Polska - Brazylia w PŚ siatkarzy: 3:0 nie wystarczy?

dodano: 2019-10-11 13:01 | aktualizacja: 2019-10-12 11:14
autor: Janusz Sulisz | źródło: Polsat Sport/TVP Sport

Reprezentacja Polski siatkówka siatkarze Polsat Sport Wilfredo León Do zakończenia Pucharu Świata siatkarzy w Japonii pozostały już tylko 3 decydujące kolejki meczów. Liderem tabeli jest reprezentacja Brazylii, która w tym turnieju nie tylko nie zaznała goryczy porażki, ale nawet nie straciła punktu. Drugie miejsce zajmuje Polska. Te dwie drużyny zmierzą się ze sobą w niedzielę 13 października o godz. 8:00 - transmisja w Polsacie Sport oraz... TVP3!. To będzie prawdziwy mecz na szczycie. Co musi się stać, by Polacy wygrali Puchar Świata?

Siatkówka mężczyzn Reprezentacja Polski siatkarze Polska Polsat Sport

Brazylia nie traci punktów.
Kanada 3:0, Australia 3:0, Egipt 3:1, Rosja 3:0, Iran 3:1, Argentyna 3:0, USA 3:0, Tunezja 3:0 – siatkarze reprezentacji Brazylii w tej edycji Pucharu Świata kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Bilans 8 zwycięstw - 0 porażek, 24 punkty (komplet), sety 24-2! Ewentualne zwycięstwo w niedzielnej konfrontacji z Polską właściwie przypieczętuje ich triumf w tej imprezie, a możliwe, że wystarczy im wygrać 1 set z Polakami.

Polacy  tylko na 2. miejscu?
Drugie miejsce w tabeli zajmują Polacy, którym przytrafiła się niestety porażka 1:3 ze Stanami Zjednoczonymi. Po 8. kolejkach mają bilans 7 zwycięstw - 1 porażka, 21 punktów, sety 22-6.

Polska - Brazylia w 9. kolejce niedziela, godz. 8:00 Polsat Sport, TVP3 i TVP Sport (od godz. 9:00, bo równolegle jest F1 GP Japonii).

Inne mecze 9. kolejki:

13 października (niedziela)
5:30 Włochy - Kanada, Polsat Sport News
7:00 USA - Australia, Polsat Sport Extra
10:00 Tunezja - Egipt, Polsat Sport news
12:20 Japonia - Iran, Polsat Sport News

Sytuacja w tabeli PŚ i czy Polacy mają szanse na wygraną?
W przypadku zwycięstwa Polaków za 3 punkty, zrównają się oni z Brazylią zarówno pod względem liczby zwycięstw, jak i punktów. W tej sytuacji o zwycięstwie będzie decydował lepszy bilans setów. Jeśli więc mistrzowie świata wygrają w niedzielę 3:0, a Brazylia w dwóch ostatnich meczach turnieju wygra bez straty seta, to i tak turniej wygra ekipa Canarinhos.

Jeśli Polacy wygrają 3 kolejne mecze (z Brazylią, Kanadą oraz Iranem) bez straty seta, a ekipa Canarinhos – po ewentualnej porażce 0:3 z Polską – pokona w trzech odsłonach zarówno Japonię, jak i Italię, to obie ekipy będą miały taką samą liczbę zwycięstw (po 10) oraz punktów (po 30), ale ratio setów będzie korzystniejsze dla Brazylii.

– Brazylia 30–5 (ratio 6.000)
– Polska 31–6 (ratio 5.166)

To oczywiście tylko jeden ze scenariuszy. Biało-czerwoni muszą więc wygrać trzy ostatnie mecze i kibicować w ostatnich kolejkach ekipom Japonii oraz Włoch. Jeśli Polacy w trzech ostatnich spotkaniach wygrają po 3:0, któraś z nich musi urwać seta Brazylijczykom... Warto też dodać, że siatkarze Canarinhos rozpoczną swój ostatni mecz w turnieju dwie i pół godziny po spotkaniu Polska – Iran, będą więc dobrze znali ostateczny bilans biało-czerwonych.

8:00 Włochy – Brazylia, Polsat Sport

Niestety może się okazać, że Polska pokona Brazylię, a nie wygra turnieju, bo jest to możliwe.

- Brazylijczycy nie przegrali dotychczas żadnego meczu, a ich zdobycz setowa jest lepsza od naszej reprezentacji. Może być więc tak, że wygramy nawet 3:0 z Brazylią, a Pucharu Świata nie zdobędziemy. To jest jednak dla mnie sprawa drugoplanowa. Dla mnie najważniejszy jest sam mecz z Brazylią. Uważam, że jest to mecz istotny dla tej drużyny, dla tej grupy – stwierdził Jerzy Mielewski.

– Brazylia przyjechała w bardzo mocnym składzie, jest w świetnej formie, podobnie jak Amerykanie. Z USA przegraliśmy, dobrze byłoby więc dla budowy tego zespołu, żebyśmy z Brazylią wygrali, nawet gdybyśmy mieli zająć drugie miejsce. Liczę na najmocniejszy zespół. Myślę, że trener Vital Heynen już wie, kto tu jest w lepszej, a kto w trochę gorszej formie. Liczę, że to będzie twardy, dobry mecz – dodał komentator Polsatu Sport.

Za plecami Polaków i Brazylijczyków plasuje się reprezentacja Stanów Zjednoczonych z bilansem 6–2, 18 punktów. Szanse Amerykanów na triumf są już właściwie jedynie matematyczne. Ich sytuację zagmatwała niespodziewana porażka 2:3 w pierwszym meczu z Argentyną, a w siódmej kolejce ulegli 0:3 Brazylii. W 8. serii spotkań stracili natomiast punkt w konfrontacji z Kanadą (3:2). Czwarta jest reprezentacja Japonii (6–2, 17 punktów), która w piątek dopiero po tie-breaku wygrała z Egiptem.