reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zdradliwy Großer Bösenstein, czyli alpejska przygoda

dodano: 2019-08-26 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 12:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großer Bösenstein Jeśli szczyt nosi nazwę „wielki zły kamień” (Großer Bösenstein), to bez wątpienia coś niedobrego musi się za tym kryć. Odczułam to na własnej skórze, kiedy w pewien piękny, czerwcowy dzień udałam się na wędrówkę w Niskie Taury - pasmo w austriackich Alpach Wschodnich. Kompletnie nic nie zapowiadało, że ta wyprawa pozostawi szczególny ślad w mojej psychice. Ale jak to mawiają, co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Großer Bösenstein


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W ten oto sposób wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że za kilka, kilkanaście minut rozpęta się nade mną prawdziwa burza. Nie widziałam najmniejszych szans na to, by przeszła bokiem. Niestety przede mną był jeszcze ponad 4 km odcinek szlaku. Kiedy zaczęło intensywnie wiać i padać, a moim oczom zaczęły ukazywać się błyskawice piorunów uderzających w odległe szczyty, zeszłam kilkadziesiąt metrów poniżej grani i usiadłam na plecaku, by przeczekać najgorsze. Minęło około pół godziny, zanim zdecydowałam się wyruszyć w dalszą drogę. Niestety tego dnia wyjątkowo, przez zapomnienie, nie wzięłam ze sobą nic wodoodpornego, więc zmokłam do suchej nitki. Trochę uratował mnie softshell z kapturem, który skutecznie ochronił moje ciało przed wiatrem. Oczywiście nie oznacza to, że nie zmarzłam, gdyż siedzenie w bezruchu w przemokniętych, cienkich legginsach i mokrym softshellu robi swoje.
 
Krzyż na Großer Hengst, w tle Kleiner Bösenstein i Großer Bösenstein
Kiedy dotarłam na Großer Hengst, było już po burzy
Widok z Großer Hengst na Kleiner Scheibelsee, schroniska Edelrautehütte i Scheibelalm oraz parking, w oddali Alpy Ennstalskie
Obok krzyża na Großer Hengst, w tle Zinkenkogel
Schodząc z Großer Hengst w kierunku parkingu
Widok na jezioro Großer Scheibelsee, Kleiner Bösenstein i Großer Bösenstein oraz Dreistecken
Schronisko Scheibelalm
Już bardzo blisko parkingu

Tę obfitującą w przygody wędrówkę odbyłam na szlaku o łącznej długości około 9 km. Gdyby nie szalejąca burza i akcja z omijaniem żlebu pokrytego śniegiem, jego przejście powinno mi zająć nie więcej niż 3 godziny. Przewyższenie wynosi około 750 m, natomiast suma podejść na tej trasie - około 1050 m. Stopień trudności określiłabym jako średni.
 
Trasa na Großer Bösenstein, źródło: BergFex
Profil trasy na Großer Bösenstein, źródło: Bergfex


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

299 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...
reklama