reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zadania modułu CI w odbiornikach Linux

dodano: 2019-09-26 16:55
autor: Mariusz Kobiela / Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2019

10 tunerów Linux do 800 zł Opisywana w tym artykule funkcja służy do sprawnego odkodowania kanałów wykorzystując jednocześnie moduł(y) CI/CI+ i kartę (y) lub 2 moduły CI/CI+. Jest ona wykorzystywana głównie w przypadku posiadania dostępu do tych samych kanałów, ale z różnych platform/kart.

Zadania modułu CI w odbiornikach Linux


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przykładem może być posiadanie pakietu z kanałami Eleven Sports na module Platformy Canal+ CAM CI+ i pakietu bez tych kanałów na module CI Cyfrowego Polsatu. W takim przypadku moduł Cyfrowego Polsatu będzie nas informował o braku możliwości oglądania tego kanału i ostatecznie nie dopuści do odkodowania go przez moduł Platformy Canal+.

To użytkownik musi zdecydować o tym, z którego modułu/karty można dany kanał oglądać po zdekodowaniu. Po przypisaniu kanałów do odpowiedniego modułu, CAM Cyfrowego Polsatu nie będzie miał na swojej liście kanałów Eleven Sports i wtedy ich odkodowaniem zajmie się moduł Platformy Canal+.

Podobny przypadek może wystąpić, jeśli posiadacz tunera Linux ma kartę w Viaccess na kanały erotyczne oraz moduł CI/CI+, gdzie w ofercie od Platformy Canal+ lub Cyfrowego Polsatu są stacje z erotyką, np. Hustler HD, Redlight HD, Dorcel HD. Wtedy też trzeba zdecydować, która karta/moduł ma dekodować te kanały. Takich przypadków może być więcej, szczególnie kiedy niektóre kanały są wykorzystane przez wielu operatorów platform. Brak obrazu lub zbyt długi czas dekodowania to jeden z objawów.

Drugim zastosowaniem tej funkcji jest deszyfracja kanałów.
W odbiornikach 4K na Linuksie pracujących z oprogramowaniem VTI jest możliwość nagrywania nawet kilku kanałów kodowanych przy zastosowaniu modułu jednostrumieniowego. Polega to na tym, że nagrywamy kanał, który w momencie zapisu nie jest oglądany, ale za to może być rejestrowany w formie zakodowanej. Dlatego przed włączeniem nagrywania należy przypisać kanały do modułu CI/CI+, który ma uprawnienia do ich odkodowania. Po tej operacji możemy już nagrywać swoje ulubione programy w dowolnej chwili, a tuner po przejściu w stan czuwania zajmie się odkodowaniem zapisanego materiału. Dzięki temu, mimo jednostrumieniowego modułu, można nagrywać wiele kanałów na raz. To taki sprytny sposób na nagrywanie w odbiornikach Linux.
 
1. W menu wybrać opcję Konfiguracja.
2. Następnie wybrać Zadania modułu CI.
3. Wybrać moduł, do którego chcemy przypisać kanały.
4. Po wybraniu modułu wyświetli się lista przypisanych kanałów. Po pierwszym włączeniu tej opcji jest ona pusta. Aby dodać kanały, należy wcisnąć zielony przycisk Dodaj kanał.
5. Wybrać listę ulubionych, w której będzie kanał do dodania.
6. Wybrać dany kanał, np. HBO HD, i zatwierdzić OK.
7. Wybrany kanał został dodany do listy. Aby dodać kolejny kanał, należy powtórzyć czynności od punktu 5.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...