reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nagroda Literacka Gdynia na antenie TVP Kultura

dodano: 2019-08-28 11:51
autor: Jakub Sulisz | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura 30 sierpnia poznamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. TVP Kultura od 27 sierpnia do 30 sierpnia zaprasza do letniego studia „Koło pióra” na rozmowy z nominowanymi twórcami.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
14. edycja Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się od 26 sierpnia do 1 września. Jak co roku spotkaniom z nominowanymi pisarzami i laureatami z poprzednich lat, towarzyszyć będą panele dyskusyjne, warsztaty pisarskie oraz pokazy filmowe - a to wszystko w ramach festiwalu Miasto Słowa. W Gdyni pojawi się również TVP Kultura razem z letnim studiem programu „Koło pióra”, w którym dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik porozmawia ze swoimi gośćmi o nowych, najciekawszych pozycjach i trendach w polskiej literaturze. 

Jako pierwszy plenerowe studio TVP Kultura odwiedzi Wit Szostak, autor m.in. takich powieści jak „Wichry Smoczogór“ czy „Chochoły”. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce, „Poniewczasie”, łączącej elementy kilku gatunków - dziennika, eseju i powieści. Pierwsze opowiadania Szostaka, w których sięgał do fantastycznego świata ukazywały się w „Nowej Fantastyce”. Niedawno odszedł Maciej Parowski, legendarny redaktor tego czasopisma, dlatego drugiego dnia „Koło pióra” skupi się na fandomie. Gościem programu będzie Tomasz Pindel, autor opublikowanej niedawno książki „Historie fandomowe”. Kolejną rozmowę “Koło Pióra” poświęci poezji, kategorii, która w tym roku doczekała się największej liczby zgłoszeń. Prowadzący program razem z Elizą Kącką, członkinią kapituły Nagrody Literackiej Gdynia porozmawiają o kondycji polskiej poezji w dobie dominujących mediów społecznościowych oraz o młodym pokoleniu twórców polskiej poezji. W piątek w oczekiwaniu na wieczorny werdykt, kto zdobędzie Nagrodę Literacką Gdynia, w „Koło pióra” pojawi się nominowana w kategorii proza - Adelajda Truścińska, autorka „Życia Adelki”, w której opisuje losy pokolenia millenialsów i używanego przez nich facebooka pełniącego rolę współczesnego dziennika. Nominowana razem z prowadzącym zastanowią się, co pozostawią po sobie dzisiejsi twórcy. Czy będziemy kiedyś wracać do postów na portalach społecznościowych opublikowanych przez wielkie nazwiska naszych czasów? 

Nagroda Literacka Gdynia po raz pierwszy przyznana została w 2006, otrzymują ją autorzy najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, a dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Tegoroczna gala, podczas której poznamy laureata Nagrody Literackiej GDYNIA, odbędzie się w piątek, 30 sierpnia o godzinie 19.00 w Muzeum Emigracji. 

„Koło Pióra” w letnim studiu w Gdyni:
  • Wit Szostak „Poniewczasie” - wtorek 27.08, godz. 19:25 
  • Tomasz Pindel „Historie fandomowe” - środa 28.08, godz. 19:45 
  • Eliza Kącka, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia 2010 - czwartek 29.08, godz. 19:25 
  • Adelajda Truścińska „Życie Adelki” - piątek 30.08, godz. 19:45


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

389 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...
reklama