reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„On the Spot: Children of the Enemy” na Sundance TV

dodano: 2019-10-24 15:28 | aktualizacja: 2019-10-24 15:53
autor: Jakub Sulisz | źródło: Sundance

On the Spot: Children of the Enemy Sundance TV „On the Spot” to seria, której gospodarzami są węgierscy dziennikarze Eszter Cseke i Andras S. Takacs. Każdy sezon opowiada historie prawdziwych ludzi, które kryją się za nagłówkami gazet. W nowej odsłonie „On the spot: Children of the Enemy” poznamy osoby, które urodziły się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie i musiały doświadczyć najstraszniejszych wydarzeń XX wieku.

On the Spot: Children of the Enemy Sundance TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Seria „On the Spot” przedstawia historie prawdziwych ludzi, którzy znaleźli się w centrum szeroko poruszanych w mediach wydarzeń. Jej motto to cytat węgierskiego fotografa wojennego Roberta Capy: „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko”. Dlatego Cseke i Takacs tworzą dzieła niezwykle intymne i szczere, bez ekipy, za pomocą tylko dwóch kamer. Starają się dotrzeć jak najbliżej prawdy, pokazać to, co często jest pomijane. W poprzednich sezonach mogliśmy przyjrzeć się gettom Johannesburga, ruchowi opozycyjnemu w Japonii czy życiu afrykańskich plemion. 

W nowej odsłonie serii „On the Spot: Children of the Enemy” Eszter Cseke i Andras S. Takacs przybliżą widzom życie osób, które jako dzieci były świadkami okrutnych wydarzeń XX wieku: II wojny światowej, wojny w Wietnamie, oblężenia Sarajewa. Doświadczyły uwięzienia w komunistycznych obozach pracy, obozie koncentracyjnym w Korei Północnej czy niesławnym więzieniu Czerwonych Khmerów. Dowiemy się, jak te straszne wydarzenia z przeszłości wpłynęły na dorosłe życie bohaterów serii oraz jak radzą sobie z takimi traumami.

Eszter Cseke i Andras S. Takacs są dziennikarzami i twórcami filmowymi. Oboje ukończyli Węgierską Szkołę Filmową. Wspólnie tworzą wielokrotnie nagradzany duet dokumentalistów. Kręcą filmy od ponad dziesięciu lat, pracowali na pięciu kontynentach, a ich podejście do realizowanych tematów zostało nazwane przez BBC „rzadkim i wyjątkowym”. Ich dzieła były doceniane między innymi na festiwalach w Strasbourgu, Monte Carlo i Chicago, a w 2015 roku otrzymali Węgierską Nagrodę Pulitzera.

W pierwszym odcinku tego sezonu poznamy historię Edith Evy Eger, która w latach 40. była nastoletnią gimnastyczką, mieszkającą w Koszycach. Jej marzeniem było dostanie się do węgierskiej drużyny olimpijskiej. Jednak okazało się to niemożliwe ze względu na jej żydowskie pochodzenie. W 1944 roku wraz z rodziną została przewieziona do Auschwitz, gdzie nazistowski lekarz, Josef Mengele wyciągnął ją z rzędu osób, które miały trafić do komory gazowej. Mężczyzna obiecał jej, że niedługo spotka się ze swoją matką, która miała tylko „wziąć prysznic”. Tego dnia rodzice Edith zostali zabici. Niedługo później młoda Edith stanęła przed Mengelem, który kazał więźniom tańczyć. Dziewczyna zamknęła oczy i zaczęła tańczyć do dźwięków walca „Nad pięknym modrym Dunajem”. Tak przeżyła obóz koncentracyjny. 

Teraz ma 90 lat, mieszka z rodziną w San Diego w domu z widokiem na Ocean Spokojny i nadal pracuje jako terapeutka rodzinna. Jej autobiografia „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” była na Węgrzech jedną z najlepiej sprzedawanych książek przez 12 miesięcy przed emisją opowiadającego o niej dokumentu z serii „On the Spot”.

Na premierowe odcinki serii „On the spot: Children of the Enemy” zapraszamy od 3 listopada w każdą niedzielę o 21:00.


Lista odcinków:

1. USA: Edith Eva Eger
Edith Eva Eger podczas II wojny światowej były nastolatką. W 1944 roku wraz z rodziną została przewieziona do Auschwitz, gdzie nazistowski lekarz, Josef Mengele, wyciągnął ją z rzędu osób, które miały trafić do komory gazowej. Tego dnia rodzice Edith zostali zabici. Emisja: 3 listopada.

2. Sarajewo: Lilie z Sarajewa
Asja, Kemal i Mela – trzy główne bohaterki tego odcinka to Bośniaczki, które były dziećmi podczas najdłuższego oblężenia w historii – oblężenia Sarajewa. Każda z nich ma zupełnie inne wspomnienia z dorastania w cieniu śmierci. Emisja: 10 listopada.

3. Korea: Shin
Shin urodził się i dorastał w obozie w Korei Północnej. Jako nastolatek zdradził, że jego matka i brat planują ucieczkę, co doprowadziło do ich egzekucji, do oglądania której Shin został zmuszony. Kiedy udało mu się uciec z Korei Północnej, musiał nauczyć się żyć poza obozem. Emisja: 17 listopada.

4. Wietnam: Ameroazjaci
Tuy i Brian urodzili się podczas wojny w Wietnamie, byli tak zwanymi „Amerazjatami” – ich matki pochodziły z Wietnamu, a ojcowie z USA. Landon i jego siostra bliźniaczka mieszkali po śmierci matki w sierocińcu. Emisja: 24 listopada.

5. Kambodża: Czerwoni Khmerzy
Ojciec Kambodżanina, Nornga został zabity przez Czerwonych Khmerów, żołnierzy reżimu Pol Pota. Norng, jego brat i matka byli uwięzieni w niesławnym więzieniu Tuol Sleng. Jego matka została tam zabita, a Norngowi udało się uratować. Emisja: 1 grudnia.

6. Indie: Podział
W 1947 brytyjski prawnik, który nigdy wcześniej nie był w Indiach, wyznaczył nowe granice Indii i Pakistanu, co doprowadziło do największej migracji XX wieku. My poznajemy tę historię z perspektywy dziewczynki, która ze względu na swoją religię stała się wrogiem w muzułmańskim Pakistanie. Emisja: 8 grudnia.

7. Kanada: Dr. Gábor Máté
Znany na całym świecie doktor Gábor Máté urodził się w 1944 roku w Budapeszcie, w żydowskiej rodzinie. W czasie, gdy przyszedł na świat, jego ojciec był zesłany na roboty przymusowe, a wielu krewnych nigdy nie wróciło z obozów koncentracyjnych. W swojej pracy naukowej doktor Máté przedstawił, jak traumy z dzieciństwa wpływają na zdrowie człowieka. Emisja: 15 grudnia.

8. Rumunia: Andras Visky
Andras Visky jako dziecko spędził sześć lat w komunistycznym obozie pracy, gdzie musiał znosić trudne warunki i upokorzenia. Teraz jako reżyser i pisarz w swojej twórczości porusza temat wspomnień, traum i poczucia winy. Emisja: 22 grudnia.

9. Arabia Saudyjska: Ensaf I Raif Badawi
Bloger opozycyjny Raif Badawi został skazany na więzienie i chłostę za wyrażanie swoich liberalnych poglądów w internecie. Ten odcinek przedstawia, jak jego rodzina, która dostała azyl w Kanadzie radzi sobie z traumą uwięzienia ojca. Emisja: 29 grudnia.

10. Kulisy
W tym odcinku widzowie będą mogli przyjrzeć się kulisom powstawania niezwykłej, intymnej serii stworzonej przez Eszter Cseke i Andrasa S. Takacsa „On the Spot: Children of the Enemy”.  Emisja: 5 stycznia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Sport w TV


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...
reklama