reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Raport z wystawy SAT Krak 2004 cz1.

dodano: 2004-12-27 16:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5/2004 str. 8-11

satkrak2004_logo_sk.jpg Po czterech latach udanie wróciła do Krakowa 3-dniowa wystawa poświęcona rynkowi telewizji cyfrowej i technice satelitarnej SAT KRAK 2004, która odbyła się w dniach 27-29.09.2004 na terenach wystawowych Chemobudowy przy ulicy Klimeckiego. Bezpośrednim powodem powrotu do tej wystawy był szybki rozwój polskiego rynku telewizji cyfrowej oraz ogromne zainteresowanie polskich i zagranicznych producentów i dystrybutorów sprzętu do zaprezentowania oferty szerszemu gronu użytkowników i instalatorów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wystawa, jak na skromne polskie warunki, zgromadziła ponad 45 najważniejszych firm z branży, głównie z Polski, ale byli też przedstawiciele firm z Niemiec (TechniSat, GTN, Max Communication, Grocos, Globo Niemcy, Enervation, Sat-World, Spaun, Chakir, Hirschmann, SCM, Radix), Korei (Humax, Kaon Media), Włoch (Consorzio CaP z 6 włoskimi firmami), Hiszpanii (Televes), Luksemburga (FTA/MTI) i Chin (Richview Digital z Shenzen).

Część wystawiała swoje produkty na stoiskach zaprzyjaźnionych firm zajmujących się dystrybucją, np. odbiorniki Thomson i Manhataan na stoisku Fert Studio. Duże stoiska miały obie polskie platformy cyfrowe CYFRA+ oraz Cyfrowy Polsat. Wśród wystawców był nowy, polski kanał tematyczny TV Biznes, poświęcony tematyce gospodarczej i finansowej.

Krakowska TVP3 przeprowadziła relację z wystawy SAT KRAK 2004, którą pokazano w regionalnej Kronice. Także TV Biznes filmowała najbardziej interesujące stoiska oraz przeprowadziła wywiady na takie tematy, jak rozwój naziemnej telewizji cyfrowej i HDTV. Przygotowywano specjalny reportaż z wystawy, który pokaże na satelicie Hot Bird -13E niekodowana stacja TV Biznes.

Wystawę odwiedziło w ciągu trzech dni blisko 3000 osób w tym znaczna grupa, to instalatorzy lub właściciele firm związanych z branżą. Zdecydowana większość odwiedzających to goście z Polski, ale było też wielu odwiedzających z takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Słowacja, Czechy, Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania.

Już po przejściu głównego wejścia na wystawę imponujące wrażenie robiły trzy najładniejsze i jednocześnie największe stoiska - firmy T.S. Sat z Wrocławia, firmy ProFan - wyłącznego przedstawiciela Echostara w Polsce oraz platformy CYFRA+, której partnerem był Vobis.

Firma Technika Satelitarna Sat na stoisku A1 (na prawo od wejścia głównego) prezentowała te znane już w Polsce, ale i najnowsze produkty marki Golden Interstar, Interstar i Big Sat. T.S. SAT działa w oparciu o międzynarodową grupę, zorganizowaną przez niemieckiego partnera Chakir Telecommunications. Oferta firmy obejmuje nie tylko odbiorniki satelitarne i naziemne, ale także konwertery, anteny satelitarne, moduły CI i multiswitche. Oprócz doskonale znanych w Polsce i nagrodzonych na tej wystawie konwerterów Golden Interstar, pokazano także konwertery Big Sat w białej obudowie, w tym nowy konwerter Big Sat Monoblock z nalepką informacyjną, że ma wsp. szumów 0.3dB. Oprócz dużej oferty odbiorników FTA/CI marki Interstar i Big Sat zainteresowały nas przede wszystkim dwa nowe odbiorniki Interstar DSR9000PVR Premium i multimedialny Golden Interstar, o którym już pisaliśmy przy okazji wystawy ANGA w Kolonii. T.S. Sat sprzedaje też w Polsce portugalskie stalowe anteny podświetlane marki Golden Interstar - 60Fe (625x560mm) i 80Fe (850x785mm).

Gdyńska firma ProFan wraz z Echostar International Corp. przedstawiły przede wszystkim całą gamę odbiorników Echostara, szczególnie prezentując tunery klasy EchoNav Express oraz klasy ekonomicznej. Echostar dostarczył na wystawę SAT Krak 2004 odbiorniki PVR oraz zaprezentował odbiór HDTV (amerykańska wersja terminala dla platformy DISH Network).

Nas przede wszystkim zainteresował najnowszy odbiornik z dyskiem Echostar PVR-5020, który być może już w grudniu pojawi się w sprzedaży w Polsce. PVR-5020 jako odbiornik Twin ma podwójną głowicę z dwiema przelotkami, co pozwala na oglądanie dwóch różnych kanałów i nagrywania czterech innych. Odtwarzacz MP3, funkcja PIP z obrazem mozaikowym. Ma też modulator, wyjścia S-VHS, USB2.0 i wyjście optyczne audio digital. W pamięci 7500 kanałów, 2 gniazda CI, dysk max. 250GB i szybki procesor.

Oprócz produktów Echostara, w tym także terminala DSB-606 dla Cyfrowego Polsatu, ProFan ma w ofercie moduły CI oraz karty kodowe kanałów erotycznych. Wśród nowości są karty dla pakietu 5 kanałów erotycznych Red Light TV oraz dwa programowalne moduły CI - SuperCAM (przez rok Free-X TV i X-Dream TV) oraz Reality CAM (Don’t Panic przez 12 miesięcy).

Platforma CYFRA+ miała stoisko razem z partnerem - firmą Vobis, która dostarczyła komputery. Prezentowano ofertę kanałów CYFRY+ oraz ofertę handlową salonów Vobis, które sprzedają abonament CYFRY+. Przypomnieć warto, że CYFRA+ działa w Polsce już 6 lat i dociera do 650 tysięcy gospodarstw domowych.

Na przeciwko stoiska CYFRY+ swoją ofertę handlową przedstawiała druga polska platforma - Cyfrowy PoLsat, gdzie stał jeden z lepszych terminali tej platformy - Echostar DSB-606.

Na wystawie stoiska miały dwie duże firmy koreańskie - Humax Digital i Kaon Media, które widzą na polskim rynku duże perspektywy. Doskonale znana z dobrej jakości cyfrowych odbiorników koreańska firma Humax ostatnio założyła firmę w Polsce, chcąc rozpocząć produkcję ...w Gdańsku! O tej niespodziewanej decyzji poinformował nas p. Sang-Won Byun, Dyrektor ds. marketingu z niemieckiego oddziału Humaxa. Koreański producent wchodząc do Polski z linią produkcyjną, którą prawdopodobnie przeniesie z Irlandii Północnej, zamierza odegrać znaczącą rolę na rynku telewizji cyfrowej. Dlatego Humax rozpoczął poważne inwestycje w Gdańsku. Tak jak jest to praktykowane na świecie, Humax będzie zwracał szczególną uwagę na sieć dystrybucji w Polsce. Połączenie najlepszego serwisu i sieci wyspecjalizowanych dealerów pomogło Humaxowi w tym, by zostać światowym liderem na rynku. W Polsce ma być bardzo podobnie, a to oznacza, że warto było obejrzeć stoisko Humaxa (obsługiwała je firma Sensor) na wystawie SAT KRAK 2004, gdzie pokazano między innymi najnowszy odbiornik Humax PVR-9100 (panel tylny na zdjęciu, a opis w tym wydaniu) oraz monitory LCD TV 17” z wbudowanym odbiornikiem DVB-T. Pokazano też nagrywarkę Humaxa DVD - DRP-560 oraz wzmacniacz AVE-750.

Kaon Media dopiero szuka „zaczepienia” w Polsce, a prezentacja na wystawie w Krakowie, to poszukiwanie w naszym kraju solidnego dystrybutora i partnera. Kaon, to droższa firma z odbiornikami z wyższej półki (opisywaliśmy odbiornik KVR-1000 Plus w wydaniu 4/2004), ale ma w ofercie bardzo dużo odbiorników, które łatwo można dopasować do potrzeb rynku. Są więc odbiorniki do naziemnej DVB-T i satelitarne z wbudowanymi różnymi systemami kodowania. Zainteresowały nas tunery z wbudowanym systemem Nagravision oraz Conax, a także Kaon Combo, czyli połączenie odbioru satelitarnego i naziemnego cyfrowego. Należy spodziewać się, że Kaon wkrótce pojawi się z szerszą ofertą także w Polsce, bo w Europie jest już dobrze znany (centrum logistyczne jest w Holandii).

Jeden z największych sprzedawców tanich odbiorników cyfrowych i konwerterów w Polsce - firma GLOBO Polska zaprezentowała się wraz ze swoimi partnerami - Globo z Niemiec (firma-matka), Neotion/Full-X (dostawca odbiorników Neotion i kart erotycznych), SAT Control (obrotnice ze Słowenii), Rotek (multiswitche z Niemiec) i Karabudak (producent anten i osprzętu z Turcji). Globo Polska kooperuje z Globo Tech - firmą produkcyjną w Szczecinie, gdzie montowane są duże ilości tunerów na potrzeby polskiego i ukraińskiego rynku. Grupa Globo to potęga, montująca ponad 100 tysięcy odbiorników cyfrowych miesięcznie, wliczając w to odbiorniki FTA/CI/PVR, DVB-T i Neotion. Globo sprzedaje też całą gamę tureckich czasz antenowych i stojaków oraz konwertery Gold Edition, Sharp i inne, np. Monoblock UN. Dzięki dużym zapasom magazynowym, Globo w krótkim czasie jest w stanie dostarczyć duże ilości odbiorników lub konwerterów. Globo obsługuje zarówno rynek firm TV-SAT, jak i hipermarkety i sieci handlowe RTV/AGD.

Z oferty Globo zainteresował nas odbiornik - Digital 4100CI, nowy odbiornik 2xCI z 3000 kanałów, wyjściem optycznym audio i modulatorem. Poza tym, Globo ma odbiorniki PVR I - odbiornik FTA z dyskiem 40GB, Digital 50S, Digital 400S oraz Globo 5000. Dzięki współpracy ze słoweńską firmą SAT Control, Globo potrafiło znacznie obniżyć ceny obrotnic DiSEqC1.2 (do 250 zł), a to wpływa na popularyzację zestawów obrotowych w Polsce. Warto wiedzieć, że dostawcą odbiorników Skymax 771 jest także firma Globo Polska.

Inna szczecińska firma Rajsat ma w ofercie odbiorniki marki Opentel oraz Protek. Szczególnie zainteresowały nas dwa z dyskiem - Opentel ODS4150PVR i ODS4000PVR oraz Opentel ODS4000V z wbudowanym systemem Viaccess i ODS3000CI. Opentel ODS-4150PVR, to pojedynczy tuner 2xCI z dyskiem 40GB. Rajsat pokazal także konwertery Digiality, w tym konwerter Monoblock oraz antenę wieloogniskową Triaxa. Na stoisku Rajsata były też dwa odbiorniki marki Protek dla naziemnej telewizji cyfrowej - Protek 1000DVB-T i 1020DVB-T.

Firma Lifesat, polski partner niemieckiej firmy Grocos, jeden z fundatorów trzech odbiorników DSR6000FTA dla odwiedzających wystawę SAT Krak 2004, pokazał całą gamę cyfrowych odbiorników marki Neusat i DSR. Najbardziej znane to DSR5001FTA, Neusat DSR6000FTA, Neusat DSR5002/5003FTA.

Gorzowska firma Yansat pokazała na wystawie SAT Krak 2004 jakość satelitarnego przekazu HDTV przy pomocy karty PCI DVB SkyStar 2. Na tym samym stoisku Yansat zaprezentowała usługę jednostronnego Internetu z satelity - SatSpeed oraz odbiorniki niemieckiej firmy TechniSat.

Yansat do celów prezentacji HDTV, telewizji wysokiej rozdzielczości, wykorzystał kartę SkyStar 2 z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwiło pokazanie obrazu na 30 calowym LCD TV firmy LG. Karty PC DVB, to nie tylko SkyStar, ale także AirStar 2 do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, a także nowość - moduł CI - ModiTel 1, służący do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej na laptopie po umieszczeniu tego modułu w gnieździe CI. Yansat pokazał też nowy moduł CI TechniCAM CW dla systemu CryptoWorks.

Na stoisku Yansat były też najnowsze odbiorniki DVB-S, DVB-T, DVB-C niemieckiej firmy TechniSat, w tym także najnowszy odbiornik PVR z dyskiem - TechniSat DigiCorder S1 oraz malutki odbiornik TechniSat DIGIT 4S z antenką offsetową 33cm.

Firma Eltech z Rudy Śląskiej została przedstawicielem Radixa w Polsce i ofertę tej firmy przedstawiła na wystawie w Krakowie. Propozycja odbiorników i konwerterów Radixa wydaje się być nieźle przygotowana na polski rynek. Cała gama odbiorników ma polskie menu oraz pełne EPG dla Cyfry+, wszystko z polskimi czcionkami! Opisywaliśmy Radixa z dyskiem o symbolu DT-5300HD, ale Radix ma też odbiornik FTA, DT-X1 oraz odbiornik CI, DT-3100CI.

Na stoisku poznańskiej firmy Telstar pokazano wszystkie odbiorniki Fergusona, w tym AF-2018S z czarnym panelem przednim oraz AF-6018 i AF-7018UCI. Najważniejsze miejsce na ekspozycji firmy Telstar zajmował najnowszy odbiornik Ferguson z dyskiem AF-9300PVR, który już wkrótce powinien trafić na polski rynek.

Firma Inel z Warszawy była sponsorem wystawy SAT Krak 2004, ponieważ dostarczyła do parku antenowego bezinwazyjne stojaki na których zainstalowano większość prezentowanych anten satelitarnych.

Park antenowy na SAT Krak, między innymi dzięki dużym antenom firmy Laminas, prezentował się bardzo okazale. Przy okazji przetestowano jedną z największych anten offsetowych 3.0m do odbioru z Astry 2D - 28,2E. Odbiór kanałów BBC (FTA) powiódł się, co pokazywano na stoisku firmy Laminas.

Inel kupił produkcję anten naziemnych od firmy Budnik-Technika anten z Rumii i pod Warszawą ma ruszyć produkcja anten naziemnych Yagi i ATX oraz anten Combo - dwie anteny na jednej belce. Anteny naziemne, konwertery Humax oraz stacje czołowe Engela były pokazywane na stoisku Inela na SAT Krak 2004. Anteny naziemne BUDNIK - TECHNIKA ANTEN z Rumii, to anteny o bardzo dobrych parametrach elektrycznych i mechanicznych. W perspektywie uruchomienia kolejnych nadajników naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce przemija era produkcji byle jakich anten siatkowych - klienci zaczynają patrzeć na jakość towaru. Inel wprowadzi też nowy, własny produkt, bardzo rozbudowany modulator ze sterowaniem cyfrowym, wyświetlaczem, przelotem audio i video, regulacją poziomów sygnałów audio i video wchodzących i wychodzących.

Na wystawie zaprezentowano też odbiorniki Samsunga, w tym DSB-A200C, z polskim menu, 2 xCI i wyjściem component, co jest rzadkością wśród odbiorników cyfrowych CI. Był też Samsung DSB-9601C - odbiornik 2 xCI z dyskiem 40GB.

W następnym wydaniu będziemy kontynuować raport z wystawy SAT KRAK 2004 (przedstawimy ofertę pozostałych wystawców), która choć jeszcze mała, to udana i będzie kontynuowana w przyszłym roku - ustalono termin SAT KRAK 2005 na 6-8.10.2005, a wiele firm już potwierdziło udział. Zapowiada się też „najazd” firm chińskich i koreańskich, które szukają na naszym wzrostowym rynku zbytu dla swoich produktów.

Całość raportu w wydaniu drukowanym SAT Kurier 5/2004 str. 8-11.

Druga część raportu w wydaniu SAT Kuriera 6/2004.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowości


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...