reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Książę i dybuk” - premiera w TVP Kultura

dodano: 2019-09-25 15:17
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

Książę i dybuk 28 września, w przeddzień 115. rocznicy urodzin reżysera i producenta Michała Waszyńskiego, TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Książę i dybuk”. Obraz w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego został nagrodzony w 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

TVP Kultura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego (1904-1965), jednego z najbardziej płodnych twórców polskiego kina lat 30. XX wieku. Wyreżyserował niemal 40 filmów fabularnych, w tym słynnego, nakręconego w jidysz na podstawie dramatu Szymona An-skiego „Dybuka” (1937), „Jego ekscelencję subiekta” (1933) z Eugeniuszem Bodo czy „Antka policmajstra” (1935) z Adolfem Dymszą. Po II wojnie światowej był odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn, a także pracował przy kilku amerykańskich superprodukcjach kręconych we Włoszech i w Hiszpanii, jak np. „Bosonoga Contessa” (1954) Josepha L. Mankiewicza z Avą Gardner i Humphreyem Bogartem oraz „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” (1964) Anthony’ego Manna w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem m. in.: Sophii Loren, Aleca Guinnessa i Christophera Plummera.
Rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser, potem wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii – Michał Waszyński (właściwie Mosze Waks), zmienił własne życie w nieprawdopodobny scenariusz, mieszając filmową iluzję z rzeczywistością. Kim był naprawdę? „Książę i dybuk” to fascynująca próba rozwikłania tej zagadki.

W 2017 roku, współprodukowany przez Telewizję Polską „Książę i dybuk”, otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie w sekcji Venice Classics – Best Documentary on Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Książę i dybuk, TVP Kultura, 28 września (sobota), godz. 18:55.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...
reklama