reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 5 West B poleci 9 października

dodano: 2019-09-27 13:30 | aktualizacja: 2019-09-30 20:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

Eutelsat 5 West B Pierwszy start rosyjskiej rakiety nośnej Proton M po dłuższym odłożeniu startów, który miał się odbyć 30 września, został przełożony na 9 października - podał serwis prasowy agencji Roskosmos. Start Protona M z kosmodromu Bajkonur z ważnym dla Europy satelitą Eutelsat West B na 5°W oraz Mission Extension Vehicle-1 zaplanowano na 9 października - wstępnie ustalono okno startowe od godziny 12:17 czasu polskiego.

Roskosmos
proton_M_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start został przełożony z powodu faktu, że „konieczne było sfinalizowanie i przeprowadzenie dodatkowych testów systemu sterowania dla górnego członu rakiety”. Tego samego dnia główny organizator startu -  ILS (International Launch Services) zauważył, że zidentyfikowano problem w testach elektrycznych rakiety.

Okazało się, że problem związany był z interfejsem między rosyjskim systemem kontroli górnego stopnia Breeze M a elektroniką rakiety. Pojawiają się problemy dotyczące dialogu technicznego między amerykańskimi i rosyjskimi specjalistami.

Komercyjne starty rakiet Proton M są przeprowadzane przez Centrum Chruniczewa na podstawie umów z International Launch Services. W sumie od 1996 do 2018 r. International Launch Services, dostawca usług startów rakiet Proton na rynku zagranicznym, dokonał 96 komercyjnych startów tej rakiety.

Przypomnijmy, że w 2019 r. miały miejsce trzy starty rakiety Proton: z wojskowym satelitą Blagovest, teleskopem Spectrum-RG i satelitą telekomunikacyjnym Yamal. Do końca roku zaplanowano jeszcze trzy starty tej rakiety.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

890 zł Więcej...
reklama