reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Niemiecki ekspresjonizm w TVP Kultura [wideo]

dodano: 2019-10-03 11:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP Kultura

Gabinet doktora Caligari W październiku w Czwartkowym Klubie Filmowym TVP Kultura zagoszczą odnowione cyfrowo, klasyczne filmy niemieckiego ekspresjonizmu. W planie m.in. specjalna, dłuższa o 40 minut wersja „Metropolis” Fritza Langa.

Faust 1926


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W październikowe czwartki TVP Kultura zaprasza na przegląd filmów niemieckiego ekspresjonizmu – wyjątkowego nurtu w światowej kinematografii, pełnego niesamowitych historii owianych tajemniczą, mroczną aurą, a to wszystko w oprawie starannie skomponowanych kadrów.

Początki niemieckiego filmowego ekspresjonizmu sięgają roku 1913, gdy powstał „Student z Pragi” w reżyserii Stellana Rye, ale za pierwsze i najbardziej reprezentatywne dzieło tego gatunku uznaje się nakręcony tuż po I wojnie światowej „Gabinet doktora Caligari” w reż. Roberta Wienego. Antena premierowo pokaże właśnie ten film i „Metropolis” Fritza Langa (1927) oraz przypomni „Portiera z Hotelu Atlantic” (1924) i „Fausta” (1926) Friedricha Wilhelma Murnaua, a także „Nibelungi” (1924) Fritza Langa. Wszystkie filmy poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawcą Piotrem Kletowskim.„Gabinet doktora Caligari” - 3 października, godz. 20:30 - PREMIERA
Jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu, a także jeden z pierwszych filmów grozy w historii kina. Podczas miejskiego jarmarku tajemniczy doktor Caligari prezentuje swego podopiecznego, Cesara – przerażającego lunatyka, postać z pogranicza życia i śmierci, która na oczach widzów budzi się z głębokiego snu. Gdy jeden z gapiów zapyta go o swą przyszłość, zgodnie z przepowiednią Cesara zginie następnego ranka. Tak rozpocznie się seria dziwnych morderstw.
 
Kadr z filmu „Gabinet doktora Caligari”„Portier z hotelu Atlantic” - 10 października, godz. 20:30
Arcydzieło filmowe w reżyserii mistrza niemieckiego ekspresjonizmu – Friedricha Wilhelma Murnaua. Opowiedziana z niezwykłą wrażliwością historia starego portiera z luksusowego hotelu Atlantic - dumnego ze swojej pracy i noszonego w niej munduru. Pewnego dnia zostaje zdegradowany i przydzielony do obsługi toalet, a jego mundur zamknięty w szafie. W roli głównej wystąpił Emil Jannings, pierwszy w historii laureat Oscara dla najlepszego aktora, a także pamiętny profesor Rath z „Błękitnego anioła” z Marlene Dietrich.

„Faust” - 17 października, godz. 20:30
Klasyk kina niemego i ostatnie nakręcone w Niemczech dzieło Friedricha Wilhelma Murnaua, wykorzystujące wszelkie zdobycze ówczesnej techniki filmowej to adaptacja znanej legendy o Fauście na podstawie ludowych legend i dramatu Johanna Wolfganga Goethego. Archanioł Michał i Mefistofeles zawierają pakt, zgodnie z którym diabeł zdobędzie władzę nad ziemią, jeśli uda mu się zdobyć duszę uczonego Fausta.

„Nibelungi”- 24 października - Nibelungi: Śmierć Zygfryda”, godz. 20:30; „Nibelungi: Zemsta Krymhildy”, godz. 23:10
Składający się z dwóch części film Fritza Langa inspirowany średniowiecznym germańskim eposem o bohaterach „Pieśń o Nibelungach”. W późniejszych latach, w związku z zamiłowaniem do nordyckich podań i mitycznych bohaterów na wzór nadczłowieka, film był chętnie wykorzystywany do celów propagandowych przez przywódców III Rzeszy. Tytułowy bohater Zygfryd wyrusza do Burgundii, aby poślubić siostrę króla Gunthera. Podczas swojej podróży pokonuje smoka i kąpie się w jego krwi, co czyni go niepokonanym. Odnajduje skarb Nibelungów i prosi o rękę Krymhildy.

„Metropolis” - 31 października, godz. 20:30 - PREMIERA
Film science fiction z 1927 roku przedstawiający pesymistyczną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu i mieszkających w podziemnych osiedlach. Przesłaniem dzieła, wspomnianym w planszy na początku i na końcu, są słowa: „Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce”. Oryginał filmu Fritza Langa uległ zniszczeniu, a utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Wersja uzupełniona miała premierę 12 lutego 2010 podczas 60. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i to ją obejrzą widzowie TVP Kultura.
 
Kadr z filmu „Metropolis”


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ Optima Combo HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarno-kablowo-naziemny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama