reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

dodano: 2019-10-14 20:05 | aktualizacja: 2021-12-15 21:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Kozi Wierch - rozdroże nad Siklawą Miesiąc przed zamknięciem ważnego odcinka szlaku odbyłam wędrówkę z Palenicy Białczańskiej na Kozi Wierch w Tatrach Wysokich. Od 21 października 2019 roku aż do odwołania nieczynny jest bowiem 5 km szlak w Dolinie Roztoki, od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Powodem zamknięcia zielonego szlaku jest trwający tam remont. Turyści chcący zobaczyć z bliska m.in. wodospad Siklawę będą musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż do ponownego otwarcia trasy. Aktualizacja: Szlak jest z powrotem otwarty.

Kozi Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć ja zdecydowałam się wejść na Kozi Wierch od strony południowej, z Doliny Pięciu Stawów Polskich, to równie ciekawą pod względem widoków alternatywą jest podejście z Doliny Czarnej Gąsienicowej - czy to przez Kozią Przełęcz, czy to Żlebem Kulczyńskiego. W tym drugim przypadku, czyli od północnej strony, trasa jest jednak znacznie trudniejsza techniczne, a szlak jest w wielu miejscach ubezpieczony łańcuchami. W końcu wiedzie te kilkaset metrów słynną Orlą Percią, czyli szlakiem często uznawanym za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny w całych Tatrach.

Osoby, które chciałyby tylko posmakować Orlej Perci, a niekoniecznie iść nią dłuższy czas, zachęcam do zdobycia Koziego Wierchu od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jedynie ostatnie około 200 m trasy prowadzi tym szlakiem. Do tego nie ma tam aż takich trudności, które wymagałyby ubezpieczenia łańcuchami.

Natomiast jeśli chodzi o przygotowanie kondycyjne, Wielki Staw Polski i Kozi Wierch dzieli odległość zaledwie około 1,5 km, przy sumie podejść 584 m, więc nie jest to jakieś szczególnie forsowne podejście i myślę, że można je polecieć każdemu. Mnie wejście na Kozi Wierch zajęło niecałą godzinę, jednak mam w zwyczaju, że przy tego typu trasach idę dość szybkim tempem i nie robię żadnych przerw. Drogowskaz postawiony na początku szlaku podaje czas wejścia 1 godz. 30 min. i jest to optymalny czas.
 
Trasa z Palenicy Białczańskiej na Kozi Wierch, źródło: mapa-turystyczna.pl

Biorąc pod uwagę całą trasę o łącznej długości 21 km, zaznaczoną na powyższej mapce, przewyższenie między Palenicą Białczańską a Kozim Wierchem wynosi 1307 m, natomiast suma podjeść wynosi 1455 m. Generalnie można tę trasę zaliczyć do łatwych - podejście jest równomiernie rozłożone na całej długości szlaku, nie licząc krótkiego fragmentu przed wodospadem Siklawą i wspomnianego wcześniej odcinka między Wielkim Stawem Polskim a szczytem Koziego Wierchu, które są bardziej strome.
 
Profil trasy z Palenicy Białczańskiej na Kozi Wierch, źródło: mapa-turystyczna.pl

Wędrówkę na Kozi Wierch rozpoczęłam z płatnego parkingu na Palenicy Białczańskiej. Jest to polana położona w Dolinie Białki, stanowiąca punkt wyjścia na Rusinową Polanę, do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jednodniowa opłata parkingowa za samochód osobowy wynosi 30 zł. Do tego należy doliczyć opłatę za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego - 5 zł za bilet normalny.

Tamtejszy parking jest naprawdę potężnych rozmiarów i może pomieścić kilkaset samochodów. Mimo to zazwyczaj dość szybko zostaje zapełniony. Przed godz. 8:00 w piękny, wrześniowy weekend, kiedy odwiedziłam to miejsce, było już niewiele wolnych miejsc. Kiedy ich zabraknie, nie ma innego wyjścia, jak zatrzymać się na poboczu drogi lub nawet na wcześniejszym parkingu na Łysej Polanie, znajdującym się w odległości 1,5 km od Palenicy Białczańskiej.

Warto jeszcze dodać, że na Palenicy Białczańskiej jest postój góralskich fasiągów (pojazdów konnych), które kursują na 6 km odcinku do polany Włosienica, na trasie do Morskiego Oka.
 
Widok z parkingu na Palenicy Białczańskiej na Wysoką i Ciężki Szczyt na Słowacji oraz masywy okalające Czarny Staw pod Rysami, w tym Żabią Grań, Niżne Rysy, Rysy, Wołowy Grzbiet i Mięguszowieckie Szczyty

Pierwszy odcinek trasy, o długości 2,9 km, to spacer asfaltową nawierzchnią fragmentu Drogi Oswalda Balzera, biegnącej z Zakopanego do Morskiego Oka. Po jego przejściu mamy sposobność podziwiania słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza, czyli wodospadów na potoku Roztoka. Tak naprawdę z kamiennego mostu dobrze widać jedynie Pośredni Wodogrzmot. Wyżni jest ledwo widoczny, a Niżni Wodogrzmot znajduje się poniżej mostu.

Pochodzenie nazwy Wodogrzmotów nie jest zaskakujące - wywodzi się ona od huku, jaki powoduje spadająca woda. Zastanawiać może jednak drugi człon: „Mickiewicza”, bowiem Adam Mickiewicz ani nie przebywał nigdy w Tatrach, ani nie był w żaden sposób związany z tym rejonem. Okazuje się, że nazwa została nadana przez Towarzystwo Tatrzańskie na pamiątkę sprowadzenia w 1890 roku prochów wieszcza na krakowski Wawel, rok po tym wydarzeniu.
 
Widok z Drogi Oswalda Balzera na Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę, Opalony Wierch, Turnię nad Szczotami, Niżnie Siodło i Wyżnie Siodło
Droga Oswalda Balzera o poranku, w tle Gerlach i Młynarz
Wodogrzmoty Mickiewicza, a konkretnie Pośredni Wodogrzmot

W pobliżu Wodogrzmotów znajduje się skrzyżowanie z zielonym szlakiem prowadzącym ze Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki na polanie Stara Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na tym niewielkim placu, służącym kiedyś za parking i przystanek autobusów kursujących do Morskiego Oka, stoją dziś stoły i ławki oraz przenośne toalety dla turystów.
 
Drogowskaz przy placu w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza, zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Zielony szlak w Dolinie Roztoki o długości 5 km biegnie wzdłuż potoku, dwukrotnie przekraczając jego nurt. Przechodzi również przez polanę Nowa Roztoka, która jest już niemal cała zarośnięta i na której stoi szałas. Miejsce to stanowi dziś popularne wśród turystów miejsce odpoczynku.
 
Dolina Roztoki: pierwszy mostek, w tle Świstowa Czuba
Polana Nowa Roztoka z szałasem, w oddali szczyt Buczynowej Strażnicy
Podejście przez las za drugim mostkiem nad potokiem Roztoka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...