reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Góry w kamerze w BBC Earth [wideo]

dodano: 2019-08-23 13:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: BBC

„Spotkaniach z filmem górskim” BBC Earth BBC Earth po raz kolejny pojawi się w Zakopanem na „Spotkaniach z filmem górskim”. Podczas festiwalu, który w tym roku odbywa się w dniach 5-8 września stacja zaprosi gości do obejrzenia odcinka „Góry” ze swojej wyjątkowej serii „Planeta Ziemia II”.

„Spotkaniach z filmem górskim” BBC Earth


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pokaz zaplanowano na piątek 6. września o godz. 11:00. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Tomaszem Skrzydłowskim z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który przyjrzy się tematyce poruszanej w dokumencie z perspektywy naszych rodzimych gór.
 

Fani tematyki górskiej, którzy zachcą kontynuować oglądanie również w domowym zaciszu znajdą dla siebie kilka ciekawych propozycji na kanale BBC Earth:
  • „Koszmar na Evereście” – 7 września godz. 20:00
  • „Góry: życie nad chmurami” – 14, 21 i 28 września godz. 11:00
  • „Steve Backshall kontra północna ściana Eigeru” –14 i 21 września godz. 20:00

„Koszmar na Evereście”
Dziewicze piękno Himalajów co roku przyciąga do Nepalu 750 tysięcy podróżników. Jednak siły, dzięki którym powstały te potężne góry, mają także potężną moc destrukcyjną. 

W kwietniu 2015 roku doszło tam do gwałtownego trzęsienia ziemi, którego efektem były śmiertelne w skutkach osunięcia ziemi i lawiny w całych Himalajach. 

Nagrania zarejestrowane przez świadków tych wydarzeń ukazują ogromną skalę strat w wyniku kataklizmu. Przede wszystkim jednak przedstawiają historie himalaistów i wędrowców uwięzionych w odległych zakątkach gór. To, co miało być wyprawą życia, szybko stało się koszmarem. O ludzkim losie decydował przypadek.
Premiera: 7 września godz. 20:00 na BBC Earth
 

„Steve Backshall kontra północna ściana Eigeru”
Północna ściana góry Eiger w szwajcarskich Alpach jest najtrudniejszym podejściem w historii ekstremalnego alpinizmu. Przez lata uważana była za nie do zdobycia. Zabiła tylu ludzi, że zaczęto ją nazywać „ścianą śmierci” oraz „ludojadem”. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (3870 m), jej nazwa przyprawia o dreszcze najlepszych alpinistów na świecie. Podczas prób jej zdobycia zginęło aż 64 śmiałków. 

Wyzwanie postanawia podjąć podróżnik i prowadzący programy BBC Earth Steve Backshall. 

Po miesiącach ciężkich treningów fizycznych oraz przygotowań psychicznych Steve w towarzystwie elitarnych wspinaczy przybywa do Szwajcarii, aby wspiąć się na szczyt okrutnego Ogra (z niem. ‘eiger’ – ‘ogr, ludożerca’). Ekipa szybko odkrywa, że pionowa  ściana nie jest jedynym wyzwaniem, które na nich czeka
14 i 21 września godz. 20:00 na BBC Earth

„Góry: życie nad chmurami”
Przeżyj wyprawę na sam szczyt świata i zobacz na własne oczy zapierające dech w piersiach widoki oraz ekstremalne warunki, które panują w najbardziej majestatycznych górach na świecie.

Góry budziły w ludziach zawsze zarówno podziw jak i strach. W programie widzowie będą mogli przyjrzeć się najwspanialszym pasmom górskim oraz zamieszkującym je zwierzętom. Udamy się w podróż przez Himalaje, Andy i Góry Skaliste, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ludzie i zwierzeta przystosowują się do życia w ekstremalnych warunkach.
 

W pierwszym odcinku serii przyjrzymy się Górom Skalistym, które często porównuje się do „kręgosłupa Ameryki Północnej”. Porastające je przepiekne dziewicze lasy zamieszkują niedźwiedzie grizzly, wilki, kuguary i rosomaki. Dowiemy się, jak zwierzeta radzą sobie
z ekstremalnymi zmianami pór roku. Widzowie zobaczą także brawurowe popisy skoczyków windsuit i wyścigi konne, które odbywają się pomiędzy plemionami indiańskimi.

W drugim odcinku widzowie zagłębią się w majestatyczne Himalaje – najwyższe góry na świecie. Zamieszkują je niesamowite zwierzeta i pradawne kultury. Zimą śnieżne lamparty zapuszczają się do wyizolowanych wiosek w poszukiwaniu jedzenia, a osobliwie wyglądające małpki tulą się nawzajem, aby uchronić się przed ziemnem. W odległych buddyjskich klasztorach mnichowie praktykują tajemnicze rytuały, a himalaiści prześcigają się w zdobywaniu niemożliwych szczytów.

Trzeci odcinek ukazuje piękne Andy – najdłuższe pasmo górskie na całym świecie, które zamieszkują niesamowite zwierzęta i niezwykli ludzie. 
14, 21 i 28 września godz. 11:00 na BBC Earth


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

619 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + Moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

1 008 zł Więcej...
reklama