reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wrażliwe dane rządu i wojska USA zostały ujawnione online

dodano: 2019-10-28 17:05
autor: JS | źródło: Bitdefender

haker hacker Znaczna ilość wrażliwych danych o pracownikach rządu USA może być dostępna w domenie publicznej po ich ujawnieniu w wyniku wycieku danych.
Izraelscy badacze bezpieczeństwa Noam Rotem i Ran Locar odkryli 179 GB danych na niezabezpieczonym serwerze AWS, prowadzonym - jak sądzą - przez firmę świadczącą... usługi turystyczne.


haker hacker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Znaczna ilość wrażliwych danych o pracownikach rządu USA może być teraz w domenie publicznej po ich ujawnieniu w wyniku wycieku danych. Izraelscy badacze bezpieczeństwa Noam Rotem i Ran Locar odkryli 179 GB danych na niezabezpieczonym serwerze AWS, prowadzonym - jak sądzą - przez firmę świadczącą usługi turystyczne.

Uważa się, że baza danych należy do AutoClerk, systemu zarządzania rezerwacjami, niedawno zakupionego przez Best Western Hotels and Resorts Group, i ujawniła poufne dane osobowe tysięcy osób, w tym ich rezerwacji hotelowych i turystycznych.

Dane ujawnione przez niezabezpieczony segment sieci, do których każdy może uzyskać dostęp bez użycia hasła, obejmują:
  • Pełne imię i nazwisko
  • Data urodzenia
  • Adres domowy
  • Numer telefonu
  • Terminy i koszty podróży
  • Częściowe dane karty kredytowej
W niektórych przypadkach dane obejmowały nawet dzienniki generałów armii amerykańskiej podróżujących do takich miejsc, jak Moskwa i Tel Awiw, a także numery pokoi hotelowych i godziny zameldowania.

Naukowcy zauważają również, że byli w stanie przejrzeć „wiele niezaszyfrowanych danych logowania, aby uzyskać dostęp do kont w dodatkowych systemach zewnętrznych względem bazy danych”, co stwarza możliwość, że inne systemy rezerwacji hoteli i zakwaterowania mogą być zagrożone przez hakerów.

W swoim blogu informującym o odkryciu naukowców VPNMentor opisał to zdarzenie jako „masowe naruszenie bezpieczeństwa dla rządowych agencji i departamentów”.

Naukowcy wyjaśnili, w jaki sposób mógł uzyskać dostęp do wrażliwych danych:

- Każdy, kto jest właścicielem danej bazy danych, korzysta z bazy danych Elasticsearch, która zwykle nie jest przeznaczona do używania adresów URL. Udało nam się jednak uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem przeglądarki i w dowolnym momencie manipulować kryteriami wyszukiwania adresów URL w celu wyświetlenia schematów z jednego indeksu.


Niepewni, do kogo należała baza danych, chociaż podejrzewając, że była to AutoClerk, badacze najpierw skontaktowali się z Zespołem gotowości na wypadek awarii komputera w Stanach Zjednoczonych (CERT). Ostatecznie dopiero po skontaktowaniu się z ambasadą USA w Tel Awiwie i skontaktowaniu się z Departamentem Obrony w Pentagonie zamknięto niezabezpieczoną bazę danych - tygodnie po jej pierwszym odkryciu.

Szczególnie frustrujące jest to, że wyciekowi danych można było tak łatwo zapobiec.
Serii publicznych naruszeń danych z niezabezpieczonych serwerów internetowych można by uniknąć, gdyby właściciele baz danych odpowiednio skonfigurowali swoje zabezpieczenia.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...