reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Brytyjski problem z polskimi kartami i dekoderami po Brexicie

dodano: 2019-10-20 10:10 | aktualizacja: 2019-10-21 11:03
autor: RO | źródło: gov.uk/rxtvlog.com

Brexit W Wielkiej Brytanii wprowadzono zmiany prawne dla widzów, którzy korzystają z usług satelitarnych z krajów Unii Europejskiej. Oficjalna opinia rządu potwierdziła, że po Brexicie obowiązywać będą ograniczenia w dostępie do płatnych platform, unieważniając tym samym wprowadzoną w 2011 roku legalizację zagranicznych odbiorników satelitarnych.

Brexit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowe wytyczne są częścią przygotowań do Brexitu.
Obecnie widzowie w Wielkiej Brytanii mogą odbierać kanały telewizyjne, które właściwie są adresowane do konkretnego państwa członkowskiego UE. Polega to na korzystaniu z zaszyfrowanych usług za pomocą odbiornika satelitarnego i karty dostępu. Przykładem są kanały Cyfrowego Polsatu i Platformy CANAL+, ale i nie tylko! Dotyka to wszystkich platform z UE.

W 2011 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że widzowie w Wielkiej Brytanii są zwolnieni z art. 297 ustawy o prawie autorskim, co oznacza, że mogą zdecydować się na odbiór płatnej usługi satelitarnej z krajów UE, nawet jeśli jedynym powodem jest oglądanie sportu na żywo czy filmów z pominięciem płatności dla brytyjskiego operatora za oglądanie tych treści.

Orzeczenie nastąpiło po tym, jak właścicielka pubu Karen Murphy z Portsmouth stoczyła walkę o to, czy może korzystać z greckiej telewizji satelitarnej Nova, aby wyświetlać mecze Premier League na żywo, unikając tym samym subskrypcji dla Sky. Europejski sąd stwierdził, że brytyjskie przepisy zakazujące importu, sprzedaży i używania zagranicznych kart do odbiorników są sprzeczne ze swobodą świadczenia usług.

Dziś, w obliczu zbliżającego się Brexitu, rząd zaleca zainteresowanym widzom przestać używać dekoderów satelitarnych z UE, aby uniknąć popełnienia przestępstwa na mocy art. 297. Zamiast tego proponuje zakup odpowiedniego pakietu brytyjskiej telewizji.

Przy czym rząd obiecuje nie ścigać obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy korzystają z takich usług tylko w celu odbioru kanałów w swoim ojczystym języku.

Władze raczej nie zaczną sprawdzać polskich gospodarstw domowych, czy mają w domu odbiornik Cyfrowego Polsatu lub Platformy CANAL+, chyba że uda im się udowodnić korzystanie z usług zagranicznych tylko po to, aby oglądać mecze Premier League i unikać płatności dla licencjonowanych operatorów Sky, Virgin lub BT.

Żargon prawniczy mówi, że Brexit nie zezwala na używanie odbiornika satelitarnego w celu uzyskania dostępu do treści oferowanych już na kanałach nadawanych w Wielkiej Brytanii w celu uniknięcia opłaty za dostęp do tych treści.

Nie ma to wpływu na odbiór nieszyfrowanych transmisji satelitarnych (tzw. free-to-air).

Źródło: rxtvlog.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 890 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8 Pro

Multiswitch Opticum 5/8 PRO rozdziela sygnał z jednego satelity i...

170 zł Więcej...
reklama