reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery i Cyfrowy Polsat utworzą międzynarodową platformę VOD OTT

dodano: 2019-10-25 11:48 | aktualizacja: 2019-10-25 12:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Cyfrowy Polsat/Discovery/satkurier.pl

VOD Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy OTT dostępnej na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, treści zakupione u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

Discovery Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dzisiaj widzowie oczekują łatwego dostępu do ulubionych programów w jednym miejscu. Nasz serwis będzie właśnie taką platformą umożliwiającą o każdej porze i w każdym miejscu oglądanie najbardziej popularnych seriali, filmów i programów skierowanych do polskiego odbiorcy

– mówi Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery w regionie EMEA.

W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie następuje proces agregowania treści, dzięki czemu powstały międzynarodowe serwisy OTT o globalnym zasięgu. Nadawcy także łączą swoje zasoby, tworząc komplementarne serwisy o lokalnym charakterze, uwzględniające specyficzne potrzeby i upodobania widzów. Discovery realizuje już tego typu przedsięwzięcie na rynku niemieckim.
 

To nowe wspólne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategię międzynarodową. Wierzymy, że właśnie teraz jest najlepszy moment, aby nadawcy telewizyjni tworzyli wspólnie produkty odpowiadające na potrzeby konsumentów. Polscy widzowie mają dostęp do wielu serwisów z produkcjami międzynarodowymi, a nasza inicjatywa będzie dla nich naturalną platformą oferującą polskie treści

– dodaje Kasia Kieli.

Cieszymy się, że współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów. Mamy ambicje, aby platforma oferowała najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Szczególnie ważne jest to, że ten pełen wyzwań projekt może powstać właśnie w Polsce. Dzięki temu polski kontent będzie mógł trafić również do międzynarodowego widza

– mówi Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Platforma będzie podmiotem niezależnym biznesowo. Jej skala ma spowodować, że będzie atrakcyjną ofertą zarówno dla producentów dostarczających polskie i międzynarodowe treści, jak i dla klientów reklamowych. Model biznesowy zakłada otwartą i powszechną dostępność serwisu dla każdego internauty. Platforma będzie otwarta na współpracę z różnymi dostawcami treści. Wspólne przedsięwzięcie zostanie uruchomione po uzyskaniu zgody regulatora. Początkowo będą oferowane usługi AVOD, w dalszej kolejności planowane jest włączenie usług także w modelach SVOD i TVOD.

Zgodnie z umową, docelowo Cyfrowy Polsat bezpośrednio będzie posiadał 50 proc. udziałów w spółce prowadzącej platformę OTT i udzieli jej finansowania w formule 50:50 w formie podwyższenia kapitału zakładowego i pożyczek właścicielskich. Maksymalna wartość początkowego finansowania udzielonego spółce przez Cyfrowy Polsat i Discovery będzie wynosiła po 30 mln zł. Cyfrowy Polsat i Discovery będą również zobowiązani do zapewnienia dodatkowego finansowania, którego wysokość zostanie uzgodniona pomiędzy stronami na późniejszym etapie. Dodatkowo Cyfrowy Polsat lub spółki z jego grupy zawrą z pozostałymi stronami umowy lub podmiotami z ich grup kapitałowych, umowy towarzyszące, w tym umowy licencyjne, związane z realizacją projektu, jakim jest wspólna platforma OTT.

Spółka prowadząca platformę OTT będzie współkontrolowana przez Cyfrowy Polsat oraz Discovery. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez strony umowy, spółka ma realizować funkcje samodzielnego podmiotu gospodarczego pod względem finansowym i operacyjnym.

Na obecnym etapie projektu, spółka celowa została założona przez Cyfrowy Polsat, rozpocznie działalność operacyjną, a Discovery nabędzie oraz obejmie w niej udziały dopiero po uzyskaniu odpowiedniej zgody antymonopolowej. Na późniejszym etapie Discovery zobowiązane jest również złożyć oświadczenie w przedmiocie braku występowania okoliczności uniemożliwiających realizację projektu platformy OTT.

Od chwili rozpoczęcia pełnej działalności operacyjnej przez spółkę celową, strony umowy będą wiązać określone ograniczenia w zakresie dystrybucji przez strony umowy wybranych kategorii treści do niektórych podmiotów innych niż spółka celowa.

Platformy Player.pl (należąca do TVN Discovery Polska) i Ipla.tv (należąca do Cyfrowego Polsatu) pozostaną dostępne dla widzów, a ich przyszły kształt będzie określony w najbliższym czasie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...