1/32 finału Pucharu Włoch w TVP

dodano: 2019-08-13 22:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Sport

Coppa Italia, Puchar Włoch, TIm Cup Serie A jeszcze nie wystartowała, ale przedsmak włoskiej piłki otrzymamy w najbliższy weekend. W 1/32 finału Pucharu Włoch do gry włączą się już zespoły z najwyższej klasy rozgrywkowej. Transmisje z meczów na TVP Sport, tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej.

Coppa Italia, Puchar Włoch, TIm Cup

Polaków pod dostatkiem
Polacy brylują w Serie A, więc w krajowym pucharze też ich nie braknie. W zeszłym roku królem strzelców tych rozgrywek został z ośmioma golami Krzysztof Piątek. W tym roku o koronę nie powalczy Dawid Kownacki, który opuścił szeregi Sampdorii. W Genui jest jednak jeszcze dwóch reprezentantów Polski – Bartosz Bereszyński oraz Karol Linetty. Obaj z dużymi szansami na grę w pierwszym składzie. Najprawdopodobniej niedzielny mecz rozpoczną od pierwszej minuty.

Także w barwach Fiorentiny znalazło się miejsce dla dwóch biało-czerwonych. Bartłomiej Drągowski dobrą grą w poprzedniej rundzie zyskał zaufanie, czego efektem było podpisanie nowej umowy. Do klubu przebija się dopiero Szymon Żurkowski. Z Górnika Zabrze sprowadzony został już w styczniu, ale ostatnie pół roku i tak spędził na boiskach Ekstraklasy.

Okazja na rehabilitację
W poprzednim sezonie Fiorentina zanotowała udany występ w pucharze. W świetnym stylu awansowała do najlepszej czwórki, rozbijając w ćwierćfinale AS Romę 7:1 W półfinale uległa jednak Atalancie. Ekipa z Florencji dobrze rozpoczęła mecz rewanżowy. Już w trzeciej minucie bramkę strzelił Luis Muriel, ale rywale szybko odpowiedzieli, a po przerwie objęli prowadzenie. Finał, który był tak blisko, okazał się nieosiągalny.

Finał: 1958, 1960, 1999, 2014

Fiorentina sześciokrotnie sięgała po Puchar Włoch. Poprzedni raz miało to jednak miejsce w 2001 roku. To ostatnie trofeum zdobyte przez Violę, która później tylko raz awansowała do finału. Poprzednia edycja pucharu pokazała jednak, że stać ją na przerwanie tej złej statystyki. Pierwsza przeszkoda nie wydaje się wymagająca.

Bez gwiazd
Grająca w Serie C Monza w minionych rozgrywkach nieskutecznie walczyła o awans do wyższej ligi. W drużynie próżno szukać piłkarzy pokroju tych grających w Fiorentinie. Ciekawym ruchem minionego okienka transferowego wydaje się zakup Giuseppe Bellusciego. 29-letni obrońca w przeszłości grał w Leeds i Empoli, a do Monzy trafił z Palermo.

Odświeżyć gablotę
Sampdoria nie wywalczyła jeszcze żadnego trofeum w XXI wieku. Biorąc pod uwagę dominację Juventusu w ligowych rozgrywkach, najlepszą szansą ku temu jest właśnie puchar. W zeszłym sezonie przygoda zakończyła się po trzech meczach. W 1/8 finału na drodze stanął Milan. W regulaminowym czasie gry żadna z drużyn nie zdobyła bramki, ale w dogrywce losy spotkania rozstrzygnął Patrick Cutrone. Dwa gole młodego Włocha wyrzuciły Sampdorię, zapewniając jednocześnie rywalom awans do dalszej rundy.

Finał: 1986, 1991, 2009

Sampdoria niezwykle blisko sięgnięcia po Puchar Włoch była w 2009 roku. W finałowym meczu mierzyła się z Interem. Po regulaminowym czasie gry był remis, a o tym, kto sięgnie po trofeum, miały zadecydować karne. Konkurs okazał się bardzo wyrównany, ostatecznie 6:5 zwyciężyli mediolańczycy.

Mocniejsi w domu
Na drodze Sampdorii do 1/16 finału stoi Crotone. Drużyna z Serie B, która jest średniakiem tej ligi. W zeszłym roku w dolnej połowie tabeli, ale ze spokojnym utrzymaniem. Atutem w meczu pucharowym może być stadion. Ekipa prowadzona przez Giovanniego Stroppę w zeszłym sezonie z piętnastu ligowych porażek tylko cztery odniosła u siebie.