reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spółka ClickQuickNow ukarana przez UODO [akt.]

dodano: 2019-11-07 10:02 | aktualizacja: 2019-11-15 12:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: Urząd Ochrony Danych Osobowych

ClickQuickNow Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył karę pieniężną w wysokości ponad 201 tys. zł na spółkę ClickQuickNow z siedzibą w Warszawie, m.in. za utrudnianie realizacji prawa do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych.

ClickQuickNow


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie, ukarana przez prezesa UODO spółka nie wdrożyła odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, które umożliwiałyby łatwe i skuteczne wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz realizację prawa do żądania usunięcia danych osobowych (prawa do bycia zapomnianym). Naruszyła więc określone w „Rozporządzeniu o ochronie danych osobowych" („RODO") zasady zgodności z prawem, rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych.

Prezes UODO uznał, że działanie spółki było niezgodne także z art. 7 ust. 3 „RODO" - spółka w procesie wycofania zgody nie uwzględniła zasady, zgodnie z którą wycofanie zgody powinno być równie łatwe jak jej wyrażenie - wręcz odwrotnie stosowała dla wycofania zgody skomplikowane rozwiązania organizacyjne i techniczne. Ponadto spółka nie ułatwiała realizacji praw osobom, których dane przetwarzała, a wymaga tego art. 12 ust. 2 „RODO".

Postępowanie prezesa UODO wykazało, że spółka naruszyła powyższe przepisy „RODO", gdyż stosowany przez nią mechanizm wycofania zgody, polegający na użyciu linku zamieszczonego w treści informacji handlowej, nie skutkował szybkim wycofaniem zgody. Po uruchomieniu linku, komunikaty kierowane do osoby zainteresowanej wycofaniem zgody wprowadzały ją w błąd. Ponadto spółka wymuszała podanie przyczyny wycofania zgody, a prawo tego nie wymaga. Co więcej, brak wskazania przyczyny skutkował przerwaniem procesu wycofania zgody.

W decyzji prezes urzędu wskazał również, że spółka przetwarzała bez podstawy prawnej dane osób, które nie są jej klientami, a od których otrzymała żądania zaprzestania przetwarzania ich danych osobowych. Naruszyła więc także tak zwane prawo do bycia zapomnianym.

Ustalając wysokość administracyjnej kary pieniężnej prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie uwzględnił żadnej okoliczności łagodzącej mającej wpływ na ostateczny wymiar kary. Uznał też, że działanie spółki było umyślne, gdyż przekazywanie osobie zainteresowanej wycofaniem zgody sprzecznych ze sobą komunikatów skutkowało tym, że wycofanie zgody nie było skuteczne. W ten sposób spółka utrudniała, czy wręcz uniemożliwiała realizację praw osób, których dane dotyczą.

Prezes UODO nie tylko nałożył karę finansową na spółkę, ale nakazał jej także dostosowanie do przepisów „RODO" procesu obsługi wniosków o wycofanie zgody na przetwarzanie danych.

Ma ona na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Spółka musi też usunąć dane osób, które nie są jej klientami i żądały zaprzestania przetwarzania ich danych osobowych.

Aktualizacja:
 
Oświadczenie ClickQuickNow


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...