reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czego można się spodziewać na targach IFA w 2019?

dodano: 2019-09-03 23:25 | aktualizacja: 2019-09-17 17:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

IFA Berlińskie targi elektroniki użytkowej IFA od dawna zdominowane są przez coraz nowsze i większe telewizory. Od dawna także urządzenia AGD są mocno reprezentowane - w międzyczasie istotna okazała się sprawa sieci w domu. Niestety branża RTV-AGD w całej Europie ma jeden wielki problem: spada sprzedaż!

IFA 2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z pozoru podczas targów IFA w Berlinie wiele głównych punktów pozostaje niezmienionych z roku na rok (niby można się znudzić?), ale zawsze jest tyle ciekawostek sprzętowych i nowych rozwiązań, że po wyjściu z hal targowych ma się pełną głowę, co to nowego było i jakoś dziwnie nudno nie jest, a jeden dzień to i tak za mało. Zapewne tego roku będzie podobnie. Warto się wybrać do Berlina na IFA w dniach 6-11 września 2019 r.


8K, czyli jeszcze więcej pikseli

Nikogo nie dziwią już telewizory 4K. Na tegorocznej wystawie IFA większość gigantów wśród producentów telewizorów, takich jak Samsung, Sharp (120 cali 8K), Sony i LG, skupi się także na telewizorach z jeszcze wyraźniejszym obrazem 8K. Istotne jest to, że przede wszystkim japońskim producentom zależy na wprowadzeniu 8K przy okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w przyszłym roku. W końcu japońska telewizja NHK ma produkować część wydarzeń sportowych IO 2020 w 8K, ale telewizorów 8K jest mało i są stanowczo za drogie.

Trzeba pamiętać, że w Europie nadal za mało jest treści w 4K, a co dopiero w 8K. Treści 4K najczęściej spotyka się w przypadku usług przesyłania strumieniowego lub wybranych transmisji satelitarnych (sport), ale prawie nie istnieją w emisji naziemnej. Co z tego, że branża koncentruje się na drogich najlepszych modelach telewizorów 8K na wystawie IFA, skoro ceny telewizorów 4K spadają zbyt powoli (o 8,7 proc.), aby konsumenci przy braku programów w 8K już teraz zainteresowali się telewizorami o takiej rozdzielczości.

Pytanie: czy IO 2020 w Tokio wpłyną pozytywnie na sprzedaż TV 8K w Europie?
Raczej nie sądzę, ale bez tego nie byłoby takich telewizorów w sklepie jeszcze przez 5 lat.


Sztuczna inteligencja i łączność 5G ukształtują cyfrowy świat w przyszłości

IFA oferuje dostawcom smartfonów i operatorom sieci szansę pokazania konsumentom korzyści płynących z superszybkiej transmisji danych 5G. Jednak trzeba pamiętać, że budowa nowych sieci 5G w Europie dopiero się zaczyna i już na starcie zaczynają się odgórne naciski polityczne i gospodarcze, a także obawy o bezpieczeństwo w przyszłości.

Sztuczna inteligencja, łączność głosowa i łączność 5G to trzy trendy dla elektroniki użytkowej i sprzętu AGD na IFA 2019.
IFA jest platformą dla wiodących światowych marek do prezentacji innowacji, produktów i usług, które będą dominować rzeczywiste sklepy i wirtualne półki w czarny piątek, dzień singla, cybernetyczny poniedziałek, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Po całkowitym zarezerwowaniu całej powierzchni wystawienniczej IFA Berlin będzie gościć 1.939 producentów i marek na powierzchni 163.900 m kw. w dwóch obszarach wystawowych - Berlin Exhibition Grounds i IFA Global Markets, największej w Europie wystawie dla odwiedzających branżowych na STATION Berlin.

Należy spodziewać się, że wielu producentów telefonów komórkowych pokaże na tegorocznej IFA pierwsze egzemplarze smartfonów z 5G, między innymi przez Huawei, LG i pod marką Nokia przez dostawcę HMD Global


Komputery wracają do łask

Rynek komputerów PC nadrobił zaległości po długich spadkach sprzedaży. Zyskiwały wtedy tablety i smartfony z dużym ekranem, ale tendencja powoli się zmienia. Podobno wynika to z tego, że firmy są w obliczu wygaśnięcia wsparcia dla starzejącego się systemu Windows 7, więc muszą przełączyć się na system Windows 10. Targi IFA to okazja, aby pokazać konsumentom nowe komputery. Microsoft zaprezentuje nowy model Surface Hub, interaktywny tablet specjalnie do pracy zespołowej w firmach i start-upach. Po raz pierwszy Acer zaprezentuje nową serię wydajnych komputerów stacjonarnych i notebooków Concept D, która jest zaprojektowana specjalnie z myślą o wymaganiach graficznych kreatywnych ludzi. Ciekawe, co pokaże Lenovo.


Twój inteligentny dom w sieci

Już nikogo nie dziwi, że dzięki coraz większej liczbie urządzeń sieciowych, począwszy od żarówki po pralkę, inteligentny dom staje się prawdziwą rajem dla nowych możliwości. Szkoda, że na razie przeważają proste funkcje, takie jak sterowanie lampami lub gniazdami za pomocą asystentów głosowych. To zapewne szybko będzie się zmieniać wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów. Dobrze rozwijał się rynek głośników podłączonych do sieci, jednak widoczne są już pierwsze oznaki nasycenia: ich sprzedaż spadła. Może jeszcze nie wszystkich interesują lodówki podłączone do sieci, bo część konsumentów mówi wprost: „ale po co mi takie coś?" - oczywiście z naciskiem na COŚ!
 

- Sukces IFA opiera się na ciągłych innowacjach w naszych branżach i ich zdolności do reagowania na potrzeby konsumentów. IFA nadal jest najważniejszą na świecie platformą dla elektroniki użytkowej i sprzętu AGD i jest kluczowym motorem rozwoju naszych branż oraz innowacji. W ciągu sześciu dni nasi wystawcy, goście branżowi, media i opinia publiczna zobaczą więcej innowacji i nowych produktów niż kiedykolwiek wcześniej - mówi Hans-Joachim Kamp, Przewodniczący Rady Nadzorczej gfu Consumer & Home Electronics GmbH , organizator IFA.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...