reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Disney zakazuje reklam Netflixa na swoich kanałach

dodano: 2019-10-06 13:45
autor: Jerzy Kruczek | źródło: WSJ/satkurier.pl

Netflix The Walt Disney Company zakazał emisji reklam Netflixa w swoich kanałach telewizyjnych, wyłączając z tego ESPN, wynika z informacji „WSJ” uzyskanych od osób zaznajomionych ze sprawą. To znak, że wojna marketingowa w zakresie streamingu wideo nabiera tempa - giganci medialni coraz agresywniej walczą ze sobą o subskrybentów.

The Walt Disney Company


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Disney, Comcast Corporation i AT&T planują przeznaczyć w przyszłym roku na reklamę setki milionów dolarów. Celem jest przyciągnięcie konsumentów do ich nowych usług streamingowych, które mają stanowić konkurencję wobec Netflixa. Natomiast Netflix wydał w ubiegłym roku na reklamę aż 1,8 miliarda dolarów i zamierza bronić się przed nowymi graczami.

Disney, do którego należą takie sieci telewizyjne, jak ABC i Freeform, na początku tego roku wydał pracownikom polecenie, by nie akceptowali reklam od konkurencyjnych serwisów streamingowych, ale później dokonał korekty i znalazł kompromis z prawie każdą firmą, za wyjątkiem Netflixa, twierdzą informatorzy „The Wall Street Journal”. Jedna z osób dodała, że ​​podejmując decyzję, Disney ocenił, czy ma wzajemne relacje biznesowe lub reklamowe z firmami. Netflix nie wyświetla jednak reklam w swoich programach.

W oświadczeniu Disney podał, że działalność związana z SVOD ewoluowała, „przy czym wielu nowych graczy chce reklamować się w tradycyjnej telewizji”. Firma poinformowała, że ponownie oceniła swój początkowy ogólny zakaz na emisję reklam usług streamingowych, „aby odzwierciedlić kompleksowe relacje biznesowe, jakie utrzymuje z wieloma z tych firm”.

Nacisk Disneya na streaming na wielu frontach uwidacznia jego napięcia z gigantami technologicznymi. Firma osobno spiera się z Amazonem o warunki finansowe obecności aplikacji w playerze Amazon Fire TV. Na chwilę obecną Disney+ nie ma tam zapewnionego miejsca. Tymczasem we wrześniu dyrektor wykonawczy Disneya, Robert Iger, zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej koncernu Apple, który przecież zamierza uruchomić usługę SVOD Apple TV+.

Zakaz emisji reklam Netflixa w kanałach Disneya oznacza znaczną zmianę. W branży telewizyjnej często zdarza się, że sieci telewizyjne odrzucają reklamy bezpośrednich konkurentów, zwłaszcza jeśli zawierają one konkretną godzinę i datę emisji konkurującego programu. Ale nadawcy zasadniczo zezwalają na reklamowanie usług streamingowych, takich jak Netflix i Amazon Prime Video, nawet gdy stało się jasne, że przyciągają widzów. Teraz krajobraz się zmienia. Gdy tradycyjne firmy medialne wprowadzają własne usługi SVOD, muszą mierzyć się z gigantami technologicznymi i ze sobą nawzajem.

Disney, którego usługa Disney+ startuje w listopadzie w cenie 6,99 dolara miesięcznie, zdecydował, że ​​nie będzie już domem dla reklam Netflixa. W 2018 roku Netflix wydał 99,2 milionów dolarów na reklamy telewizyjne w USA, z czego około 13 proc. trafiło do sieci rozrywkowych należących do Disneya, wynika z szacunków firmy monitorującej reklamy, iSpot.TV.

Chociaż zakaz Disneya dotyczy tylko Netflixa, niektórzy w branży zastanawiają się nad ograniczeniami, które mogą wpłynąć na innych graczy w zakresie streamingu, w tym na nowych uczestników.

Ze źródeł „WSJ” wynika, że dyrektorzy Disneya dyskutowali nad ustaleniem wytycznych, jak często nowe usługi SVOD będą mogły reklamować się na antenach ich stacji. Jednym z pomysłów jest ograniczenie kwoty przeznaczonej w okresie letnim na zaawansowaną sprzedaż reklam w celu promowania usług streamingowych. Mówi się, że inną taktyką, która jest omawiana, jest naliczanie firmom SVOD wyższych cen za czas reklamowy.

Netflix ostrzegł inwestorów, w jaki sposób na jego działalność wpłynąć może nieprzyjmowanie reklam przez stacje telewizyjne. - Jeśli dostępne kanały marketingowe zostaną ograniczone, nasza zdolność do pozyskiwania nowych subskrybentów może zostać naruszona - poinformowała firma w części swojego raportu rocznego poświęconej czynnikom ryzyka.

Obecnie Netflix ma około 60 mln subskrybentów w Stanach Zjednoczonych i 91,5 mln za granicą.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Kabel Megasat Quattro 90dB 5m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Megasat...

35 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama