma też trafić amerykański satelita serwisowy MEV 1 - Mission Extension Vehicle dla Northrop Grumman Innovation Systems.

MEV 1 został zbudowany dla operatora Intelsat przez Northrop Grumman Innovation Systems, wcześniej znaną jako Orbital ATK. Zadaniem MEV-1 będzie bezpieczne przechwycenie bardzo starego satelity telekomunikacyjnego Intelsat 901, który pracuje już od 18 lat i kończą mu się zapasy paliwa. Po połączeniu się z nim MEV 1 przejmie zadania związane z korygowaniem orbity i kontrolą lotu.

Satelita Intelsat 901 wart jest uratowania, bo podobno jego elektronika jest sprawna. Gdyby jednak te podzespoły w najbliższej przyszłości odmówiły posłuszeństwa, wówczas MEV 1 ściągnie satelitę z orbity geostacjonarnej na orbitę cmentarną.

Eutelsat 5 West B dołączy do floty komunikacyjnej Eutelsat na orbicie geostacjonarnej, zastępując na pozycji 5°W satelitę Eutelsat 5 West A świadczący usługi cyfrowe i telewizyjne, głównie na rynku francuskim, włoskim i algierskim.

W lipcu podano informację, że start rakiety Protona M został przełożony z sierpnia na wrzesień, ale nie podano dokładnej daty. Misja ta jest opóźniona od maja 2019 r.

Komercyjne starty rakiet Proton-M są przeprowadzane przez Centrum im. Chruszczowa na podstawie umów z International Launch Services (ILS). W sumie od 1996 do 2018 r. International Launch Services, dostawca usług wynoszenia ładunków startowych rakietami Proton na rynku zagranicznym, dokonał 96 komercyjnych startów tych rakiet. W 2019 r. wystrzelono trzy rakiety Proton M. Kolejne 3 starty mają odbyć się do końca roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ Optima HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

299 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

325 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...
reklama