reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CamScanner - 100 mln pobrań szkodliwej aplikacji mobilnej

dodano: 2019-08-29 14:23
autor: HP | źródło: Kaspersky/gbhackers

CamScanner aplikacja 360px.jpg Eksperci z firmy Kaspersky ostrzegają o szkodliwej wersji popularnej aplikacji mobilnej dla Androida - CamScanner - służącej do generowania dokumentów PDF, która była dystrybuowana w oficjalnym Sklepie Play firmy Google. Aplikacja zawierała mechanizmy pobierające na smartfony ofiar szkodliwe programy, które pozwalały m.in. na zapisywanie użytkowników do płatnych subskrypcji. Według statystyk platformy z aplikacjami szkodliwa wersja programu została pobrana ponad 100 mln razy. Po powiadomieniu od badaczy z firmy Kaspersky firma Google błyskawicznie usunęła niebezpieczną aplikację ze swojego sklepu.

gbhackers.com
CamScanner PDFApp.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas badania zainfekowanej aplikacji badacze z firmy Kaspersky odkryli szkodliwy kod instalujący na smartfonie ofiary narzędzie, które pobiera dalsze moduły. Ich funkcjonalność może się różnić od intencji cyberprzestępców, jednak przeanalizowane próbki miały za zadanie wyświetlać nachalne reklamy i zapisywać użytkowników do płatnych subskrypcji. 

CamScanner to jedna z najpopularniejszych aplikacji do skanowania dokumentów, które konwertują każdy wydrukowany dokument na plik PDF, a aplikacja opracowana i utrzymywana przez INTSIG Information Co., Ltd.

Wkrótce po usunięciu aplikacji ze Sklepu Play firmy Google jej twórca opublikował swoje stanowisko , z którego wynika, że do incydentu doszło w wyniku błędu po stronie dostawcy usług reklamowych. 

Sytuacja, w której aplikacja z tak dużą liczbą użytkowników dystrybuuje szkodliwe narzędzia, należy do rzadkości.
Biorąc pod uwagę pozytywne recenzje w Sklepie Play firmy Google oraz fakt, że nikt wcześniej nie wykrył nic szkodliwego w tej aplikacji, można podejrzewać, że szkodliwe funkcje zostały dodane wraz z jedną z niedawnych aktualizacji. Mamy do czynienia z kolejnym przykładem na to, że użytkownicy powinni się zaopatrzyć w skuteczną ochronę urządzeń z Androidem, nawet gdy pobierają aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł - powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky. 


Porady bezpieczeństwa

Eksperci przygotowali kilka porad dla użytkowników urządzeń mobilnych: 
  • Pamiętaj, że nawet aplikacje pobierane z oficjalnych źródeł mogą zostać zmodyfikowane i zawierać szkodliwe elementy.
  • Instaluj uaktualnienia systemu i aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się - pozwalają one producentom usuwać błędy i potencjalne luki w swoich programach.
  • Zainstaluj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa dla Androida i od czasu do czasu skanuj przy jego użyciu pamięć urządzenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telkomy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...
reklama