reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita KRAKsat uległ awarii

dodano: 2019-08-16 23:15 | aktualizacja: 2019-08-17 11:09
autor: Jerzy Kruczek | źródło: FB KRAKSat/polsanews.pl

Światowid KRAKsat SatRevolution satelita polski Pisaliśmy o wyniesieniu i umieszczeniu na orbicie nanosatelity KRAKsat. Okazuje się teraz, że mimo powodzenia w wyniesieniu na orbitę, to polski, studencki satelita KRAKsat, zasygnalizował awarię, ale jej przyczyna nie jest jeszcze znana. Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany to planowany eksperyment z ferrofluidowym kołem zamachowym może się nie powieść – poinformował w mediach społecznościowych zespół KRAKsat.

KRAKsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polski nanosatelita wpadł w pętlę restartów i trwa od wielu dni. Co najgorsze, problem z dostarczeniem energii do baterii powodują, że KRAKsat ma za mało energii, by przeprowadzić jakiekolwiek działania. Satelita się rozładowuje, potem wyłącza, następnie naładuje do minimalnego poziomu, uruchamia i ponownie wyłącza. 

W ocenie studentów z zespołu KRAKsat źródłem problemu może być awaria w module zasilania dostarczonym przez SatRevolution, ale nadal dokładna przyczyna nie jest jednak znana. Trwają próby uratowania pierwszego krakowskiego satelity. 

KRAKsat, zbudowany przez studentów AGH i UJ, jako pierwszy na świecie miał potwierdzić, czy ciecz magnetyczna (ferrofluid), wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch obrotowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, to system będzie można wykorzystać do łatwiejszego sterowania orientacją obiektów na orbicie.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł AlphaCrypt TC + karta Smart HD+ 1m

Karta startowa Smart HD+ na 1 miesiąc + do kompletu...

390 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX8 HD One

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem i Multistream...

149 zł Więcej...
reklama