reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zdradliwy Großer Bösenstein, czyli alpejska przygoda

dodano: 2019-08-26 18:51
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Großer Bösenstein Jeśli szczyt nosi nazwę „wielki zły kamień” (Großer Bösenstein), to bez wątpienia coś niedobrego musi się za tym kryć. Odczułam to na własnej skórze, kiedy w pewien piękny, czerwcowy dzień udałam się na wędrówkę w Niskie Taury - pasmo w austriackich Alpach Wschodnich. Kompletnie nic nie zapowiadało, że ta wyprawa pozostawi szczególny ślad w mojej psychice. Ale jak to mawiają, co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Großer Bösenstein


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W ten oto sposób wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że za kilka, kilkanaście minut rozpęta się nade mną prawdziwa burza. Nie widziałam najmniejszych szans na to, by przeszła bokiem. Niestety przede mną był jeszcze ponad 4 km odcinek szlaku. Kiedy zaczęło intensywnie wiać i padać, a moim oczom zaczęły ukazywać się błyskawice piorunów uderzających w odległe szczyty, zeszłam kilkadziesiąt metrów poniżej grani i usiadłam na plecaku, by przeczekać najgorsze. Minęło około pół godziny, zanim zdecydowałam się wyruszyć w dalszą drogę. Niestety tego dnia wyjątkowo, przez zapomnienie, nie wzięłam ze sobą nic wodoodpornego, więc zmokłam do suchej nitki. Trochę uratował mnie softshell z kapturem, który skutecznie ochronił moje ciało przed wiatrem. Oczywiście nie oznacza to, że nie zmarzłam, gdyż siedzenie w bezruchu w przemokniętych, cienkich legginsach i mokrym softshellu robi swoje.
 
Krzyż na Großer Hengst, w tle Kleiner Bösenstein i Großer Bösenstein
Kiedy dotarłam na Großer Hengst, było już po burzy
Widok z Großer Hengst na Kleiner Scheibelsee, schroniska Edelrautehütte i Scheibelalm oraz parking, w oddali Alpy Ennstalskie
Obok krzyża na Großer Hengst, w tle Zinkenkogel
Schodząc z Großer Hengst w kierunku parkingu
Widok na jezioro Großer Scheibelsee, Kleiner Bösenstein i Großer Bösenstein oraz Dreistecken
Schronisko Scheibelalm
Już bardzo blisko parkingu

Tę obfitującą w przygody wędrówkę odbyłam na szlaku o łącznej długości około 9 km. Gdyby nie szalejąca burza i akcja z omijaniem żlebu pokrytego śniegiem, jego przejście powinno mi zająć nie więcej niż 3 godziny. Przewyższenie wynosi około 750 m, natomiast suma podejść na tej trasie - około 1050 m. Stopień trudności określiłabym jako średni.
 
Trasa na Großer Bösenstein, źródło: BergFex
Profil trasy na Großer Bösenstein, źródło: Bergfex


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

449 zł Więcej...
reklama