reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Korynt - pielgrzymka motocyklowa śladami św. Pawła

dodano: 2019-10-20 20:11 | aktualizacja: 2019-11-04 10:58
autor: Paweł Drozd | źródło: ekai.pl/jezuici.pl/swm.pl

Korynt - pielgrzymka 2019 22 czerwca 2019 r. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie do Koryntu wyruszyła pielgrzymka motocyklowa Iskra Miłosierdzia. W trasę śladami św. Pawła wyjechało 400 motocyklistów. Metą pielgrzymki, którą zaplanowano na 30 czerwca, był Korynt w Grecji. Po drodze m.in. Filippi, Ateny i Meteory.

Korynt - pielgrzymka 2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Uczestnicy Iskry Miłosierdzia podróżowali na motocyklach w 10-osobowych grupach, częstokroć tworząc je w gronie znajomych. Inni dopisywali się do dowolnych ekip. Z roku na rok inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach pielgrzymowało 200-300 motocyklistów. W 2019 r. udział brało blisko 400 osób.
 
Wyjazd spod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Co ciekawe, mimo przejechanych wielu kilometrów, motocykliści codziennie uczestniczyli we mszy świętej, razem jedli i modlili się. Podczas jazdy motocykliści zakładają kamizelki z logiem Iskry Miłosierdzia.
 

– Naszą misją jest budzenie Europy do jej korzeni, do wiary – mówi ks. Adam Parszywka SDB, komandor i pomysłodawca pielgrzymki, która po raz pierwszy odbyła się w czerwcu 2016 r., przed ŚDM w Krakowie.

Wówczas motocykliści udali się do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Później byli też w Fatimie w Portugalii oraz Medziugorie w Bośni i Hercegowinie.
 
Motocykl na trasie w Grecji

W 2019 roku motocykliści wyruszyli na trasę w kierunku Grecji, by jak św. Paweł pokazywać nowe oblicze apostolstwa, dostosowane do potrzeb XXI wieku. Codziennie przemierzali kilkaset kilometrów, jadąc jedną z najbardziej urokliwych tras Europy. Po drodze przejechali przez 5 krajów: Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, pokonując łączny dystans 2600 km.

Program pielgrzymki:

22 czerwca (sobota)
Przejazd Kraków – Kluż-Napoka (Rumunia): 584 km

23 czerwca (niedziela)
Przejazd Kluż-Napoka – Curtea de Arges (Rumunia): 340 km
przejazd trasą Transfogarską lub Transalpina (jeśli Transfogarska będzie zamknięta)

24 czerwca (poniedziałek)
Przejazd Curtea de Arges – Stara Zagora (Bułgaria): 410 km

25 czerwca (wtorek)
Przejazd Stara Zagora – Filippi (Grecja): 330 km

26 czerwca (środa)
Przejazd Filippi – Saloniki – Kastraki: 390 km
Po drodze zwiedzanie Salonik

27 czerwca (czwartek)
Kastraki
Zwiedzanie Meteorów z tzw. wiszącymi klasztorami

28 czerwca (piątek)
Przejazd Kastraki – Ateny: 360 km

29 czerwca (sobota)
Ateny
Zwiedzanie Aten, możliwość odpoczynku nad morzem

30 czerwca (niedziela)
Przejazd Ateny – Korynt: 90 km
Korynt: Msza święta na koniec pielgrzymkiJuż drugiego dnia motocykliści przejechali znaną z licznych serpentyn zakręcających pod kątem 180 stopni i zapierających dech w piersiach widokach, rumuńską drogą Transalpina.
 
W Rumunii
Postój w Rumunii - okolice Curtea de Arges
Prom na Dunaju, na granicy Rumunii z Bułgarią

W kolejnych etapach uczestnicy odwiedzili m.in. Filippi, gdzie św. Paweł rozpoczął głoszenie Ewangelii do Greków.

Filippi to starożytne greckie miasto i rzymska kolonia na wybrzeżu wschodniej Macedonii, położone na Via Egnatia (Grecja - teraz przy autostradzie Egnatia Odos). Jego początki sięgają 5 tys. lat przed Chrystusem. W 360 roku p.n.e. założono tu kolonię, którą nazwano Krenides. Nazwa nawiązuje do położenia geograficznego osady. Zasilana była bowiem przez rzeki Strymon i Mestę. Ponadto znajdowała się w pobliżu gór, bogatych w srebro i złoto. Kilka lat później koloniści zmienili nazwę osady na Filippi, na cześć ojca Aleksandra Wielkiego, który ją ufortyfikował i zamienił w posterunek wojskowy.

W 42 r. p.n.e., w pobliżu Filippi, wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta zwyciężyły armię zabójców Cezara, czyli Brutusa i Kasjusza - bitwa jest znana jako bitwa pod Filippi. Co ciekawe wtedy część legionistów została osiedlona w okolicach miasta.

Filippi położone koło miasteczka Krinides, przy drodze z Kawali do Dramy, przez historyków wspominane są przede wszystkim z powodu słynnej bitwy, przez wierzących - jako miejsce założenia pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej na kontynencie europejskim.

Pierwszym miastem europejskim, do którego przybył Paweł ze swymi towarzyszami, Łukaszem, Tymoteuszem i Sylasem było właśnie Filippi. Pobyt Pawła w Filippi był krótki, ale bogaty w wydarzenia. Po przybyciu do Filippi Paweł udał się nad rzekę, miejsce spotkań i modlitw. Okazało się, że nie spotkali ani jednego mężczyzny, tylko kobiety. Jedną z nich była Lidia, która pochodziła z Tiatyry w Lidii (Azja Mniejsza). Lidia trudniła się produkcją i sprzedażą purpury, stąd do tego czasu św. Lidia jest patronką farbiarzy.

W pobliżu pozostałości starożytnego Filippi znajduje się teren identyfikowany jako dom św. Lidii. Zbudowano na nim współczesny kościół w kształcie baptysterium poświęcony św. Lidii. Na uwagę zasługują przepiękne witraże z wizerunkami Lidii, Pawła, Sylasa i Mikołaja. Około 800 m dalej znajduje się mała kapliczka poświęcona Lidii i ołtarz, przy którym można sprawować liturgię.

To tam powstała pierwsza wspólnota Kościoła w Europie, a w kolejnych wiekach Filippi stało się prężnym ośrodkiem chrześcijańskim z siedzibą arcybiskupa i czterema monumentalnymi bazylikami.

Lidia jest uważana za „pierwszą, europejską nawróconą chrześcijankę czy też Europejkę”.
 
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama