reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Teatr Apollo” w HBO i HBO GO

dodano: 2019-11-07 17:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: WarnerMedia

HBO „Teatr Apollo” „Teatr Apollo” („The Apollo”) to dokument HBO opowiadający historię kultowego Apollo Theatre na Manhattanie. Film zawiera archiwalne nagrania występów oraz szereg rozmów z takimi artystami jak Angela Bassett, Patti LaBelle, Paul McCartney, Jamie Foxx czy Common. Film został wyprodukowany dla HBO przez spółki Impact Partners, The Apollo Theater Foundation i White Horse Pictures. Film od czwartku, 7 listopada br. dostępny jest w HBO GO. Emisja na antenie HBO zaplanowana została na czwartek, 5 grudnia br. o godzinie 21:50.

HBO „Teatr Apollo”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dokument „Teatr Apollo” w reżyserii zdobywcy Oscara i nagrody Emmy Rogera Rossa Williamsa jest zapisem 85-letniej historii i współczesnych dokonań słynnego nowojorskiego teatru Apollo. Placówka, która była początkowo przystanią dla zmarginalizowanych artystów, stała się z czasem prawdziwą instytucją i symbolem emancypacji czarnoskórych twórców. W swoim dokumencie Williams analizuje nie tylko problemy wpisane w życie afro-amerykańskiej społeczności, ale także rolę, jaką sztuka odgrywa w ich walce o większe prawa i wkład teatru Apollo w kulturową dyskusję.

W dokumencie zobaczymy archiwalne nagrania występów muzycznych, kabaretowych i tanecznych, zarejestrowane za kulisami rozmowy z kierownictwem teatru oraz wywiady z takimi artystami, jak Angela Bassett, Common, Jamie Foxx, Dough E. Fresh, Savion Glover, Patti LaBelle, Paul McCartney, Smokey Robinson czy Pharrell Williams. Twórcy filmu przedstawiają historię Apollo Theatre w kontekście aktualnych relacji rasowych w Ameryce, czyli tematu, który był głównym motywem multimedialnej adaptacji głośnej powieści Ta-Nehisi Coatesa „Between the World and Me” wystawionej na scenie głównej teatru.

Aby opowiedzieć barwną historię teatru, Williams zaprosił przed kamerę wielu gości - członków społeczności z Harlemu, wiernych widzów, takich jak Eva Isaac i szarą eminencję teatru, czyli historyka i przewodnika Billy’ego Mitchella, który pracuje w nim od przeszło 50 lat i zdobył nawet przydomek Pan Apollo. W dokumencie usłyszymy komentarze dziennikarzy, historyków i sobowości naszych czasów, w tym dziennikarza Herba Boyda, pisarza Ta-Nehisi Coatesa, historyczki kultury Farah Griffin, prezeski i dyrektorki zarządzającej Apollo Theater Jonelle Procope, producentki wykonawczej Apollo Theater Kamilah Forbes, przewodniczącego rady nadzorczej teatru Apollo Richarda Parsonsa, byłego właściciela Bobby’ego Schiffmana i byłego kongresmana Charlesa Rangela.

Twórcy przypominają także ciekawe początki słynnych „Amateur Night” w teatrze Apollo, które zostały wprowadzone przez producenta Ralpha Coopera jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku. Występy te zawsze przyciągały wyrobioną widownię, która ma w zwyczaju buczeć podczas miernych skeczy i utorowały drogę do kariery wielu znanym artystom. Do dzisiaj młodzi komicy przyjeżdżają z całego kraju, żeby dostać się na przesłuchanie.

Teatr Apollo był miejscem, w którym rozbłysły talenty takicj artystów, jak Billie Holiday, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, The Supremes, Stevie Wonder, Jimi Hendrix, Smokey Robinson i Ray Charles. Patti LaBelle wspomina po latach, że w tamtym okresie za kulisami panowała „ostra konkurencja i prawdziwie rodzinna atmosfera”. W dokumencie zobaczymy komików, w tym Reda Foxxa, Dicka Gregory’ego, Richarda Pryora, Moms Mabley i aktora Jamiego Foxxa, którzy na początku swojej kariery „żartowali na temat swojego trudnego położenia”. Artystą i żywym symbolem teatru Apollo był James Brown, którego płyta z 1963 roku zatytułowana „Live at the Apollo i utwór Say It Loud - I’m Black and I’m Proud” stał się manifestem ruchu Black Pride. Całkiem niedawno na scenie teatru pojawił się też Barack Obama, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, który przemawiał z niej do widowni.

Dokument przedstawia także trudne dla teatru lata 70. ubiegłego wieku, kiedy jego kierownictwo było zmuszone ogłosić niewypłacalność. W 1983 roku teatr został przejęty przez Percy’ego Suttona, prawnika specjalizującego się w prawach obywatelskich, który zawarł umowę z władzami stanowymi o powołaniu fundacji i wznowił działalność teatru-instytucji. Przez lata budynek teatru Apollo zmieniał swój kształt i właścicieli, ale jest nadal żywą legendą, która odgrywa kluczową rolę w kulturze.
 
Reżyserem dokumentu „Teatr Apollo” jest Roger Ross Williams („Music By Prudence”, „Life Animated”), który pełnił także rolę producenta wykonawczego. Pozostałymi producentami wykonawczymi są Lisa Cortes, Jeanne Elfant Festa, Cassidy Hartmann. Film został wyprodukowany dla HBO przez spółki Impact Partners, The Apollo Theater Foundation i White Horse Pictures, w imieniu których obowiązki producentów wykonawczych pełnili m.in. Nigel Sinclair, Nicholas Ferrall i Julie Goldman.

Film dokumentalny HBO „Teatr Apollo” („The Apollo”) dostępny jest w HBO GO od czwartku, 7 listopada br.
 
Kadr z filmu dokumentalnego HBO „Teatr Apollo”, foto: WarnerMedia
Kadr z filmu dokumentalnego HBO „Teatr Apollo”, foto: WarnerMedia


„Teatr Apollo” - emisja w czwartek, 5 grudnia 2019 roku o godz. 21:50 w HBO.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m (HDMI v.1.4) - działa...

209 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama