reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Uwaga: Smart TV przesyłają dane użytkownika do Google i Facebooka

dodano: 2019-09-21 22:16
autor: TBC | źródło: Mediasat/Northeastern University/Imperial College London

Spotify Samsung Smart TV Logo Telewizory Smart TV i konsole streamingowe przesyłają poufne dane użytkownika stronom trzecim. Takie wyniki uzyskano w trakcie niezależnych badań przeprowadzonych przez firmy amerykańskie i brytyjskie.

HD Austria Smart TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Badania wykazało, że konsole strumieniowe Roku i Amazon oraz telewizory Smart TV od Samsunga i LG śledzą dane użytkownika, a następnie przesyłają je do Google, Facebooka i Netfliksa. Wiadomo też, że inteligentne głośniki i kamery wysyłają wrażliwe dane użytkownika do Spotify i Microsoft. To bardzo niepokojące zjawisko!

Badania przeprowadzone przez Northeastern University i Imperial College London wykazały, że urządzenia śledzą informacje, nawet jeśli widz niczego nie ogląda. Od dawna mówiło się o zaklejaniu kamery w Smart TV czy laptopach, ale pamiętać trzeba, że działa też mikrofon - wystarczy, że Smart TV jest podłączony doi sieci. Eksperci zauważyli również, że obecność konta w dowolnej usłudze wideo jest opcjonalna, ponieważ dane są wysyłane niezależnie od tego.

Doniesiono również, że badania przeprowadzono na 81 urządzeniach w USA i Wielkiej Brytanii. Analitycy zauważyli, że większość urządzeń działa tak jest podłączonych do usług takich jak Akami, Amazon, Google i Microsoft. Należy zauważyć, że to te firmy w tych dwóch krajach świadczą usługi w chmurze i usługi sieciowe. dzięki podłączeniu do Internetu informacje są przesyłane na serwery tych firm, obejmując nazwę urządzenia, jego geolokalizację, a także czas użytkowania.

Teraz wiadomo, po co telewizor Smart TV za każdym razem wymusza podanie kraju, kodu pocztowego i innych z pozoru anonimowych danych użytkownika. Okazuje się, że nawet te dane można jednak wykorzystać i sprzedać kolejnej firmie.

Co ciekawe w wielu krajach przygotowywane są zmiany do ustawy „O danych osobowych”, które uregulują pojęcie anonimowych danych osobowych, a także określą przypadki ich wykorzystania, przetwarzania i przekazywania stronom trzecim, w tym bez zgody podmiotu, którego dane są udostępniane. W Polsce nadal jest wolna amerykanka. 

W Polsce nie ma takich regulacji, więc może czas, by ktoś o tym pomyślał?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Media społecznościowe


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...
reklama