reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowy cykl programów medycznych na kanale BBC Earth

dodano: 2019-08-28 12:54
autor: Jakub Sulisz | źródło: BBC World Wide

„Wyleczyć nowotwór za wszelką cenę” BBC Earth Już od 16 września w ramach nowego cyklu programowego BBC Earth przyjrzy się największym zagrożeniom dla ludzkiego zdrowia we współczesnym świecie oraz przełomowym technologiom i metodom leczenia, które mogą na zawsze zrewolucjonizować tradycyjną opiekę zdrowotną.

„Wyleczyć nowotwór za wszelką cenę” BBC Earth


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Moja depresja”
Alastair Campbell przez wiele lat pełnił funkcję doradcy i spin doktora brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira. Prywatnie przez całe swoje życie zmaga się z paraliżującymi atakami depresji, które w najgorsze dni nie pozwalają mu nawet wstać z łóżka. Terapia i leki pomagają mu utrzymać się na powierzchni. Jednak ich działanie ma wiele skutków ubocznych. Przy wsparciu partnerki Fiony oraz córki Grace, Alastair szuka alternatywnych sposobów skutecznej walki z chorobą oraz sprawdza czy radykalne nowe metody leczenia mogą go z niej wyleczyć. W bardzo osobistym i przejmującym dokumencie dzieli się swoimi rozterkami związanymi z leczeniem i pyta, co jemu oraz milionom innych chorych oferuje nowoczesna medycyna oraz nauka. Próbując lepiej zrozumieć swoją depresję, zastanawia się także nad kluczowymi wydarzeniami w swoim życiu i negatywnym wpływem, jaki mogły mieć na jego umysł.
Premiera: 16 września o godz. 23:00
 

„Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia”
Czy komputer może skutecznie zastąpić lekarza? Jesteśmy świadkami ogromnych zmian w naszym świecie – sztuczna inteligencja rewolucjonizuje opiekę zdrowotną. Przedstawiciele firmy Babylon Health twierdzą, że jest bardziej efektywna w stawianiu diagnozy i może wyprzeć ludzi. Co to dla nas oznacza? Świat nowych technologii zmienia się bardzo dynamicznie, podczas gdy tradycyjna medycyna działa ostrożnie i bez pośpiechu. Czy wobec ciągłego braku lekarzy specjalistów i długich kolejek pod gabinetami sztuczna inteligencja rzeczywiście ma szansę na zwycięstwo? Żyjemy w świecie, w którym nawet najbiedniejsi posiadają telefony komórkowe, nie zawsze mając łatwy dostęp do opieki zdrowotnej. Czy jest to szansa na bardziej osiągalną, tańszą i lepszą opiekę zdrowotną dla wszystkich?

Dr Hannah Fry ukazuje widzom tę budzącą kontrowersje rewolucję z ekskluzywnym dostępem za kulisy firm technologicznych przodujących w dziedzinie innowacji w służbie zdrowia. Firma Babylon Health uruchomiła pod koniec 2017 r. aplikację „Lekarz pierwszego kontaktu pod ręką”
i przekonała ponad 30 000 Londyńczyków, aby zrezygnowali z tradycyjnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu i zarejestrowali się w „cyfrowej” usłudze NHS, w której pacjenci za pomocą telefonu mogą być zdiagnozowani przez sztuczną inteligencję bez czekania w kolejce. Przedstawiciele firmy Kheiron Medical również twierdzą, że technologia, którą wykorzystują już przewyższa ludzkich radiologów
w wykrywaniu nowotworów.

Czy technologia przewyższy ludzi w diagnostyce? Czy można zaufać sztucznej inteligencji i powierzyć jej swoje życie? Jak należy ją regulować? W świecie zmagającym się z rosnąca populacją i brakiem lekarzy nowe technologie są szansą na rozwiązanie problemu.
Premiera: 23 września o godz. 23:00
 

„Wyleczyć nowotwór za wszelką cenę”
W 2014 roku rodzice 5-letniego Ashya Kinga zostali aresztowani w związku z wywiezieniem syna do Europy wbrew woli lekarza. Rodzice nie zaakceptowali diagnozy o nieuleczalnym guzie mózgu i zgłosili dziecko na terapię protonową. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najdroższych metod leczenia raka na świecie. Pozwala na zaatakowanie komórek nowotworowych wiązką protonów z prędkością 2/3 prędkości światła z precyzją co do milimetra. Refundacja tego leczenia umożliwiłaby uratowanie życia dzieciom z nieuleczalną formą tej choroby. Jest to inwestycja o wartości 250 milionów funtów i wymaga budowy bunkra nuklearnego ze ścianami o grubości 6 metrów, aby móc przechowywać bezpiecznie materiał radioaktywny. Program ukazuje kulisy tego wielkiego przedsięwzięcia, podążając za inżynierami, naukowcami i medykami, pracującymi nad powstaniem dwóch nowych ośrodków w Christie Hospital w Manchesterze i w University College Hospital w Londynie. Ukazuje także losy pierwszych dzieci oczekujących na leczenie innowacyjną metodą.
Premiera: 30 września o godz. 23:00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

890 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

10 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...
reklama