reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 5 West B poleci 9 października

dodano: 2019-09-27 13:30 | aktualizacja: 2019-09-30 20:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: Roskosmos

Eutelsat 5 West B Pierwszy start rosyjskiej rakiety nośnej Proton M po dłuższym odłożeniu startów, który miał się odbyć 30 września, został przełożony na 9 października - podał serwis prasowy agencji Roskosmos. Start Protona M z kosmodromu Bajkonur z ważnym dla Europy satelitą Eutelsat West B na 5°W oraz Mission Extension Vehicle-1 zaplanowano na 9 października - wstępnie ustalono okno startowe od godziny 12:17 czasu polskiego.

Roskosmos
proton_M_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start został przełożony z powodu faktu, że „konieczne było sfinalizowanie i przeprowadzenie dodatkowych testów systemu sterowania dla górnego członu rakiety”. Tego samego dnia główny organizator startu -  ILS (International Launch Services) zauważył, że zidentyfikowano problem w testach elektrycznych rakiety.

Okazało się, że problem związany był z interfejsem między rosyjskim systemem kontroli górnego stopnia Breeze M a elektroniką rakiety. Pojawiają się problemy dotyczące dialogu technicznego między amerykańskimi i rosyjskimi specjalistami.

Komercyjne starty rakiet Proton M są przeprowadzane przez Centrum Chruniczewa na podstawie umów z International Launch Services. W sumie od 1996 do 2018 r. International Launch Services, dostawca usług startów rakiet Proton na rynku zagranicznym, dokonał 96 komercyjnych startów tej rakiety.

Przypomnijmy, że w 2019 r. miały miejsce trzy starty rakiety Proton: z wojskowym satelitą Blagovest, teleskopem Spectrum-RG i satelitą telekomunikacyjnym Yamal. Do końca roku zaplanowano jeszcze trzy starty tej rakiety.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...
reklama