reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Vu+ Zero 4K w praktyce

dodano: 2019-08-22 13:26 | aktualizacja: 2019-08-27 15:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

Vu+ Zero 4K Poniższy tekst nie będzie tradycyjną recenzją czy też testem odbiornika satelitarnego, ponieważ odbiornik Vu+ Zero 4K trafił na rynek 1,5 roku temu - jest jednym z najlepiej sprzedających się linuksowych odbiorników 4K w Polsce. Przyjrzymy się odbiornikowi Vu+ Zero 4K z perspektywy zwykłych użytkowników po czasie i z większym praktycznym doświadczeniem.

Vu+ Zero 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Odbiór kanałów w DVB-S2X
Tuner może również obsługiwać odbiór w nowym standardzie DVB-S2X. Tymczasem na orbicie jest aktualnie tylko jedna częstotliwość (transponder) DVB-S2X - na satelicie Eutelsat 33E na 33°E. Nadawany jest tam niekodowany pakiet francuskich kanałów TMC HD, TF1 HD i NT1 HD - z innych satelitów te kanały są zwykle kodowane, więc tu Vu+ Zero 4K daje pewna przewagę, dzięki możliwościom technicznym.

Odbiór kanałów Multistream (MIS)
Nadawanie wielostrumieniowe (MIS) jest bardzo wygodne dla operatorów, którzy używają tej technologii jako dosyłu do headendów kablowych lub naziemnych, czyli do dalszej dystrybucji. Zwykłe odbiorniki satelitarne nie wyszukują tych kanałów, więc jest to swoiste ograniczenie dla wielu potencjalnych odbiorców - można powiedzieć, że to taki techniczny sposób zamiast droższego kodowania.
 
Kanał Deejay TV HD w Multistream z 5°W

Obecnie kanały MIS są nadawane z następujących pozycji satelitarnych: 39°E, 33°E, 21,5°E, 10°E, 9°E, 4,8°E, 5°W i 30°W. Aby odbierać kanały Multistream, należy wprowadzić wspólne parametry techniczne transpondera, ale również wybrać odpowiedni tryb PLS, kod PLS i numer strumienia. Informacje te można znaleźć w wykazach w drukowanym SAT Kurierze lub na którejś z stron internetowych: Lyngsat, Flysat czy Kingofsat.

Chyba najważniejszym miejscem odbioru kanałów w MIS jest pozycja 5°W. Z tej pozycji orbitalnej w trybie MIS nadawanych jest wiele niekodowanych (FTA) pakietów francuskich i włoskich. To tam można znaleźć większość francuskich stacji np. TF1 HD, M6 HD, TF1 Séries Films HD, Gulli HD, France 2 HD, France 3 HD, France 4 HD i France 5 HD, itp. Normalnie nadawane są w płatnym i zakodowanym pakiecie Fransat. Jednak wystarczy wiedzieć, że w Multistream są niekodowane - wystarczy mieć odpowiedni tuner z MIS i antenę na 5°W. Jak to niewiele trzeba.

Kanały włoskiej telewizji publicznej Rai 1, 2, 3 i Rai Sport+ są transmitowane na 5°W w jakości HD. Podobnie jest z komercyjnymi, włoskimi kanałami Mediaset, takimi jak Italia1, Canale 5, Rete 4 i 20 Mediaset - są również dystrybuowane na 5°W w jakości HD. Są tam także kolejne komercyjne włoskie stacje w jakości HD: La7 HD i La7d HD, a wiele innych jest w jakości SD - Cine Sony, Paramount Channel Italia lub VH1 Italia.

Na satelicie Astra 4A na pozycji 4,8°E dostępne są dwa pakiety MIS ukraińskiego operatora - ZeonBud. Są jednak już nadawane w trzech strumieniach technologii T2-MI, których ten odbiornik nie obsługuje. Tylko jeden strumień jest nadal emitowany w klasycznym trybie MIS i dlatego odbiór jest możliwy.

Odbiór kodowanych kanałów
Jeśli zwykły użytkownik nie jest zadowolony z odbioru niekodowanych kanałów z satelitów, to będzie musiał poradzić sobie z odbiorem stacji zakodowanych i płatnych. Odbiornik ma jeden wbudowany uniwersalny czytnik kart i jedno gniazdo CI do włożenia modułu CAM.

Jednak czytnik uniwersalny będzie działał tylko po odpowiedniej aktualizacji oprogramowania. Zazwyczaj zapewnia to porządny dealer, który już oferuje tę usługę za darmo. Ogólnie kupno takiego odbiornika na Linuksie na jakimś portalu handlowym (oby taniej), a nie w wyspecjalizowanej firmie, która robi to od lat, od razu obarczone jest problemem odpowiedniego dopasowania oprogramowania do faktycznych potrzeb klienta. Niestety klienci często nie zdają sobie sprawy, że taniej i lepiej kupić Vu+ Zero 4K ze wsparciem softwarowym, jakąś opieką, informacją, a przede wszystkim odpowiednią listą kanałów, skórkami, pluginami i dodatkami (przy bardziej skomplikowanych tunerach Vu+ dochodzi jeszcze dobór głowic, dysku i wybór pilota).

Fachowiec doradzi, co i jak, gdyż wie z praktyki, jakie oprogramowanie zastosować do konkretnej karty, modułu czy innych potrzeb klienta. Czasami niuanse odgrywają rolę, np. kwestia odpowiedniego ustawienia w menu, o czym klient nie ma nawet pojęcia. Wystarczy też, że operator platformy coś zmieni w swoich transmisjach i już jest problem (już po kupnie) - wtedy nie ma do kogo zadzwonić do portalu handlowego, bo tam nie ma doradców technicznych, więc potem trzeba zapłacić fachowcowi za wgranie potrzebnych aktualizacji lub próbować szczęścia samemu.
 
Menu główne (VTi) Vu+ Zero 4K

Faktycznie w Polsce najlepiej sprawdzonym oprogramowaniem dla Vu+ Zero 4K jest VTi (w momencie pisania to VTi 14.0.3), bo wtedy działają wszystkie moduły CI i CI+ dla Cyfrowego Polsatu, a także CAM nc+ dla Canal+ 4K i kilka innych modułów, które można kupić w Polsce, np. Tivusat, HD+. O pierwszych problemach z Vu+ Zero 4K z odbiorem Canal+ 4K pisaliśmy już dawno. Był tam problem ze starszym oprogramowaniem VTi 13.0.9 i włączeniem opcji Relevant PIDs Routing w menu Moduł Dostępu. Temat już został poprawiony.
 
Vu+ Zero 4K z modułami CAM (wszystkie działają!)


Nie ma problemu z zastosowaniem w gnieździe CI modułów AstonCrypt 2.26 czy też AlphaCrypt Light. Działają też moduły Conax czy Viaccess z erotycznymi kartami w tym systemie. Karty te zwykle działają też w uniwersalnym czytniku bez modułu, choć najnowsze karty Viaccess PC 6.0 teoretycznie mogą mieć problem (tu akurat sprawdzaliśmy i jednak nie ma najmniejszych przeszkód). Takim problematycznym przykładem jest też karta Orange Polska, która w czytniku Zero 4K nie działa. Może być też problem z nowymi kartami PC 6.0 w starych modułach Viaccess. Ale od czego jest czytnik?

Dla Vu+ Zero 4K można też zastosować oprogramowanie Open ATV (trzeba mieć jakiś powód?). Uprzedzam, że w przypadku OpenPLI z kartami czy modułami z Polski są pewne problemy, więc raczej nie polecamy tego oprogramowania dla Vu+.

Z informacji z zaprzyjaźnionego czeskiego portalu parabola.cz wiemy, że w czytniku dobrze działają też karty znane z rynku czeskiego czy słowackiego: karty ICE Irdeto Skylink (które nie zostały jeszcze przeprogramowane), karty ICE Irdeto dla platformy freeSAT, karty Irdeto słowackiej telewizji publicznej RTVS oraz karty Conax słowackiej platformy satelitarnej Antik Sat.

Niestety karty M7 Irdeto Skylink lub karty ICE / Irdeto Skylink, w których zastosowano już zwiększone bezpieczeństwo operatora, nie mogą być użyte w czytniku tunera. Skylink zaleca stosowanie takiej karty tylko w certyfikowanych modułach Irdeto Skylink Ready, które można umieścić w slocie CI na tylnym panelu odbiornika. Platforma Skylink oferuje rozwiązanie modułu bezkartowego w Viaccess, którym jest dekodujący moduł CI+ Skylink Viaccess CAM701. Moduł ten działa bez problemu z odbiornikiem Vu+ Zero 4K.

I tu pojawia się przewaga Vu+ Zero 4K nad odbiornikami 4K bez gniazda CI, bo w takim przypadku są bezużyteczne. Przy kupnie warto upewnić się, że dany moduł działa poprawnie w odbiorniku, bo czasami konieczne jest też ustawienie wartości „Obsługa wysokiej szybkości przepływu” na „tak” w menu.

Dla odbioru kanałów platformy czeskiej i słowackiej Nova DIGI, należy użyć oryginalnego modułu Nagra CI+ i włożyć kartę DIGI. Odbiór jest bezproblemowy. Należy zwrócić uwagę na platformę Nova DIGI SK, gdzie operator na niektórych kanałach pokazuje blokadę rodzicielską, której nie można dezaktywować w menu modułu. Podobnie jest w modułach Cyfrowego Polsatu i tu warto zwrócić uwagę na ten problem, z którym radzi sobie Vu+ Zero 4K.

Odbiornik pozwala na trwałe zapisanie kodu PIN
Temat dotyczy nie tylko kanałów erotycznych, ale czasami także filmów na zwykłych kanałach, które są oznaczone kategorią wiekową 18 lat. W takim przypadku należy wprowadzić kod PIN. Co ciekawe w szeregu odbiorników satelitarnych z systemem Linux nie można wprowadzić kodu PIN, a program i tak można oglądać. W przypadku Vu+ Zero 4K (i ogólnie innych odbiorników Vu+ z softwarem VTi) nie ma z tym problemu, bo odbiornik pozwala na trwałe zapisanie kodu PIN, więc nie ma potrzeby ponownego wprowadzania kodu PIN, chyba że nastąpi trwałe wyłączenie zasilania - wtedy trzeba ponowić wpisanie na stale PIN-u w menu. W przypadku Nova DIGI CZ blokada rodzicielska nie ma zastosowania do żadnego kanału ani programu.

Aby odbierać telewizję satelitarną Fotelka TV z pozycji 30°W, konieczne jest użycie bezkartowego modułu CI+ Panaccess (SMIT lub C-Kur TV). Odbiór jest bezproblemowy. W przypadku kanałów erotycznych obowiązuje blokada rodzicielska, którą można wyłączyć w menu modułu. Jedyną wadą odbiorników satelitarnych Vu+ z VTi jest niefunkcjonalna funkcja podwójnego szyfrowania modułów obsługujących tę funkcję. Informacje ze Słowacji potwierdzają sytuację z Polski, że karty Orange Slovakia nie pracują w czytniku, a moduły z kartami platform Orange Slovakia i Magio Sat nie są dostępne.

VTi działa z CI w trybie CI+, więc możliwe jest użycie niektórych modułów CI+ (w tym dla nc+ CAM).

Rosyjski moduł DRE-Crypt Trikolor TV CI+ 1.3 działa płynnie przy odbiorze kanałów największej platformy satelitarnej w Europie, rosyjskiej Trikolor z 36°E. Oferta jest niesamowita, a niektóre kanały SD i HD są nadawane w kodeku HEVC, które odbiornik pokazuje płynnie. Ta platforma satelitarna ma aż 8 kanałów UHD.

W Vu+ Zero 4K bezproblemowo działa francuski moduł Neotion Fransat CI+ 1.3, dla oferty platformę Fransat z satelity Eutelsat 5 West A na 5°W.

Dobrze działa rosyjski moduł Irdeto CI+ 1.3 do odbioru rosyjskich stacji platformy MTS z 75°E. Niestety dekodowanie kanałów MTS stanowi problem dla większości odbiorników, ponieważ używany jest bardzo wysoki SR 45 Msym/s. Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi obsługuje MTS.

Możliwy jest także odbiór austriackiej platformy HD Austria, która wykorzystuje moduł Viaccess CAM701 (ten sam typ używany we wszystkich platformach M7 Group). W tym przypadku HD Austria większość kanałów HD wymaga interfejsu CI+, wtedy odbiór jest bez żadnych problemów.

Tuner Vu+ USB Turbo
Odbiornik można podłączyć do zewnętrznego tunera Vu+ USB Turbo, który umożliwia odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/T2 lub cyfrowej telewizji kablowej w standardzie DVB-C. W ten sposób otrzymuje się bardzo ładny odbiornik combo, który pozwala nie tylko na odbiór programów satelitarnych, ale także naziemnych i kablowych (nadaje się dla UPC).

Wiadomo, że odbiornik z takim zewnętrznym tunerem naziemnym bez problemów potrafi się dostroić do austriackiego multipleksu A w DVB-T2/MPEG-4, a odbiór jest bezproblemowy. Zewnętrzny tuner jest bardzo czuły i spokojnie można go polecać.
 
Vu+ USB Tuner Turbo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...