reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NHK pracuje nad naziemną emisją w 8K

dodano: 2019-09-15 10:43 | aktualizacja: 2019-09-16 10:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: NHK/satkurier.pl

NHK BS 8K 4K 360px.jpg Japoński nadawca publiczny NHK, znany z eksperymentalnych transmisji w Super Hi-Vision, pracuje nad tym, w jaki sposób trafić z emisją 8K do japońskich gospodarstw domowych. Na razie trwa 12-godzinna emisja treści 8K w satelitarnym kanale NHK BS8K. Laboratorium badawczo-naukowe NHK z powodzeniem przetestowało transmisje naziemne 8K już w 2012 roku i to przy użyciu jednego kanału UHF.

NHK BS8K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NHK testuje naziemną emisję w 8K.

Przedstawiciele NHK podczas targów IBC2019 w Amsterdamie potwierdzili, że głównym problemem, który musieli pokonać, jest kompresja cyfrowa.

Opracowana przez NHK mapa drogowa Super Hi-Vision wskazuje, że naziemne transmisje 8K rozpoczną się około 2025 r.

Niedawno podobne testy transmisji naziemnej odbyły się w Tokio i Nagoi. Dostarczono sygnały wysokiej rozdzielczości przez kanały satelitarne (w 8K) przed oficjalnym rozpoczęciem usługi 1 grudnia 2018 r.

Transmisja o szybkości około 100 Mb/s wykorzystuje kodek HEVC. Wiadomo jednak, że HEVC nie zapewnia odpowiednio wysokiej kompresji, więc NHK koncentruje się na kodeku VVC.

VVC jest projektem zespołu Joint Video Experts Team i MPEG, a eksperci twierdzą, że szybkości transmisji danych 30-35 Mb/s powinny być możliwe do osiągnięcia. Ostatnie testy 8K podczas turnieju tenisowego Roland Garros zostały przeprowadzone z myślą o telefonii komórkowej 5G (i zostały zorganizowane przez France Television z pomocą firm Harmonic, Huawei i Samsung).

Prace nad VVC nadal trwają. Ostateczna specyfikacja VVC pojawi się dopiero w 2020 r. - pisaliśmy o tym tu.
Po wdrożeniu około 2022 r. NHK zamierza również włączyć HLG (Hybrid Log Gamma) do emisji sygnałów 8K w celu zapewnienia kompatybilności wstecznej. Co ciekawe w 2020 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio telewizja NHK zamierza nadawać wybrane wydarzenia w jakości 8K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

890 zł Więcej...
reklama