reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

20 miesięcy więzienia dla brytyjskiego hakera

dodano: 2019-08-22 14:13
autor: JS | źródło: Bitdefender

piractwo czaszka Nastoletni brytyjski haker został skazany na 20 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do sprzedaży usług hakerskich i kradzież danych osobowych w zamian za kryptowalutę.

haker hacker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
19-letni Elliott Gunton nie był obcy władzom, wcześniej skazany w grudniu 2016 r. za rolę w niesławnym hacku firmy telekomunikacyjnej TalkTalk. Gunton, mający wówczas 17 lat, uniknął kary więzienia za naruszenie prawa, ale otrzymał 12-miesięczny nakaz rehabilitacji młodzieży (Youth Rehabilitarion Order).

Pomyślelibyście, że taka kara wystarczy, by zresocjalizować Guntona, ale niestety tak się nie stało. 8 września 2017 r. Gunton zhakował australijskiego projektanta Phila Darwena, który prowadzi konto na Instagramie „A Designer's Mind” obserwowane przez 1,4 mln ludzi. Gunton przejął kontrolę nad kontem na Instagramie na dwa tygodnie, ustawiając automatyczną odpowiedź, która wysyłała „groteskowo obraźliwe” wiadomości do klientów Darwena.

W tym czasie Gunton był monitorowany przez policję pod nakazem zapobiegania szkodom seksualnym (SHPO), po tym, jak stwierdzono, że posiada nieprzyzwoite zdjęcia na swoim komputerze. Zgodnie z warunkami SHPO policja sprawdzała laptopa Guntona co 6 miesięcy. Policja zabroniła Guntonowi używania trybu incognito w celu ukrywania swojej aktywności przeglądania stron internetowych, usuwania historii przeglądarki lub robienia czegokolwiek innego, co uniemożliwiłoby sprawdzanie jego laptopa pod kątem tego, jakie strony odwiedzał. Jednak policja przyznała, że ​​ich kontrole w rzeczywistości nie ustalą, czy historie przeglądania stron internetowych zostały usunięte.

- Nasze urządzenia nie ma specjalistycznego oprogramowania do wizyt domowych i musimy polegać na uczciwości sprawcy. Nie byłoby możliwe, abyśmy dowiedzieli się, czy usunął jakąkolwiek historię.  - skomentował detektyw Constable Jamie Hollis z jednostki ochrony publicznej w policji w Norfolk dla Eastern Daily Press.


Dopiero w kwietniu 2018 r., kiedy władze dowiedziały się, że Gunton planuje odwołać się od swojego wyroku, policja zajęła jego komputer w celu „dokładnego przeszukania” i stwierdzili, że zostało zainstalowane oprogramowanie, aby wyczyścić jego historię i działania w internecie. Podczas kolejnych poszukiwań domu Guntona policja skonfiskowała iPhone'a i zegarek Rolex o wartości 10 tys. funtów, ukrytych w sejfie. Ponadto, śledczy odkryli, że Gunton otrzymał znaczne depozyty w swoim portfelu Bitcoin, w tym ponad 100 tys. dol. tylko jednego dnia.

Policja była podejrzliwa co do zarobków Guntona, który twierdził, że zgromadził fortunę z kryptowaluty wartą ponad 380 tys. dol. poprzez handel online. Jednak policja znalazła na komputerze dowody, że Gunton zaoferował dostarczenie osobom trzecim danych osobowych umożliwiających identyfikację (PII) osób trzecich, aby pomóc oszustom w przejmowaniu numerów telefonów komórkowych za pomocą oszustwa polegającego na zamianie kart SIM.

Pomimo prób Guntona, by usunąć z komputera wszelkie dowody popełnienia przestępstwa, władze odkryły „fragmenty” rozmów, podczas których rozmawiał o działalności przestępczej. O dziwo, pomimo próby usunięcia cyfrowych dowodów z dysku twardego, Gunton nie bał się chwalić swoim kontem na Twitterze @Gambler, na temat swoich działań zarobkowych.

Gunton został skazany na 20 miesięcy więzienia w sądzie koronnym w Norwich w zeszłym tygodniu, ale został natychmiast zwolniony z powodu odbywania kary w areszcie śledczym. Nakazano mu jednak spłacić 407 359 funtów i wydano trzyletnie zarządzenie dotyczące zachowania społeczności, które - oprócz innych ograniczeń - ogranicza jego dostęp do internetu, wymaga udostępnienia historii przeglądania i haseł oraz zabrania mu usuwania historii przeglądania internetu lub korzystania z VPN lub serwerów proxy.

- Gunton wykorzystywał dane osobowe niewinnych firm i ludzi w celu osiągnięcia znacznego zysku, ale nie udało mu się ukryć wszystkich swoich nieuczciwie zdobytych zysków, co pozwoliło nam skonfiskować Bitcoiny warte setki tysięcy funtów - powiedział detektyw sierżant Mark Stratford z okręgu Norfolk.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...