reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dlaczego 112 Ukraina HD wybrała Hot Birda?

dodano: 2019-11-07 18:17
autor: RO | źródło: satkurier.pl

112-Ukraina 5 listopada br. pisaliśmy o uruchomieniu emisji ukraińskiej stacji informacyjnej 112 Ukraina HD na satelicie Eutelsat Hot Bird 13E (13°E). Czy wybór najpopularniejszej pozycji orbitalnej w Europie, a nawet parametrów technicznych jest na pewno przypadkowy? Dotychczas ten kanał nadawał w wersji niekodowanej (FTA) z popularnych na Ukrainie satelitów Astra 4A (4,8°E) i Amos 3 (4°W).

112 Ukraina


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ostatnio wokół tej jednej z największych na Ukrainie stacji informacyjnych zrobiło się bardzo głośno.
26 września br. tamtejsza Narodowa Rada ds. telewizji i radia podjęła bezprecedensową decyzję - odebrała licencję na cyfrowe nadawanie naziemne w sieci Zeonbud (DVB-T2). Na portalu 112.ua pojawił się komunikat następującej treści:

 – My, zespół kanału telewizyjnego, traktujemy decyzję Narodowej Rady jako twardą cenzurę, podającą dużym wątpliwościom obecność wolności słowa na Ukrainie. Kanał 112 Ukraina nie po raz pierwszy okazał się niewygodny dla władz. Walczymy o nasze prawo do bycia na antenie od samego początku istnienia. Każdy rząd starał się przerwać naszą pracę.

Działania Narodowej Rady są nielegalne. U części członków od lipca 2019 r. wygasły pełnomocnictwa, co de-facto przyznała Rada Najwyższa, a podejmując jakiekolwiek decyzje, przekraczają swoje uprawnienia, a sama Narodowa Rada nie jest prawomocna. Postrzegamy decyzję Narodowej Rady jako bezprawną decyzję nielegalnego organu władzy.

Niemniej jednak, kanał 112 Ukraina oraz strony internetowe 112.ua i 112.international kontynuują swoją pracę. Nie pozwolimy, aby decyzja Narodowej Rady pozbawiła Ukraińców obiektywnych informacji.


Z powodu utraty licencji na nadawanie naziemne, nadawca stracił część widzów na Ukrainie, odbierających telewizję tylko cyfrowo z anteny naziemnej. To może być około 8 mln widzów. Podano, że spadek oglądalności może wynieść nawet o 36%.

Nowa transmisja z satelity Eutelsat Hot Bird 13E (13°E) nie przywróci utraconych widzów, ale pozwoli dotrzeć do nowych, zwłaszcza mieszkających w krajach Europy. Dystrybucję 112 Ukraina HD uruchomiono w multipleksie DVB-S operatora GlobeCast. Standard DVB-S zapewnia mocniejszy sygnał, szczególnie w zachodnich regionach Rosji. W dodatku wykorzystano identyczny układ wartości PID-ów, które do 31 stycznia br. używał rosyjski kanał muzyczny Shanson TV. U osób, które ostatniej aktualizacji listy kanałów dokonywały w styczniu, 112 Ukraina HD powinien wskoczyć na pozycji programowej Shanson TV.

Co jest interesujące, nadawca nie pisze o rozpoczęciu transmisji z systemu satelitarnego Eutelsat Hot Bird.


Parametry techniczne 112 Ukraina HD:

Eutelsat Hot Bird 13E (13,0°E)
tp. 126 (11,034 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK)

ID: Channel 112
PID V: 420 (MPEG-4/HD)
PID A: 430 (rus)
PID PCR: 420
SID: 1704
PID PMT: 400
Provider: GLOBECAST
Kodowanie: brak (FTA)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii FTA


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...
reklama