reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

80 lat temu pierwsza publiczna emisja telewizyjna w Polsce

dodano: 2019-08-26 13:03 | aktualizacja: 2019-08-26 14:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP/satkurier.pl

Barbara Radziwiłłówna 1936 Przed 80 laty - 26 sierpnia 1939 roku, przeprowadzono pierwszą publiczną emisję telewizyjną w Polsce. Z okazji II Dorocznej Wystawy Radiowej w Warszawie pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Natomiast pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym publicznie w sierpniu 1939 roku była „Barbara Radziwiłłówna” w reżyserii Józefa Lejtesa, z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej.

II Doroczna Wystawa Radiowa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W prasie pojawiły się reklamy telewizorów, a pokazy - dość oszczędnie - relacjonowała prasa. Telewizja w Polsce była w fazie dynamicznego rozwoju. Już wkrótce miały się zakończyć prace nad skonstruowaniem kamery telewizyjnej, poprawieniem jakości emisji i wzmocnieniem siły nadajników. Prace te jednak przerwał wybuch wojny.

Pierwsza publiczna emisja w dniu 26 sierpnia 1939 roku została przekazana z nadajnika eksperymentalnej stacji telewizyjnej na wówczas najwyższym budynku w Warszawie - Prudentialu, przy pl. Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy). Nadajnik umieszczono na dachu, na wysokości 78 m, dzięki czemu możliwe było wysyłanie sygnału na odległość do około 20 km. Podczas pierwszej transmisji z Prudentialu obraz składał się ze 120 linii w technologii telewizji mechanicznej. Wykorzystano na ten cel aparaturę Philipsa.

Przypomnijmy, że pierwsza w Polsce próbna emisja telewizyjna odbyła się 5 października 1938 roku.

Grafika pochodzi z: Ilustrowany Kuryer Codzienny 1939 nr 237 (28 VIII)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...
reklama