reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 5 West B wyniesiony z Bajkonuru [wideo]

dodano: 2019-10-09 13:36 | aktualizacja: 2019-10-10 11:48
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Roskosmos/ILS/satkurier.pl

Eutelsat 5 West B Eutelsat 5 West B jest w trakcie wędrówki na orbitę, która potrwa około 16 godzin. Do wyniesienia satelity doszło 9 października o godz. 12:17 polskiego czasu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, na pokładzie rakiety Proton M. Drugim ładunkiem w tej misji był Mission Extension Vehicle-1.

Eutelsat 5 West B


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat 5 West 5 zostanie dostarczony na supersynchroniczną orbitę transferową (SSTO). Jest to satelita pracujący w paśmie Ku, który zostanie umieszczony na pozycji 5°W, zastępując Eutelsata 5 West A. Będzie świadczył usługi dla klientów we Francji, Włoszech i Algierii, dzięki obecności na pokładzie 35 transponderów 36 MHz, które mogą być przydzielane na konkretne rynki. Satelita został zbudowany na platformie firmy Northrop Grumman, podczas gdy ładunek został dostarczony przez Airbus Defence and Space.

Natomiast Mission Extension Vehicle-1 (MEV-1), również wyprodukowany przez firmę Northrop Grumman, zapewnia przełomowe usługi przedłużania życia satelitów, za pośrednictwem spółki zależnej SpaceLogistics. MEV‑1 dokuje do satelitów na orbicie geosynchronicznej z wykorzystaniem istniejących funkcji satelitarnych, w celu zapewnienia kontroli położenia i orbity takie połączonego zestawu. MEV‑1 ma możliwość kilkukrotnego zadokowania i oddokowania w ciągu 15-letniego okresu użytkowania, co umożliwia obsługę wielu klientów. Wstępna usługa SpaceLogistics, wykorzystująca MEV‑1, ma za zadanie przedłużyć żywotność satelity Intelsat 901 o 5 lat.Aktualizacja:
Jak poinformował ILS, misja zakończyła się powodzeniem - satelita Eutelsat 5 West B został po 15 godzinach 36 minutach oddzielony od rakiety, znajdując się na supersynchronicznej orbicie transferowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X UHD 4K z wbudowanym...

799 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...
reklama