reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test dekodera 4K od T-Mobile

dodano: 2019-08-28 11:45 | aktualizacja: 2019-08-28 15:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2019

T-Mobile dekoder 4K HDR Kaon KSTB6077 Po zaoferowaniu w kwietniu dekodera 4K przez operatora telefonii komórkowej Play, na podobny krok zdecydowała się konkurencyjna sieć T-Mobile. Wprowadzeniu tego nowego urządzenia (Kaon KSTB6077) dnia 28 czerwca towarzyszyło uruchomienie zupełnie nowej oferty pod nazwą Magenta 1 – pakietu usług mobilnych, internetu światłowodowego i rozrywki. Alternatywnie można skorzystać z pakietu Magenta Rozrywka obejmującego tylko dwie usługi – światłowód i rozrywkę (bez usług komórkowych). Tym samym T-Mobile dołączył do grona konwergentnych graczy na polskim rynku.

T-Mobile dekoder 4K HDR Kaon KSTB6077


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według założeń operatora, nowa oferta ma wyróżniać się starannym doborem jej elementów i partnerów biznesowych, by zapewnić użytkownikom korzystanie z najlepszych produktów, a nie wszystkich dostępnych na rynku. Ponadto ma charakteryzować się prostotą na wielu poziomach: zamówienia, korzystania, nawigacji oraz płatności. Jak to wygląda w praktyce? Czy warto skorzystać z nowej oferty z dekoderem 4K? Co kryje się pod hasłem „rozrywka”?


Oferty Magenta 1 i Magenta Rozrywka

Na ofertę Magenta 1 od T-Mobile składają się abonament komórkowy, rozrywka i internet światłowodowy. Ten ostatni klienci mogą zakupić również jako osobną usługę lub w pakiecie 2 w 1 pod nazwą Magenta Rozrywka.

Światłowód w ofercie z Netflixem to pobieranie danych z prędkością nawet do 900 Mb/s i ich wysyłanie do 100 Mb/s. Z pakietu skorzystać mogą klienci znajdujący się w zasięgu infrastruktury światłowodowej jednego z partnerów T‑Mobile, czyli blisko 2,7 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Klienci T‑Mobile mogą wybierać spośród trzech promowanych wariantów – S, M i L – które różnią się prędkością światłowodu, liczbą ekranów, na których można korzystać z usługi Netflix, oraz ceną. W każdym z wariantów użytkownicy mogą dokupić dekoder oraz zwiększyć prędkość światłowodu. Ofertę można też rozszerzyć o Superpakiet Sport, obejmujący Iplę Sport i Iplę Eleven Sports, w cenie 30 zł za 90 dni. Przygotowano też kilka innych pakietów Ipli.

Należy podkreślić, że operator T-Mobile nie oferuje własnego pakietu kanałów telewizyjnych, a jedynie możliwość korzystania z usług partnerów – Netflixa oraz Ipli – w ramach jednego abonamentu. Natomiast osoby, które zdecydują się na androidowy dekoder T-Mobile, mogą dodatkowo odbierać, po podłączeniu anteny, kanały z bezpłatnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, iż wynajem dekodera wiąże się z opłatą 10 zł/miesiąc.
 
Oferta Magenta 1 w T-Mobile
 
Oferta Magenta Rozrywka w T-Mobile

Wygląd i wyposażenie

W połowie lipca, dzięki uprzejmości firmy T-Mobile, na nasze stanowisko testowe trafiło nowe urządzenie – Kaon KSTB6077. W zgrabnym pudełku, poza samym dekoderem, znajdują się: pilot zdalnego sterowania, dwie baterie alkaliczne AAA, kabel antenowy, kabel HDMI, zasilacz oraz skrócona instrukcja obsługi (rozszerzoną wersję w pliku PDF można pobrać ze strony internetowej T-Mobile, klikając w Oferta > Pakiety dla domu > Dokumenty do pobrania lub bezpośrednio pod linkiem www.t-mobile.pl/pl/instrukcja-obslugi-dekodera).

Dekoder Kaon KSTB6077 został wyprodukowany w Indonezji przez południowokoreańską firmę Kaonmedia. Wyposażono go w chipset Broadcom BCM7268 (15K DMIPS, quad core, 1 MB L2 cache). Za grafikę odpowiada układ Octa Core OpenGL ES3.1 3D GPU. Jeśli chodzi o pamięć, urządzenie oferuje 2 GB DDR4 pamięci RAM oraz 8 GB pamięci flash eMMC.

Łączność z internetem realizowana jest na dwa sposoby – albo przewodowo za pośrednictwem kabla Ethernet, albo bezprzewodowo dzięki wbudowanemu modułowi WiFi 802.11ac2x2 dual band (dwa zakresy: 2,4 GHz i 5 GHz). Ponadto jest Bluetooth 4.1 LE.

Teraz kilka słów na temat wyglądu dekodera. Zarówno dekoder, jak i pilot są niewielkich rozmiarów. Kaon KSTB6077 ma wymiary 135x135x25 mm, a długość pilota wynosi zaledwie 147 mm. Na wierzchu plastikowej obudowy dekodera, w jego prawej dolnej części, znajduje się przycisk pozwalający na włączenie/wyłączenie dekodera (tryb uśpienia). Natomiast na środku mamy charakterystyczne logo T-Mobile w kolorze magenta.

Panel przedni dekodera nie zawiera żadnych innych elementów poza dwiema diodami: zieloną/czerwoną wskazującą, czy dekoder jest włączony/wyłączony lub w trybie uśpienia; oraz niebieską, wskazującą brak połączenia z internetem, gdy występuje.

Na panelu tylnym znalazł się następujący zestaw złącz: wejście antenowe ANT IN (dla telewizji DVB-T), internetowe RJ45 (10/100 Mb/s Ethernet), wyjście HDMI 2.0a z HDCP 2.2, optyczne wyjście audio S/PDIF, gniazdo zasilania DC 12 V, 1,5 A do podłączenia zasilacza z zestawu. Jest również prosty przełącznik ON/OFF, włączający/wyłączający dekoder.
 

Na lewym boku dekodera jest dodatkowo port USB 2.0, a na prawym boku przycisk wymuszający parowanie pilota/przywracanie ustawień fabrycznych. Jeżeli chcemy ponownie sparować pilot, należy wcisnąć przycisk z boku dekodera, a następnie na pilocie wcisnąć i przytrzymać jednocześnie przyciski OK oraz ← przez 5 sekund. Aby przywrócić ustawienia fabryczne, należy przytrzymać przycisk z boku dekodera przez 5 sekund. Oczywiście te czynności można przeprowadzić również z poziomu menu dekodera.

Co istotne Kaon KSTB6077 działa w oparciu o system operacyjny Android TV 8.0 (Oreo). Należy dodać, iż wykorzystywanie androidowych rozwiązań stało się w ostatnim czasie bardzo modne, gdyż poza uniwersalnością interfejsu daje to także dostęp do szeregu przydatnych aplikacji ze sklepu Google Play.

Jeśli chodzi o pilot zdalnego sterowania, jest to urządzenie Bluetooth, które należy sparować z dekoderem. Jego design jest minimalistyczny – zdecydowano się na niewielką liczbę przycisków. Pilot dobrze leży w dłoni, choć osobom przyzwyczajonym do pilotów innych dekoderów, może wydawać się on zbyt mały. Co istotne rozmieszczenie przycisków jest dobrze przemyślane, a matowe wykończenie obudowy chroni go przed mało estetycznym palcowaniem. Należy wspomnieć też o dedykowanym przycisku Netflix, który pozwala na szybkie przejście do tej usługi, oraz o przycisku dla wyszukiwania głosowego. Dokładny opis poszczególnych klawiszy pilota można znaleźć w osobnej ramce.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...