reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 1: Gorc

dodano: 2019-10-28 20:25 | aktualizacja: 2020-01-14 15:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorc Z roku na rok coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się te szczyty niższych masywów górskich, na których zlokalizowane są wieże widokowe. To zwiększone zainteresowanie dostrzegane jest przez władze gmin, które coraz częściej decydują się na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez budowę kolejnych platform i wież widokowych. I tak tylko w 2019 roku powstały obiekty na m.in.: Ferdlu w Beskidzie Niskim, szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju i Radziejowej (otwarcie wiosną 2020 roku) w Beskidzie Sądeckim (Karpaty) oraz Czerniawskiej Kopie w Górach Izerskich (Sudety). Ruszyły też prace nad wieżami na m.in. Kłodzkiej Górze w Górach Bardzkich i Jagodnej w Górach Bystrzyckich (Sudety).

Gorc


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Taras na wieży widokowej na Gorcu
Panorama z wieży widokowej na Gorcu (kliknij, aby powiększyć), źródło: ochotnica.pl

Powrót można odbyć tą samą trasą, ale znacznie ciekawszą opcją jest trasa do Zasadnego w formie pętli, co oznacza zejście z Gorca jego północnym stokiem, przez polanę Gorc Kamienicki. Znajduje się tam bacówka. Ta rozległa polana od dawna była wypasana, a że robili to mieszkańcy Kamienicy, to halę zaczęto nazywać Gorc Kamienicki.
 
Wieża widokowa na Gorcu widoczna z polany Gorc Kamienicki
Na Gorcu Kamienickim

Gorc Kamienicki od początku czerwonego szlaku we wsi Zasadne dzieli odległość około 3,9 km. To przyjemny spacer polanami i pośród drzew, z urzekającymi widokami. Szczególnie pięknie region ten wygląda jesienią, kiedy liście mienią się ciepłymi barwami, a w powietrzu unosi się charakterystyczny dla tej pory roku zapach.
 
Jesienne krajobrazy widoczne podczas powrotu czerwonym szlakiem z Gorca w kierunku Zasadnego
Widok na wieżę przekaźnika na Kiczorze Kamienickiej
Zachodzące słońce nad Zasadnem

Całą opisaną powyżej trasę o długości około 9,4 km pokonałam w 3 godz. 30 min, wliczając w to przerwy na posiłek i odpoczynek. Przewyższenie między Zasadnem i Gorcem wynosi około 620 m, a suma podejść na tej trasie to około 650 m.

Alternatywną trasą na zasadzie pętli jest wyjście spod stacji benzynowej w Ochotnicy Dolnej, przez Hale Gorcowskie, a następnie powrót z Gorca przez Przełęcz pod Przysłopem i Jamne do Ochotnicy Górnej i stamtąd już drogą asfaltową do Ochotnicy Dolnej (np. busem lub autostopem). Jest to jednak znacznie dłuższa trasa od tej, którą przebyłam w październiku, gdyż mierzy około 18 km, nie wliczając odcinka między Ochotnicą Górną a Dolną.
 
Z Zasadnego na Gorc - trasa, źródło: mapa-turystyczna.pl
Z Zasadnego na Gorc - profil trasy, źródło: mapa-turystyczna.pl

W drugiej części wpisu będzie można znaleźć opis wędrówki na Lubań w Gorcach. Planowane są łącznie cztery części - Gorc, Lubań, Magurki i Koziarz.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...