reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

NHK pracuje nad naziemną emisją w 8K

dodano: 2019-09-15 10:43 | aktualizacja: 2019-09-16 10:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: NHK/satkurier.pl

NHK BS 8K 4K 360px.jpg Japoński nadawca publiczny NHK, znany z eksperymentalnych transmisji w Super Hi-Vision, pracuje nad tym, w jaki sposób trafić z emisją 8K do japońskich gospodarstw domowych. Na razie trwa 12-godzinna emisja treści 8K w satelitarnym kanale NHK BS8K. Laboratorium badawczo-naukowe NHK z powodzeniem przetestowało transmisje naziemne 8K już w 2012 roku i to przy użyciu jednego kanału UHF.

NHK BS8K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NHK testuje naziemną emisję w 8K.

Przedstawiciele NHK podczas targów IBC2019 w Amsterdamie potwierdzili, że głównym problemem, który musieli pokonać, jest kompresja cyfrowa.

Opracowana przez NHK mapa drogowa Super Hi-Vision wskazuje, że naziemne transmisje 8K rozpoczną się około 2025 r.

Niedawno podobne testy transmisji naziemnej odbyły się w Tokio i Nagoi. Dostarczono sygnały wysokiej rozdzielczości przez kanały satelitarne (w 8K) przed oficjalnym rozpoczęciem usługi 1 grudnia 2018 r.

Transmisja o szybkości około 100 Mb/s wykorzystuje kodek HEVC. Wiadomo jednak, że HEVC nie zapewnia odpowiednio wysokiej kompresji, więc NHK koncentruje się na kodeku VVC.

VVC jest projektem zespołu Joint Video Experts Team i MPEG, a eksperci twierdzą, że szybkości transmisji danych 30-35 Mb/s powinny być możliwe do osiągnięcia. Ostatnie testy 8K podczas turnieju tenisowego Roland Garros zostały przeprowadzone z myślą o telefonii komórkowej 5G (i zostały zorganizowane przez France Television z pomocą firm Harmonic, Huawei i Samsung).

Prace nad VVC nadal trwają. Ostateczna specyfikacja VVC pojawi się dopiero w 2020 r. - pisaliśmy o tym tu.
Po wdrożeniu około 2022 r. NHK zamierza również włączyć HLG (Hybrid Log Gamma) do emisji sygnałów 8K w celu zapewnienia kompatybilności wstecznej. Co ciekawe w 2020 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio telewizja NHK zamierza nadawać wybrane wydarzenia w jakości 8K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...